Raport z mapy kościelnej pedofilii i przemocy 11.2020

Obrazek posta


Agata Diduszko-Zyglewska przedstawia liczby z mapy kościelnej pedofilii i przemocy seksualnej po 2 latach od jej opublikowania. Oglądaj tu: https://www.youtube.com/watch?v=rP4nuthPkyA&fbclid=IwAR2CKT_ErFzmCW7jD3nJfY8ffLkMfe0MEGrnmY0Di5JlbeL-pAlk8IoLF_I

Mapa została opublikowana 7 października 2018 roku i, jako pierwsza próba zobrazowania skali kościelnej pedofilii w Polsce (w kontekście ujawnionych przypadków), odbiła się szerokim echem w krajowych i zagranicznych mediach.

Twórczyniami mapy są Agata Diduszko-Zyglewska (która do tej pory zajmuje się jej bieżącą aktualizacją) oraz Joanna Scheuring-Wielgus – w gromadzeniu wstępnych materiałów do mapy oraz pracach informatycznych pomagały wolontariuszki i wolontariusze nieistniejącej już Fundacji Nie Lękajcie Się oraz ludzie dobrej woli nie związani z Fundacją. Wszystkim należą się wielkie podziękowania.

Wejdź na www.mapakoscielnejpedofilii.pl
Wejdź na www.twitter.com/mapapedofilii

Wesprzyj moje działania na www.patronite.pl/agatadiduszko :)


Punkty na mapie i związane z nimi historie to tylko fragmentaryczna ilustracja ogólnej skali problemu, ponieważ specyfika przestępstw seksualnych polega na tym, że wiele z nich nigdy nie zostaje ujawnionych, a osoby skrzywdzone w dzieciństwie, o ile w ogóle są w stanie o tym mówić, potrzebują często kilku dekad i wsparcia psychologicznego, żeby głośno nazwać to, co je spotkało. W wypadku przestępstw seksualnych popełnianych przez duchownych tabu jest jeszcze silniejsze ze względu na publiczny autorytet sprawców nadany im przez kościół katolicki (który – jak wiemy z raportu Episkopatu z marca 2019 – nawet w wypadku ujawnienia przestępstwa w 75 proc. wypadków nie usuwa sprawców ze stanu kapłańskiego).

„Mapa kościelnej pedofilii i przemocy seksualnej w Polsce” tworzona jest na podstawie powszechnie dostępnych doniesień medialnych, zgłoszeń otrzymanych od ofiar/świadków przemocy, dokumentów pozyskanych z sądów i prokuratur na podstawie przepisów o dostępie do informacji publicznej oraz interwencji poselskich Joanny Scheuring-Wielgus. Każda adnotacja na mapie zawiera objaśnienie źródła, na podstawie którego została sporządzona (np. wyrok sądu, doniesienie medialne, zgłoszenie ofiary). 

 

pedofiliawkościele świeckiepaństwo

Zobacz również

"Gazeta Wyborcza" o mapie koscielnej pedofilii
Onet.pl: Inicjatywa Agaty Diduszko w sprawie zatrudniania księży w szpitalach
Sprawa księdza Rafała Cudoka - konferencja prasowa

Komentarze (0)

Trwa ładowanie...