NOWY CEL! Sieję łąki kwietne i stawiam domki dla owadów

Obrazek posta

Tego roku chodzę i wysiewam łąki kwietne. Znajduję wolne skrawki ziemi na skrajach miedz, obrzeżach lasów, nieużytkach, dalekich zakątkach, gdzie nie dociera nikt i zostawiam nasiona jednorocznych, rodzimych kwiatów, tworząc kolorowe, kwitnące wyspy. Zdecydowałem się również wesprzeć finansowo inną akcję - '' GRUPA Ratujmy Pszczoły'' oraz ''Fundacja Łąka''. Mnóstwo czasu spędzam w terenie i pomyślałem, że mogę podczas wędrowania mogę zrobić coś dobrego dla owadów, ludzi i przyrody. Obsianie i udeptanie jakiegoś fragmentu nie zajmuje dużo czasu. W ten sposób pomagam wielu gatunkom owadów i odtwarzam populacje rodzimych roślin, które dawniej bywały pospolite, a dziś giną z powodu chemizacji rolnictwa, przez ich zwalczanie. Sytuacja niektórych rodzimych roślin i gatunków dzikich pszczół, jest już dramatyczna.  Jedną z przyczyn jest po prostu głód i brak pokarmu, gdyż człowiek niszczy te kwiaty wszelkimi możliwymi sposobami, naturalne łąki sprzedawane są pod budownictwo, a nieużytki powoli przestają istnieć Pamiętam pola i miedze pełne chabrów, kąkoli, maków, ciągnące się smugami barw przez całe łany. Pamięta pewnie wielu. To był po prostu powszechny krajobraz pól.. Dziś uprawy są ‘’czyste i sterylne. Owady głodują.Na szczęście można doraznie, łatwo i szybko im pomagać. Do swojej całorocznej listy zadań dodaję zatem wysiew jednorocznych mieszanek kwietnych, oraz pomoc zainteresowanym w tworzeniu łąk wieloletnich na dłużej. 

Zebrane środki posłużą na zakup nasion od zaprzyjaznionych inicjatyw i zwiększą powierzchnię ukwieconych terenów na pożytek pszczołom. Pomogą lepiej zatrzymywać wodę, przeciwdziałać skutkom suszy, stworzą bazę pokarmową i zimowiska dla owadów oraz żerowiska ptaków. Dokonam również zakupu specjalnych domków - hoteli dla owadów. Można przywieszać je na drzewach lub stawiać w ogrodzie. Na na allegro nie są drogie, ceny zaczynają się już od 40zł. Jeśli uda się zebrać na większą ilość, będę rozdawał je gościom wędrówek w formie nagród. Jeden hotelik już stanął, obok wysianych w korytkach przyszłych łąk, razem z poidłem dla pszczół. Na działce mam sporo miejsca aby takie domki porozmieszczać. Znajdą w nich schronienie pszczoły murarki, biedronki, skorki, bzygi i inne gatunki. 
 WYSYŁAM NASIONA DO PATRONÓW! O tym właśnie mowa w nowym celu, który możecie zasilać Za wsparcie mojego PATRONITE kwotą 7zł na miesiąc deklaruję wysłać pocztą dedykowaną mieszankę łąki kwietnej, złożonej z rodzimych gatunków odpornych kwiatów, jak i z domieszką ogrodowych na życzenie. Mieszanki są w formie próbek 3 - 7 gram i wystarczają do obsiania od 2 do 10m kwadratowych (opcja do wyboru). Łąki przyciągną do ogrodu bogactwo motyli, rozkwitną ferią barw i roztoczą paletę letnich aromatów, pomagając zanikającym gatunkom owadów. 

Piszcie wiadomości po dokonaniu wsparcia razem z adresami, aby każdy otrzymał swoją łączkę. Mieszanki można też zdobyć (głównie) poprzez osobisty udział w przyrodniczych warsztatach i na zajęciach dendroterapii, które przypominam organizowane są u mnie co weekend. Więcej na ten temat tutaj: 

https://szeptykniei.wordpress.com/2021/05/10/rozdajemy-kolorowe-laki-kwietne-na-warsztatach-i-ratujemy-pszczoly/

Dziękuję, że jesteście! Razem zmieniamy świat na leśne, kwietne, brzęczące i kolorowe :) A poniżej zdjęcie mieszanek w opakowaniach, jakie mam przygotowane dla Was w podziękowaniu. 


 

Zobacz również

Dwa cele osiągnięte! Zmiany w projektach
TERENOWY ROWER DO ZADAŃ specjalnych - udało się!

Komentarze (0)

Trwa ładowanie...