Działamy - dzięki Wam! Podsumowanie naszych czerwcowych działań!

Obrazek posta

Drogie Patronki, Drodzy Patroni! 

Ten post rozpoczynamy od podziękowań! Dzięki Państwa wsparciu udało nam się osiągnąć pierwszy z wyznaczonych na Patronite cel: 5000 zł. Dzięki Waszemu wsparciu możemy być spokojniejsi o nasze bieżące wydatki. DZIĘKUJEMY!

Obiecujemy nie zwalniać tempa! Przed Państwem podsumowanie czerwcowe. 

Dyskusje nad wypłatą środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) wciąż nie ustają. Usilnie staramy się tłumaczyć, że nie ma żadnych szans na odblokowanie tych pieniędzy bez wypełnienia warunków określonych jako "kamienie milowe"... Istnieje też duże prawdopodobieństwo, że Komisja Europejska może wszcząć kolejne postępowanie przeciwnaruszeniowe wobec Polski. Powodem jest nowa Krajowa Rada Sądownictwa, a konkretnie polityczny sposób jej powołania, sposób funkcjonowania i brak niezależności. To jest wprost niezgodne z prawem UE.

Zobacz: Adw. Sylwia Gregorczyk - Abram w Polsat News, 3 czerwca 2022 r.

Zobacz: Adw. Michał Wawrykiewicz w Faktach po Faktach, 6 czerwca 2022 r.

Zobacz: Adw. Michał Wawrykiewicz w Onet Rano, 13 czerwca 2022 r.

Zobacz: Magazyn Rzecz o prawie, Maria Ejchart - Dubois, 28 czerwca 2022 r.

Co z ustawą o SN? 

26 maja 2022 r. Sejm przegłosował ustawę o Sądzie Najwyższym w kształcie zaproponowanym przez Prezydenta, ale nieco zmienionym w porozumieniu z Ziobrystami. 

Następnie poprawki do ustawy zgłosił Senat. Ta wersja, była nieco lepsza niż projekt wyjściowy przygotowany przez prezydenta. Przede wszystkim dążyła do wykonania kamieni milowych określonych przez Komisję Europejską. Senatorowie zagłosowali 1 czerwca 2022 r. za zmianami jednogłośnie. Jak szybko się okazało, było to działanie związane z wizytą Przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen, która odbyła się dzień później i podczas której ogłoszono, że KE dała zielone światło dla polskiego KPO. 

Senackie poprawki "uzdrawiające" ustawę o SN zostały odrzucone w głosowaniu w Sejmie 9 czerwca 2022 r., a już 13 czerwca 2022 r. ustawa została podpisana przez Prezydenta. 

Ponownie należy podkreślić - ustawa ta w żadnym stopniu nie wypełnia kamieni milowych określonych przez KE. 

    

    

W tym czasie, po drugiej stronie barykady... 

28 maja 2022 r. Porozumienie dla Praworządności #PdP wystosowało apel do senatorów i senatorek RP o wprowadzenie poprawek do przyjętej przez Sejm nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, które prowadziłyby do prawdziwego wykonania wyroków TSUE.

ZobaczApel do senatorów i senatorek RP

Następnie, Stowarzyszenia sędziowskie skierowały list do Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego, Komisji LIBE (Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych) w sprawie kluczowych problemów sądownictwa. W liście, polskie stowarzyszenia sędziowskie zwracają uwagę, że dziś jest już prawie 2 tysiące wadliwie, w sposób polityczny nominowanych sędziów, co grozi ogromnym chaosem. Zamiast rozwiązać problem KRS, wybrano jej skład na kolejną kadencję, w tym wybrano osoby wskazywane jako uczestnicy afery hejterskiej. Osoby te uzgadniały na nieformalnej grupie kto ma otrzymać nominację – wskazują sędziowie w liście. Sędziowie podkreślają, że od strony prawnej konieczne jest, aby kwestię KRS objęło postępowania przeciwnaruszeniowe, podobne do tego, które dotyczyło Izby Dyscyplinarnej.

