Nathan Jones. Pułapki w pułapkach

Obrazek posta

Nathan Jones przeważnie stosuje ustawienie z trójką z tyłu. Szczególnie formacja 1-3-5-2 lub 1-5-3-2 jest często wykorzystywana, choć zaznaczyć należy, że kształt drużyny na boisku znacznie się różni od siebie w fazach z piłką i bez piłki. Dlatego w fazie głębszej obrony Luton wygląda jak 1-5-3-2, w wysokim kontrpressingu 1-3-2-1-4, zaraz po odzyskaniu piłki 1-3-4-1-2, a w końcowej fazie akcji nawet 1-3-2-5. Jones preferuje tę strukturę ze względu na doskonałą szczelność defensywy, ale zdarza mu się zmienianie ustawień w związku z wymogami konkretnego meczu i wyjście np. w systemie 1-4-2-3-1 czy 1-4-3-3.

Luton to drużyna grająca wysokim pressingiem i starająca się odzyskać piłkę jak najwyżej. Są bardzo szybcy i intensywni w skokach pressingowych tuż po utracie posiadania, przy czym Jones łączy dwa systemy: krycie jeden-na-jeden oraz pressing strefą. Taka mieszana obrona strefowo-kryjąca pozwala Luton na bardzo intensywny wysoki pressing, ale również daje bezpieczeństwo, ponieważ pojedynczy pivot ustawia się głębiej z zadaniem zażegnania problemów podczas złamania pressingu. W kontrpressingu The Hatters mają trzech pomocników: dwóch grających w linii (Campbell, Lansbury) oraz jednego ustawionego głębiej (Mpanzu), który chroni linię obrony przed górnymi piłkami i doskakuje do wszystkich zawodników, którzy wchodzą w jego strefę.
W tej fazie skrzydłowi przesuwają się do góry, by kryć swoich rywali, a jeden ze środkowych pomocników przesuwa się wyżej, by pressować najbardziej wysuniętego obrońcę przeciwnika.

Kolejnym kluczowym elementem taktyki Jonesa jest zwabianie przeciwników w pułapki pressingowe w środkowych strefach boiska. Pułapki te pojawiają się, gdy drużyna gra wysokim pressingiem, ale także gdy znajduje się w średnim bloku. Ustawiają się szerzej na boisku i zmuszają przeciwnika do gry w środku, a następnie starają się go zaatakować.

W ataku Luton jest drużyną grającą bardzo bezpośrednio. Zwykle nie budują swych akcji od tyłu, lecz wybierają długie podania w kierunku odgrywającego napastnika (Adebayo). Potrafią być przy tym bardzo skuteczni w zbieraniu drugich piłek, gdyż ofensywni partnerzy tworzą doskonałą strukturę wsparcia wokół odgrywającego. To pozwala The Hatters wprowadzić szybko piłkę do tercji ofensywnej, a następnie podtrzymywać atak, w którym mogą szukać okazji do zdobycia bramki.

W momentach, w których Luton przeprowadza atak pozycyjny i decyduje się na posiadanie, a nie na długie podania, taktyka drużyny polega z reguły na przesuwaniu się prawym skrzydłem i tworzeniu szerokich przeciążeń po tej stronie (Burke, Bree, Campbell). W przypadku utraty posiadania przeładowanie tej strefy sprawia, że posiadają wielu zawodników w bliskiej odległości od siebie, co umożliwia zarówno własny kontratak, jak i zapobieżenie kontrom rywali.

Profil, analiza oraz taktyka do FM22:

https://tacticof.com/managers/nathan-jones/

 

 

Jones Luton FM22 Football Manager

Zobacz również

TAKTYCZNIE: QATAR 2022. Anglia. Southgate.
Carlos Corberan. Wykorzystać przestrzeń.
Paul Heckingbottom. Struktura. Organizacja. Zespół.

Komentarze (0)

Trwa ładowanie...