Coins Hunters TV

W Patronite od 21.12.2018

Miejsce w rankingu Autorów

miesięczne wsparcie:

liczba Patronów:

0 patronów
0 zł miesięcznie
0 zł łącznie
Jestem poszukiwaczem oraz filmowcem. Realizuję reportaże z podróży, związane z poszukiwaniami skarbów, historią, a nawet archeologią. Będę ukazywał sylwetki polskich poszukiwaczy, grup rekonstrukcyjnych, eksploratorów. Ciekawe postaci, nowinki ze świata poszukiwań skarbów i wiele więcej.

O Autorze

Poszukiwacz, Filmowiec            

fot.: Witja Witalski

 

Brzmi nieprawdopodobnie.

Jednak ciąg fortunnie następujących po sobie odkryć, zdaje się uzasadniać tę nową łatkę, jaką przyszyli mi koledzy poszukiwacze.


 

Na początku drugiego sezonu badań archeologicznych , w których miałem szczęście uczestniczyć, prowadzonych na stanowisku w okolicy Żuromina.

Miałem szczęście odnaleźć przy pomocy detektora (Deus xp) Sestercję.


 

Niby nieszczególne znalezisko, na tle dokonań pozostałych kolegów, pracujących ( Rutusami) na tym stanowisku.

Skarbów odnalezionych przez doświadczonych detektorystów pod opieką słynnego poszukiwacza Sapera oraz Odyna, asystującego przy odnalezieniu bogato wyposażonego grobu Książęcego czy Kolegi Tomka Kindziała, mającego swój udział w powiększeniu zbioru 60 (srebrnych) denarów rzymskich.

Jednak ta duża moneta rzymska wykonana z brązu, odnaleziona w tym rejonie jest raczej niespotykana, a nawet jak twierdzą niektórzy poszukiwacze, rzadka, gdyż jest tak duża i ciężka, że była aż trudna do zgubienia.

 

Podziękowania dla Mariusza Goldfinder`a, z PolZone przedstawiciela firm Quest Metal Detectors oraz C.Scope w Polsce za udostępnienie do testów Questa Q40

 

Pod koniec sezonu 2019 na zaproszenia prowadzącego badania, powróciliśmy wraz z kolegami Witkiem Stusio i Łukaszem Kowalskim, na stanowisko, by przed jesiennymi pracami rolniczymi przebadać powierzchnię stanowiska. Pod koniec Witek i Łukasz poszczycili się fibulami oraz małym grotem strzały. Mnie przypadł w odnalezieniu między innymi obiegowy denar rzymski, a tuż przed zakończeniem poszukiwań, klamra z brązu od pasa, określona przez kierownika badań, jako klamra pasa z okresu wędrówek ludów.

 


 

Późną jesienią minionego roku, Pomagałem, w zleceniu W. K. Z. Podczas badań powierzchniowych znalazłem Paciorki szklane, przy czym jeden z nich, archeolog, zakwalifikował jako paciorek z okresu wpływów rzymskich. Badania powierzchniowe polegają na odnajdowaniu na danym obszarze śladów osadnictwa, między innymi pradziejowego. Przeważnie są to skupiska fragmentów naczyń ceramicznych kultury łużyckiej. Wspomniany paciorek nie jest zatem znaleziskiem i powszechnym podczas takich badań.


 

Kilka dni temu, a dokładnie 22.02.2020 r. na zaproszenie archeologów, prowadzących badania archeologiczne w Uniejowie, brałem udział w pracach jako członek klubu KPE Eksplorer, podczas których udało się mi znaleźć bullę papieską Aleksandra IV datowaną na XIII wiek.


fot.: Witja Witalski

https://youtu.be/NQOfZr4ZzOc

Archeolodzy jednogłośnie orzekli, że plomba papieska jest unikatowym znaleziskiem archeologicznym o dużej wartości historycznej.

 

fot.: Witja Witalski

https://youtu.be/NQOfZr4ZzOc

Do odnalezienia powyższych zabytków przyczyniły się dwa czynniki. Niebywałe szczęście i życzliwe nastawienie ludzi, których spotkałem podczas realizowania tej pięknej romantycznej pasji.

 

Być może już w kolejną sobotę, uda mi się odnaleźć "nowe" okruchy historii, i znów przyjdzie w udziale wydobyć spod ziemi kolejny unikat.

Pozdrawiam RA

Radek Psiurski

 

Idealny scenariusz to: Poszukiwanie skarbów, filmowanie z uwzględnieniem otoczenia i architektury. Wywiady i reportaże z poszukiwaczami.

 

Potrzeba mi nowych większych „skrzydeł” (wsparcia). Powinny być solidne i stabilne, by nie podzielić losu IkaRA. 

 

 


 

Udostępnij

Pomóż, udostępniając profil!

Zostań Patronem