List został poparty przez Europejskie stowarzyszenia sędziów i prokuratorów. 

List poparcia podpisali: Edith Zeller, Prezes Stowarzyszenia Europejskich Sędziów Administracyjnych (AEAJ); Duro Sessa, Prezes Europejskiego Stowarzyszenia Sędziów (EAJ); Tamara Trotman, Prezes Sędziów dla Sędziów (Richters voor Richters); Filipe Cesar Marques, Przewodniczący Europejskich Sędziów na rzecz Demokracji i Wolności (MEDEL).

Zobacz: List stowarzyszeń sędziowskich do Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego, Komisji LIBE

30 maja 2022 r. - przed wizytą w Polsce Przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen, 13 organizacji wchodzących w skład  Komitetu Obrony Sprawiedliwości KOS wystosowało list do Komisji Europejskiej ws. KPO. 

Zobacz: Pełna treść listu Komitetu Obrony Sprawiedliwości KOS do Komisji Europejskiej

7 czerwca 2022 r. Polskie i międzynarodowe organizacje społeczne (w tym #WolneSądy) wystosowały list otwarty do przewodniczącej Komisji Europejskiej i komisarzy odpowiedzialnych za praworządność z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego w odniesieniu do Krajowej Rady Sądownictwa.

Zobacz: Cały list wraz z tłumaczeniem 

10 czerwca 2022 r. Komitet Obrony Sprawiedliwości KOS zorganizował konferencję prasową, podczas której przedstawiliśmy nasze zastrzeżenia co do projektu nowelizacji i wskazaliśmy dlaczego uważamy, że Komisja Europejska nie zaakceptuje nowelizacji jako realizacji tzw. kamieni milowych (które są konieczne do spełnienia, żeby Polska uzyskała pieniądze z KPO). 

Czekamy na rozwój wydarzeń w tym zakresie. 

4 czerwca 2022 r. jak co roku w rocznicę pierwszych wolnych wyborów, spotkaliśmy się pod dawną Niespodzianką, gdzie wznosiliśmy toast za wolność. Serdecznie pozdrawiamy tych Państwa, którzy byli tam razem z nami!

Zobacz: Przemówienie mec. Michała Wawrykiewicza, 4 czerwca 2022 r.

Co robimy my?

Uświadamiamy! Na bieżąco komentujemy bieżące wydarzenia. Regularnie spotkamy się z komisarzami Unii Europejskiej odpowiedzialnymi za praworządność, urzędnikami Komisji Europejskiej oraz parlamentarzystami, przedstawiając obywatelskie i eksperckie spojrzenie na zmiany dokonywane w polskim wymiarze sprawiedliwości, w szczególności z punktu widzenia standardów Unii Europejskiej. W Polsce spotykamy się z przedstawicielami dyplomatycznymi państw UE, prezentując powyższe zagadnienia. Oprócz tego na bieżąco komentujemy sprawy dotyczące polskiego i europejskiego sądownictwa w prasie zagranicznej. Organizujemy konferencje prasowe, wystąpienia, nagrywamy podcasty. 

Adw. Sylwia Gregorczyk - Abram i adw. Michał Wawrykiewicz podczas konferencji w Kopenhadze

 

Adw. Paulina Kieszkowska - Knapik i Maria Ejchart - Dubois wzięły udział w konferencji w Oslo dotyczącej przyszłości demokracji oraz społeczeństwa obywatelskiego

Maria Ejchart Dubois podczas konferencji Porozumienie na rzecz Historii Wolności w Senacie RP

Zobacz nasze czerwcowe videopodcasty: 

Wojna, aborcja, prawo - Studio Wolne Sądy podcast dla TOK FM - adw. Paulina Kieszkowska - Knapik, mec. Kamila Ferenc (wiceprezeska Fundacji Na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny)

