Avatar użytkownika

Fundacja Wolne Sądy

31
patronów
2 050 
miesięcznie
132 250 
łącznie
31
patronów
2 050 zł 132 250 zł
miesięcznie łącznie

Progi wsparcia

10 zł miesięcznie
Czasami najmniejsza kwota znaczy najwięcej. Dla nas każda złotówka się liczy. Bardzo dziękujemy!

Co w zamian?

🟣 Zaprosimy Cię do zamkniętej grupy naszych patronów na Facebooku, w której piszemy o naszych działaniach, pokazujemy naszą pracę od kuchni. Poznasz tam inne Patronki oraz Patronów i wspólnie będziecie mieć wpływ na tematy, którymi się zajmujemy i o których rozmawiamy w naszych podcastach.
25 zł miesięcznie
Dzięki Tobie możemy spokojniej działać. Dziękujemy!

Co w zamian?

🟣 Nagroda z poprzedniego poziomu
50 zł miesięcznie
Wybierz 50 zł
194 dostępne miejsca
Dziękujemy, że jesteś z nami i nas wspierasz.

Co w zamian?

🟣 Nagroda z poprzedniego poziomu
🟣 Dostaniesz od nas maila z osobistym, imiennym podziękowaniem
100 zł miesięcznie
Wybierz 100 zł
96 dostępnych miejsc
To już jest solidne wsparcie naszej inicjatywy. Bardzo Ci za to dziękujemy!

Co w zamian?

🟣 Nagrody z poprzednich poziomów
🟣 Imienny, cyfrowy certyfikat Patronki/Patrona Wolnych Sądów. Będziesz mógł go wydrukować i powiesić na ścianie w domu lub w biurze

200 zł miesięcznie
Wybierz 200 zł
46 dostępnych miejsc
Dziękujemy! Bardzo cieszymy się, że nas wspierasz i wierzysz w nas i naszą misję!

Co w zamian?

🟣 Nagrody z poprzednich poziomów
🟣 Podziękujemy Ci osobiście w poście w naszych mediach społecznościowych (Oczywiście tylko jeśli się na to zgodzisz. A podając swój profil, będziemy mogli Ciebie oznaczyć także na Twitterze lub Facebooku)
300 zł miesięcznie
Wybierz 300 zł
49 dostępnych miejsc
Dziękujemy! Twoje wsparcie bardzo nas motywuje do działania. Wolne Sądy to Wolna Polska i Wolni Ludzie. Jesteś jednym z nas!

Co w zamian?

🟣 Nagrody z poprzednich poziomów
🟣 Twoje imię i nazwisko zamieścimy w wykazie patronów i wspierających Wolne Sądy na naszej stronie internetowej (Tylko jeśli się na to zgodzisz)
500 zł miesięcznie
Wybierz 500 zł
20 dostępnych miejsc
Serdecznie dziękujemy. Właśnie takiego wsparcia naszych działań potrzebujemy. Dzięki Tobie wiemy, że to co robimy ma sens. Dodajesz nam sił i motywujesz do jeszcze większego zaangażowania. Chcemy Ciebie poznać!

Co w zamian?

🟣 Nagrody z poprzednich poziomów
🟣 Chcemy podziękować Ci osobiście. Zaprosimy Cię na zdalne spotkanie z Wolnymi Sądami. Będziesz miał(a) okazję poznać nas bliżej i porozmawiać o naszej działalności, naszych planach. Spotkamy się tak dwa razy w roku.
1000 zł miesięcznie
Wybierz 1000 zł
10 dostępnych miejsc
Dziękujemy! To ogromna kwota. Realnie wspierasz walkę o praworządność i obronę sędziów przed represjami. Bardzo chcemy Ciebie poznać i podziękować osobiście!

Co w zamian?

