Drodzy Patroni,
📚W majowym Raporcie o książkach literacki szlak poprowadzi nas przez Irlandię Północną, Grenlandię aż na Kubę. To będzie różnorodne wydanie Raportu o książkach zarówno pod względem geograficznym, jak i literackim. Bo w rolach głównych wystąpią – powieść, reportaż i poezja.
🖋O politycznym znaczeniu poezji irlandzkiej – tej XIX-wiecznej i współczesnej w kontekście próby zrozumienia tożsamości mieszkańców Irlandii Północnej definiowanej najczęściej przez konflikt między katolikami a protestantami opowie profesor Jan Jędrzejewski, prosto z Coleraine – malowniczego północnoirlandzkiego miasteczka uniwersyteckiego.
🖋Jak to było być reporterem w Belfaście w czasie Kłopotów? Zdradzi świetny północnoirlandzki pisarz i dziennikarz Malachi O’Doherty.
🖋Leonardo Padura zachwyca w swoich książkach erudycją i umiejętnością łączenia odległych światów, by nadać uniwersalne znaczenie swoim literackim rozmyślaniom o kubańskich problemach i konfliktach. Autor „Człowieka, który kochał psy” i powieści „Heretycy”, na którą będziemy musieli w Polsce jeszcze cierpliwie poczekać jest gościem Raportu o książkach.
🖋I jeszcze północny kraniec Grenlandii i jego mieszkańcy – ludzie, o których powstało mnóstwo reportaży, a nadal tak mało o nich wiemy. Z czego wynika ten paradoks? I dlaczego trzeba wyjść z roli zachodniego reportera, by usłyszeć głos grenlandzkich Inuitów. O tym opowie Ilona Wiśniewska, której najnowszy reportaż „Migot” to historia ludzi, którym skradliśmy świat.
🎙Goście: Ilona Wiśniewska, Malachi O’Doherty, Jan Jędrzejewski, Leonardo Padura (na zdjęciu)
📚Majowy odcinek Raportu o książkach już dostępny:
👉https://raportostanieswiata.pl/odcinki/raport-o-ksiazkach-16-maja-2022/
Prowadzenie: Agata Kasprolewicz
Realizacja: Filip Marcinkowski
Zapraszamy!
Trwa ładowanie...