Ursula von der Leyen W Polsce. Czy będą pieniądze z KPO? - Studio Wolne Sądy podcast dla TOK FM - adw. Michał Wawrykiewicz

Praworządność a gospodarka - Studio Wolne Sądy podcast dla TOK FM - adw. Paulina Kieszkowska - Knapik, prof. Maciej Bernatt

574 dni - Studio Wolne Sądy podcast dla TOK FM - Maria Ejchart - Dubois, Igor Tuleya (SSO)

Edukujemy! Ekipa #WolneSądy jak zawsze w pełnej gotowości i zaangażowaniu ruszyła w czerwcu do szkół w ramach Tygodnia Konstytucyjnego organizowanego przez Stowarzyszenie im. Profesora Zbigniewa Hołdy. Razem z ponad 600 prawnikami i prawniczkami w całej Polsce spotykaliśmy się w ponad 300 szkołach w miejscowościach małych/maleńkich i dużych. Robimy to dokładnie od 5 lat i wiemy, że warto!

PosłuchajRuszył Tydzień Konstytucyjny. Najmniej chętnych szkół w Małopolsce. "Działanie pani kurator". Podcast z mec. Sylwią Gregorczyk-Abram i Marią Ejchart-Dubois w Radio TOK.fm

PosłuchajTydzień Konstytucyjny - czego dowiedzieliśmy się o Polsce i Polakach - stan praworządności w naszym państwie. Rozmowa w Radio Nowy Świat z Marią Ejchart-Dubois, prawniczką związaną z Helsińską Fundacją Praw Człowieka, współzałożycielką inicjatywy #WolneSądy

Adw. Paulina Kieszkowska - Knapik i Małgorzata Majewska uczestniczyły w spotkaniu na temat stanu praworządności i zagrożeń, które się z tym wiążą ze studentami prawa z Berlina w warszawskiej siedzibie Fundacji im. Heinricha Bolla

Raportujemy! Tworzymy analizy, raporty, tłumaczenia, opinie prawne, infografiki. Na bieżąco aktualizujemy nasz Raport - "2000 dni bezprawia" (23 czerwca 2022 r. minął rok od jego publikacji, a więc to już ponad 2365 dni bezprawia), który krok po kroku pokazuje w jaki sposób władza polityczna doprowadziła do destrukcji państwa prawa. Jesteśmy zapraszani na konferencje prasowe, wystąpienia. Spotykamy się z przedstawicielami zagranicznych Instytucji, które zajmują się tematem praworządności. Aktywnie uczestniczymy w procesach legislacyjnych w parlamencie jako eksperci lub obywatelscy krytycy proponowanych rozwiązań w sądownictwie.

Raport 2365 dni bezprawia można pobrać na naszej stronie internetowej

Zobacz: Spot "Mecz o wszystko" towarzyszący publikacji raportu w 2021 roku 

Walczymy! Reprezentujemy represjonowanych sędziów i prokuratorów, składamy skargi do ETPCz - kolejne z nich są komunikowane Polsce i w kolejnych udzielane są skarżącym zabezpieczenia. Występujemy przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w kluczowych postępowaniach dotyczących niezależności sądów i niezawisłości sędziów, które mają zasadnicze znaczenie dla ochrony praworządności nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Prowadzimy także postępowania przed Polskimi organami wymiaru sprawiedliwości. 

16 czerwca 2022 r. ETPCz wydał wyrok w sprawie sędziego Waldemara Żurka. ETPCz stwierdzając naruszenie art. 6 ust. 1 (prawo do rzetelnego procesu) oraz art. 10 (wolność wyrażania opinii) Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, zasądził na rzecz skarżącego łącznie 25 tys. EUR tytułem zadośćuczynienia. To kolejny wyrok Trybunału, który krytycznie ocenia zmiany w obszarze wymiaru sprawiedliwości wdrażane w ostatnich latach.

