Nowy projekt! Poznajemy nasze Strachy. Blog numer 2

Darmowy!
8 miesięcy temu Brak komentarzy

Pierwsze informacje o mitologii słowiańskiej zostały zapisane w VI wieku naszej ery przez Prokopa z Cezarei w jego dziele „Dzieje wojen”. Według badacza, dawni Słowianie czcili swoje święte rzeki, zamieszkujące tam nimfy i oczywiście w czasie składania ofiar, zajmowali się wróżbami. Można zażartować, że nasi przodkowie od zawsze lubili horoskopy… :)

Według antycznych Rzymian (i ich potomków) to my byliśmy „Ci Barbarzyńcy”, ale historia pokazuje, że nie do końca tak było… W tym poście przypominam o jednym, najstarszych źródeł pisanych na temat Słowian.  

Jedna ze Zmor na moim rysunku czyta takie stare teksty... i nie jest zbytnio zadowolona. Ciekawe dlaczego?

Szkice postaci Zmory.  Jedna czyta coś na pergaminie, inna patrzy w szklaną kulę, trzecia z profilu zerka na kogoś, a ostatnia patrzy na wprost ma splecione dłonie. Zmora oprócz kocich uszu ma długie pazury zamiast paznokci. Wyglądają one jak bardzo długie tipsy.

Opis ilustracji: Szkice postaci Zmory.  Jedna czyta coś na pergaminie, inna patrzy w szklaną kulę, trzecia z profilu zerka na kogoś, a ostatnia patrzy na wprost ma splecione dłonie. Zmora oprócz kocich uszu ma długie pazury zamiast paznokci. Wyglądają one jak bardzo długie tipsy.  

Trwa ładowanie...