🟣 Nagrody z poprzednich poziomów
🟣 Zaprosimy Cię do naszego biura w Warszawie. Będziesz mógł/mogła nas poznać osobiście i zobaczyć jak pracujemy. Przy kawie (lub herbacie) porozmawiamy i opowiemy o naszej pracy i działaniach. Zaprosimy Cię do nas dwa razy w roku.
3000 zł miesięcznie
Wybierz 3000 zł
5 dostępnych miejsc
Serdecznie Dziękujemy! Twój wkład to prawdziwe wsparcie, dzięki któremu Wolne Sądy mogą w pełni realizować zamierzone cele! Jesteś prawdziwym przyjacielem Wolnych Sądów i tak jak my wierzysz, że praworządność w Polsce uda się przywrócić. Stajesz się częścią naszego życia.

Co w zamian?

🟣 Nagrody z poprzednich poziomów
🟣 Zaprosimy Cię na plan zdjęciowy do któregoś z naszych przyszłych spotów wideo. Jeśli chcesz, to będziesz mógł/mogła w nim wystąpić, a jeśli masz talent, to może nawet zagrasz jedną z głównych ról.
5000 zł miesięcznie
Wybierz 5000 zł
1 dostępne miejsce
Serdecznie Dziękujemy! Jesteś nie tylko przyjacielem, ale i prawdziwym mecenasem Wolnych Sądów. Takie wsparcie zasługuje na prawdziwie wyjątkową nagrodę.

Jesteśmy otwarci na różne formy współpracy, dlatego skontaktujemy się z Tobą i porozmawiamy o tym, co możemy wspólnie zrobić i w jaki sposób możemy odwdzięczyć Ci się za wsparcie

Kup wsparcie na prezent!

Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Fundacja Wolne Sądy w formie kuponu podarunkowego.

Zobacz jak działają kupony
Kup na prezent

O autorze

Jesteśmy grupą prawników, którzy jako profesjonaliści, zdając sobie sprawę ze znaczenia szkodliwych zmian wprowadzanych w polskim systemie prawnym prowadzących do upolitycznienia niezawisłych sądów, podejmują różnorodne działania w obszarze przestrzegania praworządności w Polsce.

Jesteśmy grupą prawników, którzy na fali protestów społecznych w obronie niezależności sądownictwa w lipcu 2017 roku powołali do życia nieformalną inicjatywę obywatelską #WolneSądy. Od tego czasu bez wytchnienia działamy na rzecz ochrony praworządności, umacniania niezależności sądów i niezawisłości sędziów. 

Trzonem Fundacji Wolne Sądy jest czwórka prawników, która była inicjatorem przedsięwzięcia, a także uczestniczy we wszystkich aktywnościach, wydarzeniach i sprawach sądowych, w które zaangażowana jest inicjatywa: Sylwia Gregorczyk-Abram, Maria Ejchart, Paulina Kieszkowska-Knapik i Michał Wawrykiewicz.

Od października 2022 r. z Fundacją współpracuje także dr. Katarzyna Wiśniewska, adwokatka, doktorka nauk prawnych, autorka licznych publikacji z zakresu praw człowieka i prawa karnego. W 2015 r. została laureatką pierwszego miejsca w rankingu Dziennika Gazety Prawnej „Rising Stars among Lawyers. Leaders of tomorrow”. Zawodowo przez ponad 11 lat związana była z Helsińską Fundacją Praw Człowieka, w której m.in. koordynowała działaniami Programu Spraw Precedensowych. 

W codziennej pracy Fundacji stale uczestniczą także prawnicy i studenci prawa Piotr Czapla, Franciszek Fikus, Robert Lisiewicz, Małgorzata Majewska, Aleksander Piekarski, Hubert Wróbel, Patrycja Zaborowska. 

        

        


Co robimy?

Od samego początku kryzysu praworządności w Polsce koncentrujemy się na sprzeciwie wobec łamania w Polsce trójpodziału władz, rządów prawa i porządku konstytucyjnego. Publikujemy opracowania, opinie i stanowiska, nagrywamy komentarze wideo, relacje z wydarzeń, konferencji, ale też i realizujemy ambitniejsze spoty dotyczące bieżących wydarzeń. Staramy się w nie zaangażować znanych aktorów, reżyserów, dzięki czemu docierają one do dużo szerszej publiczności i przez to możemy realizować nasze cele edukacyjne.


