Milanowskie Muzeum Gier i Komputerów

W Patronite od 04.03.2020

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 925

Liczba Patronów: 878

Zostań Patronem
11 patronów
260 miesięcznie
2 095 łącznie
Ratujemy od zapomnienia urządzenia, które na początku lat 90-tych były marzeniem społeczeństwa, a które obecnie skazane są na powolne wymarcie. 30 lat temu dawały nam rozrywkę, a dziś mało kto pamięta o ich wkładzie w nasze życie. Kultywujemy pamięć o niepowtarzalnych technologicznych wynalazkach!

O Autorze

Cześć!

Mam na imię Konrad i od 2007 roku z przerwami kolekcjonuję komputery, podzespoły oraz gry i czasopisma komputerowe, ze złotej epoki branży IT - lat 90-tych i późniejszych.

Dopiero od niedawna ustatkowałem się "na swoim" i mogę pomyśleć o dalszym rozwoju tego co kocham i co pomogło mi w bardzo trudnych życiowo chwilach.

Aktualnie odwdzięczam się i ratuję od zapomnienia i utylizacji urządzenia, które na początku lat 90-tych były marzeniem społeczeństwa (oraz moim!), a które obecnie skazane są na powolne wymarcie. 30 lat temu dawały nam rozrywkę, a dziś mało kto pamięta o ich wkładzie w nasze życie. Ja pamiętam i kultywuję pamięć o niepowtarzalnych technologicznych wynalazkach.

Dowiedz się więcej o projekcie MMGiK z ostatniego Live Streamu, w którym opowiadałem o sobie, swojej pasji i pomysłach na rozwój Muzeum.

 

Czym się zajmuję:

 • Naprawiam - o ile uszkodzenia nie są nieodwracalne, a części zamienne dostępne,
 • Odnawiam - doprowadzamy do stanu jak najbliższemu fabryce (refurbish),
 • Kolekcjonuję
 • Uwielbiam pisać i tworzyć treści o tematyce komputerowo-growej!

Czytaj i oceniaj nasze wpisy!

Plany?

Plany weryfikuje życie i były nader ambitne. Zdobycie środków na realną ekspozycję nie jest proste. Utrzymanie takiej ekspozycji i jej przygotowanie wymaga ogromnych środków, których nie jestem w stanie poświęcić...

Ale! Nie składam broni, lecz taktycznie się wycofuję. Aktualnie pomysł na MMGiK polega na zdobyciu 1/4 środków pierwotnie wymaganych na utrzymanie niewielkiej powierzchni magazynowej dla przygotowania eksponatów do lokalnego wydarzenia retro. Wedle spływających głosów z całej społeczności taka impreza może odnieść niemały rozgłos i sukces, a forma "wirtualno-eventowa" jest ze wszech miar możliwa i nadal atrakcyjna!

 

Poniżej pierwotny opis projektu.

Chciałbym zdobyć środki na powstanie stałej (stabilnej) lub czasowej ekspozycji kolekcji oraz jej dalszego rozwoju. W przypadku stałej ekspozycji będę się starał o wpisanie do wykazu muzeów prowadzonych przez osoby fizyczne, uzupełniając zasoby muzeum, prezentować je, realizować wydarzenia i pokazy oraz integrować społeczność sympatyków starych technologii (których jest bardzo wielu i których serdecznie pozdrawiamy!).

Spośród 870 muzeów wpisanych do wykazu (link) istnieją tylko dwa, które traktują bezpośrednio o tematyce komputerów (informatyki) oraz gier (nie liczymy "muzeów Techniki", których tematyka techniczna jest niebywale szeroka, od central telefonicznych po silniki diesla). Sądzę, że odpowiednia ekspozycja oraz prowadzone wydarzenia, rozpropagują muzeum, oraz ukażą odwiedzającym jaki skok technologiczny nastąpił w minionych 30 latach.

 • >Prelekcje - wykłady dla grup zorganizowanych dotyczące różnego rodzaju zagadnień związanych z informatyką, mikrokomputerami, historią, genezą, rozwojem. Przykładowo historia komputerów w pigułce dla dzieci i młodzieży przedszkolnej i szkolnej,
 • >Wydarzenia - zorganizowane wystawy tematyczne, giełdy, pokazy, "kawiarenka internetowa", imprezy typu "LAN Party",
 • >Ekspozycja - prezentowanie eksponatów w ich naturalnej postaci z zachowaniem szczegółów lat 90-tych. Toporne biurka, krzesła, kulkowe myszki z podkładkami, monitory kineskopowe - "jak za dawnych czasów" ;)

Eksponaty?

W głównym kręgu zainteresowania są komputery PC i konsole z początku lat 90-tych i późniejszych, oprogramowanie, akcesoria, czasopisma i magazyny tematyczne. Są to również urządzenia powiązane takie jak monitory, telewizory, urządzenia audio-wideo z lat 90-tych.

Znaczna część eksponatów pochodzi od darczyńców - znajomych oraz nieznajomych, lokalnych i z całej Polski. Pozostałe zaś pochodzą z prywatnych środków. Część z eksponatów została pieczołowicie odnowiona, część naprawiona, a nieliczne i niesprawne dopełniają kształtu kolekcji. Proszę tylko zobaczyć naszą galerię na Instagramie - czy te przedmioty wyglądają jakby miały 5, 10, 15 a nawet ponad 25 lat? Nie wydaje mi się! :)


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

 • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
 • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
 • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
 • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
 • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
 • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
 • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Najnowsi Patroni
Stary Znowu Gra
Stary Znowu Gra
5 zł miesięcznie
Anonimowy patron
10 zł miesięcznie
Bartłomiej Sikora
Bartłomiej Sikora
20 zł miesięcznie
Mateusz Konefał
Mateusz Konefał
20 zł miesięcznie
Dominika Rolek
Dominika Rolek
600 zł jednorazowo
Radek Baranowski
Radek Baranowski
50 zł miesięcznie