„Dość szybko przyszła do nas świadomość, że czas, gdy dzieci są dziećmi, trwa cholernie krótko. Być może czytanie, być może refleksja nad czasem, na którą uczula literatura – a ona zajmuje się głównie tym, co było, a czego nie ma – daje kopa, żeby nie przegapić czegoś istotnego…” - mówi literaturoznawca w rozmowie z Katarzyną Kubisiowską.
Ryszard Koziołek jest literaturoznawcą, eseistą, profesorem w Instytucie Literaturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego, od 2020 r. jego rektorem. W 2010 roku otrzymał Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii „Eseistyka” za książkę „Ciała Sienkiewicza. Studia o płci i przemocy”. Wydał również: „Zdobyć historię. Problem przedstawienia w »Twarzy księżyca« Teodora Parnickiego (1999)”, „Znakowanie trawy albo praktyki filologii”(2011), „Wiele tytułów” (2019), opracował edycję powieści „Tylko Beatrycze” Teodora Parnickiego w serii Biblioteka Narodowa (2004). Członek jury Nagrody Literackiej Nike w latach 2012-2015. Stały współpracownik Tygodnika Powszechnego. W 2016 jego książka „Dobrze się myśli literaturą”została uhonorowana Śląskim Wawrzynem Literackim. W 2017 r. otrzymał Nagrodę im. Kazimierza Wyki za wybitne osiągnięcia w dziedzinie eseistyki oraz krytyki literackiej i artystycznej.
Na zdj. Ryszard Koziołek i Katarzyna Kubisiowska przed studiem Podkastu Powszechnego, grudzień 2021 r. / fot. Grażyna Makara
„Punkt zwrotny” to cykl rozmów w Podkaście Powszechnym o punktach zwrotnych w życiu i końcach, które stają się początkiem. Zaprasza Katarzyna Kubisiowska.
📻Słuchaj już teraz na:
🎊Dziękujemy Patronkom i Patronom za wsparcie. Jest Was coraz więcej, a to powód do dumy dla twórców Podkastu Powszechnego.
Listę najbardziej hojnych Patronek i Patronów znajdziecie pod adresem: powszech.net/halloffame
Dziękujemy!
Trwa ładowanie...