Ale to tylko część tego co robimy, choć pewnie najbardziej widoczna. Poza tym aktywnie uczestniczymy w procesach legislacyjnych w parlamencie jako eksperci lub obywatelscy krytycy proponowanych rozwiązań w sądownictwie. Uczestniczyliśmy m.in. w pracach zespołów parlamentarnych ds. Ładu Konstytucyjnego oraz Reformy Wymiaru Sprawiedliwości.

Prawnicy z Wolnych Sądów reprezentują przed sądami krajowymi i międzynarodowymi trybunałami represjonowanych sędziów i prokuratorów. Fundacja prowadzi już ponad 100 spraw, z czego większość to postępowania przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Prawnicy z Wolnych Sądów uzyskali kilka przełomowych wyroków, które mają wpływ na funkcjonowanie całego systemu prawnego. Fundacja jest też zaangażowana w sprawy o dużym znaczeniu społecznym dotyczące podstawowych praw i wolności obywatelskich.

Występujemy przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w kluczowych postępowaniach dotyczących niezależności sądów i niezawisłości sędziów, które mają zasadnicze znaczenie dla ochrony praworządności nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Reprezentowaliśmy między innymi sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie C-585/18 - A.K. (Niezależność Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego), która zakończyła się bardzo ważnym i przełomowym orzeczeniem z 19 listopada 2019 r.


Relacja po rozprawie w Trybunale Sprawiedliwości UE w sprawie sędziego Waldemara Żurka z 22 września 2020 roku.


Z powodzeniem reprezentowaliśmy w sądzie obywatelskiego aktywistę w sprawie naklejek „strefa wolna od LGBT”, które rozpowszechniał prawicowy tygodnik „Gazeta Polska”. Reprezentowaliśmy również prof. Małgorzatę Gersdorf, byłą Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego, w sprawie przeciwko Stanisławowi Piotrowiczowi, posłowi Prawa i Sprawiedliwości (obecnie sędziemu Trybunału Konstytucyjnego), który w jednej ze swoich wypowiedzi nazwał sędziów SN „złodziejami”, a także profesora Wojciecha Sadurskiego w głośnej sprawie dotyczącej wolności słowa, gdy został pozwany przez PiS za nazwanie ich zorganizowaną grupą przestępczą. Profesor Sadurski wygrał tę sprawę.

Sylwia Gregorczyk-Abram i Michał Wawrykiewicz w trakcie rozprawy w sprawie prof. Małgorzaty Gersdorf przeciwko Stanisławowi Piotrowiczowi.
Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta


Regularnie spotkamy się z komisarzami Unii Europejskiej odpowiedzialnymi za praworządność, urzędnikami Komisji Europejskiej oraz parlamentarzystami, przedstawiając obywatelskie i eksperckie spojrzenie na zmiany dokonywane w polskim wymiarze sprawiedliwości, w szczególności z punktu widzenia standardów Unii Europejskiej. W Polsce spotykamy się z przedstawicielami dyplomatycznymi państw UE, prezentując powyższe zagadnienia. Oprócz tego na bieżąco komentujemy sprawy dotyczące polskiego i europejskiego sądownictwa w prasie zagranicznej.

W 2021 roku wydaliśmy raport „2000 dni bezprawia” pokazujący w jaki sposób władza polityczna doprowadziła do destrukcji państwa prawa. To zapis wszystkich zmian ustawodawczych i innych decyzji władzy wykonawczej i ustawodawczej od 2015 roku zmierzających do upolitycznienia sądownictwa. Uważamy, że skatalogowanie i uporządkowanie tych wydarzeń jest ważne, abyśmy mieli świadomość jakimi metodami władza przejmowała sądy, które zgodnie z Konstytucją powinny być przecież niezależne, właśnie w interesie społeczeństwa. W październiku 2023 r. opublikowaliśmy aktualizację raportu pt. "3000 dni bezprawia". 

