Pełnia Literatury. Nocny podcast literacki

W Patronite od 20.04.2022

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 599

Liczba Patronów: 565

Zostań Patronem
Kup na prezent
33 patronów
930 miesięcznie
9 800 łącznie
„Pełnia Literatury” to podcast publikowany przez literaturoznawcę Radosława Romaniuka. Proponuje subiektywną lekturę wybranych utworów, blisko tekstu i spraw życia. Z poczuciem, że można w nich odnaleźć doświadczenie tytułowej pełni. Ukazuje się dwa razy w miesiącu, w piątki o 20.00.

O Autorze

Literaturoznawca, eseista, edytor, doktor nauk humanistycznych. Autor dwóch książek eseistycznych i dwutomowej biografii Jarosława Iwaszkiewicza. Opracował poza tym dziesięć tomów – dzienników, esejów, listów, przekładów poetyckich i wierszy Iwaszkiewicza, Jeleńskiego i Miłosza. Współpracuje z miesięcznikiem "Twórczość" i portalem kwartalnika "Więź" - wiez.pl. Od 2021 publikuje podcast "Pełnia Literatury. Nocny podcast literacki" - dostępny na Spotify, YouTube, Google Podcasts, Deezer, Stitcher, Podbean oraz w serwisie Patronite Audio. 

 

NOCNY

Noc to pora innego czytania i rozmawiania o literaturze. Odwróconego od dziennych bodźców, zwróconego w stronę tekstu i własnego wnętrza. To pora przypomnień, łączenia teraźniejszości z przeszłością, refleksji nad pełnią lekturowego i życiowego doświadczenia. Moment zapomnienia o hierarchiach. Czas rozmyślań pozbawionych niekiedy dziennych skrupułów. Aktualnych nie tylko nocą.

PODCAST

Powstał z pasji mówienia o rzeczach ważnych, które bywają nietrwałe, powszednie i małe, takich jak myśli, uczucia i słowa. I z poczucia przytłoczenia – ilością myśli do pomyślenia, uczuć do odczucia oraz koniecznych do przeczytania książek. Jest lekarstwem na to paraliżujące uczucie. 

LITERACKI

W jednym utworze, czasem w jednej frazie lub metaforze można bowiem szukać doświadczenia „pełni literatury”. Z takim nastawieniem czytaliśmy i analizowaliśmy m.in. wiersze Iwaszkiewicza i Miłosza, Świrszczyńskiej i Glück, Przybosia, Rymkiewicza, Różewicza, Norwida, Ficowskiego i Żadana, prozę Knausgårda, Stachury, Herlinga-Grudzińskiego, reporterskie miniatury Hanny Krall oraz eseje biograficzne Joan Didion i Annie Ernaux. Choć mapa literackich światów nie ma końca – największą radość daje zadomowienie się w jednym z nich, a czasem nawet włączenie go do własnego świata. Duchowa przestrzeń się w ten sposób rozszerza. Można zaryzykować stwierdzenie – życie się rozszerza.

PATRONITE

Wyjątkowo lektura ta nie odbywa się w zaciszu własnego pokoju. Projekt ten wymaga realnych nakładów związanych z jego przygotowaniem oraz nadaniem mu jak najwyższego merytorycznego i technicznego poziomu. Dziękując wszystkim osobom, które zechciały obdarzyć „Pełnię Literatury” zainteresowaniem i włączyć w prywatną fonosferę, zwracam się z prośbą o wymierny gest wsparcia – wyraz tego, iż uważasz nocny podcast literacki za wartościowy i subiektywnie potrzebny. Dzięki tym gestom on istnieje - dla Ciebie. 

 

 


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Michał Feter
Michał Feter
Próg: 20 zł
Jerzy Holona
Jerzy Holona
Próg: 20 zł
Beata Maczka
Beata Maczka
Próg: 100 zł
Mieczysław Dąbrowski
Mieczysław Dąbrowski
Próg: 50 zł
Monika Dąbrowska
Monika Dąbrowska
Próg: 20 zł