Podaruj znajomemu subskrypcję Autora APPLE MUZEUM POLSKA w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kuponyNazywam się Jacek Łupina, jestem architektem, grafikiem i kolekcjonerem. Apple Muzeum Polska to moja prywatna pasja i projekt, który nie jest wspierany ani autoryzowany przez Apple Inc,. Jako założyciel i kustosz staram się dzielić z fanami technologii swoją wielką kolekcją zbieraną od 2014 roku. Jeśli tutaj jesteś i czytasz ten profil to zachęcam Cię do wsparcia moich starań o otwarcie nowej ekspozycji Apple Muzeum Polska v4.0. Każda forma pomocy umożliwia rozwój muzeum i pozwala chronić dziedzictwo technologiczne, które zgromadziłem w ciągu 11 lat. Cegiełki od Patronów pokrywają cześć kosztów magazynowania kolekcji, utrzymania strony internetowej oraz pomagają w rozwoju Apple Muzeum Polska. Fundusz ten wspiera prace archiwizacyjne, związane z digitalizacją zabytkowych nośników VHS i laser dysków wydanych przez Apple, skanowaniem oryginalnych plakatów i katalogów. Wspierając Apple Muzeum Polska masz swój udział w jego zachowaniu, a każda cegiełka zwiększa szansę na ponowne otwarcie w nowej lokalizacji.
W zbiorach muzeum znajduje się już ponad 2000 eksponatów. Kolekcja swoim zasięgiem prezentuje nie tylko stare komputery, ale także software, hardware, peryferia oraz wszelkie formy promocyjne i informacyjne pochodzące z ich epoki.
Apple Muzeum Polska to kolekcja żywa, w której można poznawać, dotykać i przeżywać historię na żywo. Komputery są sprawne i gotowe do testowania jeśli tylko chcesz zmierzyć się z kultowymi urządzeniami sprzed czterech dekad.
1 kwietnia 2014 roku zakupiłem pierwszy eksponat, który stał się zalążkiem mojej pasji. Po kilku latach w dniu 4 czerwca 2017 kolekcja została udostępniona szerszej społeczności jako Apple Muzeum Polska w moim prywatnym domu w małej podwarszawskiej wsi.
Pierwsza rocznica istnienia muzeum była bardzo wyjątkowa i uroczysta. Wszyscy, którzy brali w niej udział z pewnością na długo to zapamiętają. Liczba eksponatów się podwoiła. Fani Apple Muzeum Polska z Instagrama zrobili fantastyczny prezent nadsyłając osobiste życzenia, które zostały zmontowane w jeden klip.
16 czerwca 2019 roku wszystkie eksponaty zostały przetransportowane do nowej lokalizacji w Piasecznie w kompleksie firmy Kubara Lamina S.A., której prezes oraz Zarząd udostępnił duże pomieszczenie w piwnicy na preferencyjnych zasadach. W ciągu roku wyłącznie z własnych środków oraz własną ciężką pracą stworzyłem unikalne miejsce w skali Polski. Ambitna wizja interaktywnego muzeum została zrealizowana w połowie, z wielką pomocą bliskich oraz przyjaciół.
Zobacz film, który pokazuje jak powstawało muzeum w industrialnej piwnicy w Piasecznie.
W 2018 roku założyłem Fundację Apple Muzeum Polska, dzięki której mogłem zbierać środki na dalszy rozwój i realizację projektu. Wielki udział w finansowaniu miała również kampania na Patronite, która pomogła funkcjonować muzeum w tej formie do roku 2022.
Dzięki sponsorom oraz wielkiemu zaangażowaniu osób współpracujących nad projektem budowy wiernej repliki pierwszego komputera Apple, po niemal 3 latach udało się zebrać oryginalne komponenty z lat 70 i na bazie repliki płyty głównej zbudować działający komputer. Został zaprezentowany gościom na placu budowy jako specjalne wydarzenie. O tym ile cierpliwości i zaangażowania wymagało stworzenie wiernej repliki świadczy krótki film dokumentalny.
Przełom nastąpił w 2022 roku, wraz z otwarciem wielkiej wystawy w zrewitalizowanej Fabryce Norblina w centrum Warszawy. Dzięki zawarciu umowy z Inwestorem oraz spółką Japko stało się możliwe zaprezentowanie szerszej publiczności większej części zbiorów w profesjonalnej oprawie na najwyższym poziomie wystawienniczym.
Kolekcja powiększała się o kolejne rzadkie eksponaty. Ogromną ilość czasu poświęciłem na tworzenie kontentu i promowanie muzeum w social mediach. Po latach zaowocowało to dużą rozpoznawalnością i aktywnością fanów. Apple Muzeum Polska stało się znane nie tylko w Polsce. Moje zaproszenia do udziału w tematycznych eventach organizowanych w muzeum przyjęło wiele znakomitych weteranów IT, artystów i naukowców, których działalność dużo wniosła do historii technologii i popkultury związanej z Apple.
Po dwóch latach intensywnej działalności wystawienniczej Apple Muzeum Polska musiało niespodziewanie opuścić Fabrykę Norblina. Wszystkie eksponaty zostały przewiezione i zmagazynowane w dawnej siedzibie w Piasecznie. Zakończyłem współpracę z Inwestorem oraz spółką Japko. Obecnie skupiam się na odbudowaniu kontaktów zawodowych, które umożliwiają finansowanie działalności Fundacji Apple Muzeum Polska i zabezpieczeniu zmagazynowanej kolekcji. Rozpocząłem poszukiwania lokalu i tworzenie nowej strony internetowej Apple Muzeum Polska. Mam nadzieję, że nadchodzący 2025 będzie pełen nowych pomysłów, kontaktów z inspirującymi ludźmi i że będę mógł się znów spotkać z Wami w kolejnej już czwartej odsłonie.
Wesprzyj działalność Autora APPLE MUZEUM POLSKA już teraz!
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.