Jesteśmy też współzałożycielami Komitetu Obrony Sprawiedliwości KOS, w ramach którego, poza reprezentowaniem represjonowanych przedstawicieli sądownictwa i prokuratury prowadzimy tez działania monitoringowe i archiwizujemy przypadki wywierania politycznego nacisku. W ramach tych działań wydaliśmy raport „Państwo, które karze”, w którym na ponad 100 stronach zgromadziliśmy przypadki wywierania nacisku na polskich sędziów, prokuratorów i przedstawicieli innych zawodów prawniczych, w sposób usystematyzowany – od strony rodzaju dolegliwości, które spotykają sędziów i prokuratorów w związku z działaniami władzy politycznej.

                      

Inicjatywa #WolneSądy została nagrodzona za działalność publiczną w 2018 roku nagrodą Newsweeka im. Teresy Torańskiej, w 2019 roku nagrodą radia TOK FM im. Anny Laszuk za “wyjątkowy wpływ na rzeczywistość” oraz Europejską Nagrodą Obywatelską za 2020 r. przyznawaną przez Parlament Europejski. W 2022 r. wraz z Panem mec. Mohamedem El-Baqerem, egipskim prawnikiem odważnie stawiającym czoła naruszeniom praw człowieka i autorytaryzmowi w Egipcie, zostaliśmy laureatami nagrody Rule of Law Award przyznawanej przez międzynarodową organizację prawniczą Union Internationale des Avocats (UIA) oraz LexisNexis.

Dlaczego potrzebujemy Waszej pomocy?

Fundacja Wolne Sądy jest niewielką organizacją non-profit, która swoją działalność finansuje z darowizn osób takich jak Wy. Wspierając nas pomożesz w realizacji naszych działań. Z oczywistych względów wsparcie finansowe ze strony instytucji publicznych jest dla nas nieosiągalne.

Jak pokazują codzienne wydarzenia i działania władzy politycznej, destrukcja praworządności nadal trwa. Fala tsunami dopiero wzbiera. W imię walki politycznej, wewnętrznych rozgrywek partyjnych rządzący doprowadzili do skonfliktowania Polski z Unią Europejską na niespotykaną dotąd skalę. Zapłaciliśmy za to miliony euro kar, a kolejne miliardy przeznaczone dla Polski w ramach unijnych funduszy pozostają zablokowane.

Przez ostatnie 8 lat rządów Zjednoczonej Prawicy społeczeństwo obywatelskie pokazało Unii, że jest w Polsce alternatywa. Są organizacje i ugrupowania, którym zależy na przywróceniu praworządności. Tworzą się nowe inicjatywy, jak Porozumienie dla Praworządności (inicjatywa organizacji pozarządowych i demokratycznej opozycji, która przygotowała i przedstawiła w Sejmie RP projekt ustawy wykonującą wyroki TSUE w obszarze praworządności, której uchwalenie pozwoli na odblokowanie funduszy unijnych dla Polski).

Wszystkie te inicjatywy i działania wymagają poświęcenia czasu i zaangażowania. Dzięki regularnemu wsparciu naszych patronów inicjatywa Wolne Sądy będzie mogła rozwijać się i podejmować nowe projekty, na które dotychczas brakowało nam czasu i funduszy.

Wasza pomoc będzie dla nas nieoceniona i zaryzykujemy stwierdzenie, że wsparcie finansowe dla Wolnych Sądów i innych organizacji działających w obszarze praworządności, można potraktować jako inwestycję. Inwestycję w Polskę i nasza wspólną przyszłość.

Walczmy dalej razem o Polskę sprawiedliwą, demokratyczną i respektującą prawo i wartości oraz o przywrócenie Polsce dobrego imienia i właściwej pozycji w Europie i na świecie. Dziękujemy za każde wsparcie!

Zostań naszym Patronem i śledź nasze działania.

Zapraszamy na naszą stronę internetową i profile w mediach społecznościowych 

Dziękujemy!

