Technologia rozwija się błyskawicznie, nasze komputery i urządzenia mobilne szybko zastępowane są nowymi. Jednak wiele z tych wycofanych i przestarzałych staje się dzisiaj ikonami wzornictwa, awangardą technologiczną niedościgłą przez wielu producentów z branży. Za każdym ze starych komputerów, laptopów czy urządzeń mobilnych stał sztab ambitnych ludzi, za wieloma z nich kryje się ciekawa historia zwieńczona sukcesem lub wielką porażką. Opowiadamy ją w naszym muzeum zwiedzającym, którzy za każdym razem kończąc wycieczkę podsumowują podróż w czasie zdumieniem, o jak wielu urządzeniach i historiach nie słyszeli i nie mieli pojęcia, że Apple je zbudowało i mogli zobaczyć je na żywo w polskim muzeum. Fani Apple często dziwią się i zazdroszczą tego, że takie zbiory są udostępnione właśnie w Polsce.
Jestem ogromnie wdzięczny za Waszą nieustającą pomoc i wsparcie w kampanii. To dzięki Waszym cegiełkom mogłem zapewnić ciągłość w działalności muzeum w Piasecznie oraz przeznaczyć część wpłat na zakup nowych rzadkich eksponatów. W opracowywanych opisach pojawi się informacja, że pochodzą z Waszych składek.
Są to:
- iMac G3 333MHz Rev.D (tray-loading) Tangerine (bardzo rzadki dzisiaj i bardzo poszukiwany model), 1999. Zakup z Belgii.
- BioLab21 by Cyborg Corporation, 1981. Ten interesujący i bardzo rzadki mod z Apple IIplus był używany do diagnostyki i specjalistycznych badań medycznych i psychologicznych. Wylicytowałem go na japońskiej aukcji. Czekam aż przyleci do Polski i zaprezentuję to urządzenie.
- Micro Engenho, 1983. Bardzo rzadki i mało znany brazylijski klon Apple IIe zakupiony w Belgii.
- Power Macintosh 9600/350, 1997. Zakupiony w Berlinie doskonale zachowany egzemplarz w fabrycznym kartonie z akcesoriami.
- The Year of Thinking Different, 1998. Zakupiony w USA rzadki katalog z opisami, zdjęciami i kulisami powstania legendarnej kampanii. Wydany przez Apple.
- Mountain Computer Model 1100A Intelligent Card reader, 1981. Tego urządzenia peryferyjnego dla Apple II bardzo długo poszukiwałem. O jego istnieniu wiedziałem ze starej reklamy znalezionej w jednym z magazynów poświęconych Apple. Jest to czytnik kart perforowanych (punch cards) jednego z pierwszych nośników danych.
- "Simplicity is the Ultimate Sophistication", 1977. Pierwsza drugowana przez Apple broszura reklamowa i informacyjna dodawana do opakowania z Apple II. Na okładce katalogu jest fotografia czerwonego jabłka, (nie nadgryzionego) powyższym cytatem. Był to pierwszy plakat reklamowy Apple.
Jak widzicie to całkiem dobrze zainwestowane fundusze :)
Muzeum zdobyło naprawdę wyjątkowe i cenne artefakty!
Dziękuję Wam serdecznie.
Jacek Łupina
Trwa ładowanie...