Drugi odcinek specjalny dla Patronek i Patronów

Obrazek posta

Szanowni Państwo,

miło mi zaprosić Państwa do wysłuchania drugiego specjalnego odcinka „Pełni Literatury”. Jest dostępny w aplikacji Patronite Audio - osiągalnej ze strony Patronite, wygodnej też do obsługi po bezpłatnym zainstalowaniu ze sklepu Google Play.

Odcinek ten powstał specjalnie dla Państwa – jako wyraz wdzięczności za gest wsparcia podcastu. Mam nadzieję, że znajdą w nim Państwo to, co sprawiło, że zdecydowaliście się wyróżnić „Pełnię Literatury” wsparciem w serwisie Patronite, że gest ten – zapewniający istnienie podcastu – przynosi Państwu satysfakcję i że oczywiście zechcą Państwo kontynuować to wsparcie. Życzę dobrych chwil z podcastem o „Empuzjonie” Olgi Tokarczuk.

Wkrótce powstaną zapewne studia literaturoznawcze o utworach napisanych w okresie pandemii. Analizujące ich cechy wspólne i to, co mówią o naszym przeżywaniu tego czasu. O dramatach, przygodach i odkryciach lockdownów. Jednym ze sztandarowych tekstów literatury postpandemicznej, który będzie w nich omawiany, ma szansę stać się właśnie „Empuzjon”. Nowa powieść noblistki – napisana właśnie w tamtym okresie. Motywy mniej więcej oczywiste – jak zamknięcie i choroba – prowadzą w tym utworze do refleksji o relacji natury i kultury, o patrzeniu i byciu obserwowanym, o kulturze męskiej odrzucającej kobiecość i o tym, w jaki sposób fakt ten obraca się przeciwko niej. Odbywający się w „Pensjonacie dla Panów” w uzdrowisku Görbersdorf sympozjon współistnieje w powieści z „empuzjonem”. Czym on jest, o czym mówi – próbę refleksji na ten temat starałem się na gorąco zarejestrować w tym odcinku.

Życzę miłego odsłuchu i zapraszam do wysłuchania kolejnego odcinka „Pełni Literatury” – już za tydzień!

Radosław Romaniuk

Zobacz również

Pierwszy odcinek specjalny dla Patronek i Patronów
"Lato 1932" Iwaszkiewicza w "Pełni Literatury na Wakacjach"
"Walden" Henryego Davida Thoreau w "Pełni Literatury na Wakacjach"

Komentarze (0)

Trwa ładowanie...