           

 

Kim jesteśmy?

Sylwia Gregorczyk-Abram jest adwokatką i działaczką społeczną, współpracuje z organizacjami pozarządowymi na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i ochrony praworządności oraz zmian systemowych w wymiarze sprawiedliwości. Współzałożycielka Inicjatywy Obywatelskiej Wolne Sądy i Komitetu Obrony Sprawiedliwości (KOS) w ramach którego reprezentuje sędziów sądów powszechnych, sędziów Sądu Najwyższego i sędziów NSA przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej i Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu.

Maria Ejchart jest prawniczką i ekspertką ds. praw człowieka związaną od ponad 20 lat z Helsińską Fundacją Praw Człowieka – największą organizacją pozarządową w Polsce, w której współtworzyła i koordynowała liczne programy monitoringowe i edukacyjne. Prezeska Zarządu Stowarzyszenia im. Prof. Zbigniewa Hołdy. Współzałożycielka Inicjatywy Obywatelskiej Wolne Sądy oraz Komitetu Obrony Sprawiedliwości (KOS), którego działania koordynuje. Reprezentuje polskich sędziów przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu.

Paulina Kieszkowska-Knapik jest adwokatką specjalizującą się w prawie farmaceutycznym i medycznym. Doradza pro bono organizacjom pacjentów, a także firmom i organizacjom branżowym w zakresie prawa ochrony zdrowia. Jest współzałożycielką Fundacji Lege Pharmaciae - organizacji pozarządowej powstałej w celu analizowania i oceny regulacji prawnych w sektorze ochrony zdrowia. Jest członkinią Forum Dialogu, współinicjatorką i organizatorką akcji #SolidarityinTruth oraz współtwórczynią Inicjatywy Obywatelskiej Wolne Sądy.

Michał Wawrykiewicz jest adwokatem i pełnomocnikiem procesowym w sprawach o kluczowym znaczeniu dla praworządności w Polsce przed sądami polskimi, a także Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej i Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Ekspert i konsultant prawny w procesach legislacyjnych dotyczących tworzenia ustaw. Współzałożyciel Inicjatywy Obywatelskiej Wolne Sądy oraz Komitetu Obrony Sprawiedliwości KOS, w ramach którego reprezentuje sędziów przed sądami krajowymi i trybunałami międzynarodowymi.

A jak zaczynaliśmy?

Na początku naszym pomysłem było nagrywanie krótkich filmików publikowanych w mediach społecznościowych o tym, na czym polega istota niezależności sądownictwa i niezawisłości sędziowskiej oraz dlaczego jest ona tak ważna dla każdego obywatela.

W filmach występowały znane osoby – aktorzy, prawnicy, lekarze, dziennikarze, artyści, którzy na podstawie przykładów z życia codziennego przedstawiali sedno powyższego zagadnienia. Nasze filmiki osiągały duże zasięgi w internecie, niekiedy docierając do kilku milionów odbiorców.

Potem zaczęliśmy publikować więcej filmów, odnoszących się do bieżących wydarzeń, uchwalanych ustaw, dokonywanych naruszeń praworządności, wydawanych wyroków, działań instytucji Unii Europejskiej itp. Zaczęliśmy też nagrywać nasze ambitniejsze spoty realizowane z udziałem rozpoznawalnych i zaangażowanych profesjonalistów i podcasty Studia Wolne Sądy... I tak jest do dziś. Opublikowaliśmy dotychczas ponad 1000 materiałów – filmów, infografik, debat, transmisji na żywo, programów typu studio i podcastów, a wszystkie nasze materiały wideo są dostępne na naszym kanale na YouTube.

 

            

Cele Autora

Jesteśmy spokojni o nasze bieżące wydatki
  • 5 000 zł miesięcznie
  • 2 950 zł brakuje
41%
Jak każda organizacja, potrzebujemy siedziby. Miejsca, w którym możemy pracować, naradzać się, spotykać i nagrywać nasze materiały. Dzięki takiemu wsparciu będziemy mogli pokryć podstawowe koszty funkcjonowania naszego biura (wynajem, utrzymanie itp.).

