Wywiad z Jerome Mhagama we włoskiej gazecie Samurai cz. 3

Obrazek posta

W styczniu 2021 roku, włoska gazeta Samurai opublikowała bardzo długi, osobisty i piękny wywiad z naszym senseiem #BlackSamurai Jerome Mhagama. Wywiad oczywiście opublikowany został w języku włoskim, ale postanowiliśmy go dla was przetłumaczyć publikujac go w częściach. Dzisiaj druga część.

(...)

6. Podczas oglądania filmu stało się dla mnie jasne, że uważasz karate za umiejętność samoobrony, a nie tylko za sport. Czy uważasz, że twoi uczniowie (w tym chłopcy z albinizmem) byliby w stanie z tej umiejętności skorzystać w przypadku agresji?

Jerome: Przede wszystkim każdy ma dostęp do mojego dojo: dzieci, młodzież, starsi, mężczyźni i kobiety. Karate to sztuka walki, która kształtuje nie tylko ciało, ale i umysł. Nie ma karate bez filozofii karate-do. Wśród wszystkich pięciu podstawowych zasad karate jest: 1. Charakter 2. Szczerość 3. Wysiłek 4. Etykieta 5. Samokontrola. Te maksymy pomagają stworzyć dobre zachowanie w stosunku do innych. Młodzi ludzie, zwłaszcza ci, którzy nie mają perspektyw na dobrą przyszłość, muszą znaleźć dobry kierunek, dobry autorytet, dobrą filozofię życia, aby nie znaleźć się wśród handlarzy narkotyków, złodziei czy innych przestępców.

Karate daje dyscyplinę, dobry charakter i siłę do powiedzenia „nie” w obliczu niebezpiecznej sytuacji życiowej. Tak więc w przypadku osób z albinizmem, muszą zmierzyć się oni z niepewnością i strachem. Samoobrona to nie tylko obrona fizyczna przed agresorem, ale także umiejętność wydostania się z cienia, wyznaczanie granic, których agresor nie ma prawa przekraczać. Wierzę więc, że mając całą tę podstawową wiedzę, są w stanie stawić czoła każdemu wyzwaniu w tym agresji.

 

7. Dlaczego wybrałeś karate Shotokan? Czy inne style karate są popularne w twoim kraju? Co sądzisz o karate jako sporcie w przypadku WKF (World Karate Federation) i „karate olimpijskim”?

Jerome: Uprawiałem wcześniej Shotokan, ale nie Shotokan z JKA. To był tylko Shotokan bez organizacji. Wybrałem Shotokan z organizacji Japan Karate Association (JKA) ze względu na Yushi Fujii Sensei, który był wolontariuszem Japońskiej Agencji Współpracy Międzynarodowej (JICA) w Tanzanii.

Tak! W Tanzanii mamy kilka popularnych stylów karate. Większość z nich ma się dobrze i bardzo dobrze współpracujemy na różnych płaszczyznach.

O WKF Sport Karate. Konkurencja jest w pełni OK, ponieważ pozwala na zdobycie doświadczenia i rozwinięcie umiejętności. Brałem też udział w innych zawodach karate w mojej przeszłości i naprawdę doceniam ten czas, ponieważ dał mi wiele innych doświadczeń. Jednak niektórzy przedstawiciele biorący udział w turniejach WKF nie reprezentują prawdziwego Dojo Kun. Moim zdaniem ich postawa jest bardzo wątpliwa. Bardzo ważne jest, aby Karateka, nie rezygnował z Karate po zawodach, bo Karate - "Do" (filozofia I sztuka karate) jest o wiele ciekawsze.

Karate olimpijskie było marzeniem wielu karateków na świecie. To było marzenie, które w tej chwili stało się rzeczywistością, dlatego każdy Karateka powinien być dumny z tego osiągnięcia. To krok we właściwym kierunku dla każdego z nas w tej chwili.

 

8. Powiedziałeś, że karate jest „pełne narzędzi do stawienia czoła życiu” i że „czyni cię lepszym człowiekiem”. To z pewnością dotyczy ciebie, ale czy myślisz, że dotyczy to wszystkich? Czy nie znasz żadnych „prześladowców karate”?

Jerome: Chciałbym, aby ten tok myślenia był podzielany przez wszystkich, którzy uprawiają jakiekolwiek sztuki walki. Wiemy jednak, że nie zawsze tak jest. Nawet w Tanzanii. Wspomniałem, że moje dojo jest otwarte dla wszystkich, ale wspomniałem też, że pieniądze nie są w nim priorytetem. Tym samym daje mi to komfort wyboru osób, które wchodzą do mojego dojo. Zdarzyło się kilka razy, że nieświadomi ludzie próbowali używać sztuk walki do głupich rzeczy. Szybko wyszło to na jaw, bardzo szybko zakończyliśmy współpracę z taką osobą. Trzymam się z daleka od każdego, kto próbuje mnie skrzywdzić, ale zawsze reaguję, gdy próbują skrzywdzić Karate.

 

9. Czy dwaj chłopcy z albinizmwem (przyp. występujacy w dokmecie. “Black Samurai”), którym nie pozwolono wziąć udziału w turnieju, nadal trenują? Jak zareagowali na rozczarowanie?

Jerome: Zareagowali bardzo dojrzale. Byli rozczarowani, ale zrozumieli, że to dla ich własnego dobra. Rany na ciele były świeże, bardzo łatwo wtedy o infekcję. Chłopcy nie mają profesjonalnych leków, którymi mogliby leczyć skórę. Wierzymy, że dzięki naszej organizacji dostaniemy dobrej jakości leki, dzięki którym chłopcy będą mogli bez problemu trenować kumite. Ale takie sytuacje zdarzają się notorycznie. Jeden z najlepszych karateków w naszym dojo sensei Mikidadi Kilindo, który ma 4 dan, nie może ćwiczyć kumite, ponieważ ma zaćmę w jednym oku. Nie widzi na jedno oko, a na drugim jest częściowo niewidomy. Tak więc podczas ostatnich egzaminów sensei Koichiro Okuma odmówił mu wykonania kumite. Ale to nie przeszkadza mu w byciu świetnym karateką. To część filozofii karate. Musisz być pokorny i pokornie przyjmować decyzje. Kształtuje charakter. W Afryce nie jest to trudne, mamy społeczeństwo, w którym starsi mają rację i należy ich słuchać. Trochę jak w Japonii.

 

#newheroes #blacksamurai #wywiad

Zobacz również

Dlaczego milczymy
Wywiad z Jerome Mhagama we włoskiej gazecie Samurai cz. 4 i ostatnia
Kalendarz New Heroes dla naszych Patronów!

Komentarze (0)

Trwa ładowanie...