#CzyWieszŻe: "The Dirty Dozen"

Obrazek posta

Mało kto wie, że firma IBM brała pod uwagę zakup części firmy Atari, w celu przyspieszenia pracy nad wprowadzeniem swojego pierwszego komputera osobistego PC? Nie był to "luźny" zamiar, ponieważ powstał nawet prototyp komputera IBM bazujący na konstrukcji Atari 800 z 8-bitowym procesorem 6502! IBM czuło, że jest mocno spóźnione na rosnącym rynku komputerów osobistych... 😬

Na szczęście 8 sierpnia 1980 roku Komitet Zarządzania Korporacyjnego firmy IBM zatwierdził projekt "Chess”, pozwalając wiceprezesowi Billowi Lowe na utworzenie i prowadzenie niezależną grupą dwunastu inżynierów znaną później jako „Parszywa Dwunastka”, której zadaniem było stworzenie działającego prototypu komputera w ciągu następnych 30 dni, a także dostarczenie gotowego produktu w ciągu roku. Mówi się, że prymitywny prototyp został pokazany miesiąc później, a niemal dokładnie rok później, 12 sierpnia 1981 roku, pierwszy komputer IBM PC o nazwie kodowej „Acorn” ujrzał światło dzienne.


"Nie spodziewaliśmy się, że zmienimy świat" - powiedział Bill Lowe, dyrektor wykonawczy odpowiedzialny za zaproponowanie IBM zbudowania komputera osobistego i ustanowienia przyczółka na powstającym rynku zdominowanym przez marki takie jak Apple Computer, Commodore i Atari. „Widzieliśmy, że świat się zmienia. Apple przyciągało dużą uwagę programistów IBM i chcieliśmy, aby programiści IBM pracowali nad produktami IBM”.


Ale czemu Parszywa Dwunastka? 🤔 Podobnie jak bohaterowie powieści oraz kultowego już filmu wojennego z 1967 o tym samym tytule, inżynierowie IBM mieli przed sobą postawione bardzo trudne (wręcz niemożliwe do zrealizowania) zadanie. Dlatego prototyp pierwszego komputera osobistego PC powstał w dużej mierze na bazie doświadczeń i rozwiązań mikrokomputera IBM System/23 Datamaster rozwijanego od 1978 roku (pisaliśmy o nim tutaj - https://bit.ly/3s2g2vS).

CzyWieszŻe MMGiK dobrzewiedzieć retro muzeum historia

Zobacz również

Magazyn dla projektu
XVI Festiwal Otwartych Ogrodów w Milanówku
RETROrozrywka w Galerii Łomianki

Komentarze (0)

Trwa ładowanie...