Bieżących kosztów działalności Fundacji nie da się uniknąć i często są one zmorą organizacji pozarządowych pochłaniającą gro oszczędności. Osiągnięcie tego celu daje nam większy margines bezpieczeństwa finansowego, a zaoszczędzone w ten sposób środki będziemy mogli przeznaczyć na naszą działalność statutową.
Kształtujemy orzecznictwo trybunałów europejskich
  • 11 000 zł miesięcznie
  • 8 950 zł brakuje
18%
Występowanie przed europejskimi trybunałami w sprawach praworządnościowych wymaga poświęcenia nie tylko wiele czasu, ale też generuje inne koszty. Przykładowo przygotowanie jednej wstępnej skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu to wiele godzin pracy wielu osób - aplikantów, tłumaczy itp. którym należy wynagrodzić poświęcony czas.

Taka kwota pozwoli nam z większym zaangażowaniem poświęcić się działaniom na rzecz ochrony praw człowieka w związku z destrukcją praworządności w Polsce przed europejskimi trybunałami. Tym bardziej, że ostatnie orzeczenia, zwłaszcza ETPCz, otwierają coraz więcej pól do skarżenia naruszeń praw człowieka. Zakładamy, że liczba takich skarg tylko będzie rosła.

To właśnie w sprawach, w których występowaliśmy jako pełnomocnicy zapadały ważne orzeczenia, które bezpośrednio wpłynęły na to, jak sądy stosują prawo Unii Europejskiej i bronią praw osób, których prawa zostały naruszone przez organy państwa.

Przed TSUE reprezentowaliśmy między innymi sędziego NSA w sprawie C-585/18 - A.K. (Niezależność Izby Dyscyplinarnej SN), która zakończyła się bardzo ważnym i przełomowym orzeczeniem z 19 listopada 2019 r. Jesteśmy też pełnomocnikami sędziego Waldemara Żurka w sprawie C-487/19, w której TSUE podważył legalność osób powołanych do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN i uznał, że składy SN z ich udziałem nie mogą być uznane za niezawisły i bezstronny sąd, a sądy krajowe mogą uznawać orzeczenia wydane z ich udziałem za niebyłe.

Przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu reprezentowaliśmy m.in. sędziów w sprawach Dolińska-Ficek i Ozimek p-ko Polsce (skargi nr 49868/19 i 57511/19). ETPCz orzekł, że Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN, która rozpoznawała sprawy skarżących, nie jest niezależnym i bezstronnym sądem ustanowionym ustawą i stwierdził, że Polska naruszyła prawo skarżących do rzetelnego procesu sądowego.
Z rzetelną informacją przekraczamy granice
  • 18 500 zł miesięcznie
  • 16 450 zł brakuje
11%
W ramach naszych działań regularnie spotykamy się z przedstawicielami organizacji międzynarodowych, instytucji Unii Europejskiej, placówek dyplomatycznych itp. Piszemy raporty, opinie, analizy orzecznictwa i inne opracowania, które wymagają profesjonalnego tłumaczenia.

Dzięki takiemu wsparciu będziemy mogli zlecać tłumaczenia większej liczby dokumentów, opinii, raportów i opracowań, ale i orzeczeń polskich sądów które następnie będziemy mogli rozpowszechniać pośród zainteresowanych stanem praworządności w Polsce osób oraz instytucji europejskich i międzynarodowych.

Dołącz do grona Patronów!

Wesprzyj działalność Autora Fundacja Wolne Sądy już teraz!

Zostań Patronem

Najnowsi Patroni

Krzysztof Szczęsny
Krzysztof Szczęsny
25 zł
Olimpia Mainka
Olimpia Mainka
100 zł
Joanna Grochowska
Joanna Grochowska
50 zł
Anonimowy patron
50 zł
Bartłomiej Raczkowski
Bartłomiej Raczkowski
200 zł

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.