Zobacz: Więcej na temat tej sprawy w OKO.press

27 czerwca 2022 r. Europejski Trybunał Praw Człowieka zakomunikował (przyjął do rozpoznania) skargę - Gąciarek przeciwko Polsce. Dotyczy ona zawieszenia sędziego przez nielegalną Izbę Dyscyplinarną. Skarga została zakomunikowana Rządowi w ekspresowym tempie, w ciągu kilku dni od jej wpływu do Trybunału. Sędzia Piotr Gąciarek z Sądu Okręgowego w Warszawie został zawieszony 24 listopada 2021 roku za odmowę orzekania z neosędzią. Oprócz zawieszenia nielegalna Izba Dyscyplinarna obniżyła mu wynagrodzenie o 40 %. Sędzia nie został nawet powiadomiony o posiedzeniu w Izbie w sprawie swojego zawieszenia. Rząd otrzymał szereg pytań dotyczących naruszenia art. 6 Konwencji (prawa do sądu) art. 8 (prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego) art. 10 (wolność wyrażania opinii) i art. 18 (granice stosowania ograniczeń praw).

Pełnomocnikami Sędziego Piotra Gąciarka są adw. Sylwia Gregorczyk - Abram, Maria Ejchart - Dubois i adw. Michał Wawrykiewicz.

Zobacz: Więcej na temat tej sprawy w Radio TOK.fm  

28 i 29 czerwca 2022 r. odbyły się ważne dla polskich obywateli rozprawy przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu. Trybunał zajął się skargą Komisji Europejskiej na ustawę kagańcową. To w tej sprawie TSUE zastosował zabezpieczenie - karę finansową 𝟭 𝗠𝗜𝗟𝗜𝗢𝗡 𝗘𝗨𝗥𝗢 𝗗𝗭𝗜𝗘𝗡𝗡𝗜𝗘 za każdy dzień obowiązywania zaskarżonych przepisów, w tym działanie Izby Dyscyplinarnej. Ponadto odbyła się także rozprawa w sprawie pytań prejudycjalnych sędziów Igora Tuleyi oraz Piotra Gąciarka, dotyczących Izby Dyscyplinarnej oraz rozprawa w sprawach połączonych C-181/21 i C-269/21 z pytań prejudycjalnych Sądu Okręgowego w Katowicach i Krakowie. Pytania zadali sędziowie Krystian Markiewicz i Waldemar Żurek, a dotyczą one tego czy osoby powołane na stanowiska sędziów sądów powszechnych przez neoKRS gwarantują niezawisłość i niezależność wymaganą przez europejskie traktaty.

Czekamy teraz na opinie rzecznika generalnego TSUE, które mają być we wszystkich powyższych sprawach ogłoszone 15 grudnia 2022 r. 

Zobacz: Relacja adw. Michała Wawrykiewicza w OKO.press 

Video komentarz po rozprawie - adw. Michał Wawrykiewicz i prof. Krystian Markiewicz, Prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA

30 czerwca 2022 r. Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova na pytanie czy ustawa prezydenta Dudy wypełnia kamienie milowe z KPO odpowiedziała "Nie, nie wypełnia. Polska nie otrzyma pieniędzy z Funduszu Odbudowy, jeśli nie wykona swoich zobowiązań".

Presja ma sens!

Zobacz: Komentarz adw. Michała Wawrykiewicza 

Nasze działania są możliwe dzięki Wam! Dziękujemy! 

P.S. Zachęcamy do obserwowania nas także na Instagramie!

 

 

#WolneSady #Patronite #praworzadnosc

Zobacz również

#WolneSądy dla Patronów - wiadomość prosto z serca Europy
Osiągnęliśmy pierwszy cel na Patronite - dziękujemy!
2365 DNI BEZPRAWIA – RAPORT WOLNYCH SĄDÓW

Komentarze (1)

Trwa ładowanie...