Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Pełnia Literatury. Nocny podcast literacki w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kuponyLiteraturoznawca, eseista, edytor, doktor nauk humanistycznych. Autor dwóch książek eseistycznych i dwutomowej biografii Jarosława Iwaszkiewicza. Opracował poza tym dziesięć tomów – dzienników, esejów, listów, przekładów poetyckich i wierszy Iwaszkiewicza, Jeleńskiego i Miłosza. Współpracuje z miesięcznikiem "Twórczość" i kwartalnikiem "Więź". Od 2024 roku zasiada w jury Nagrody Literackiej "Nike". Od 2021 publikuje podcast "Pełnia Literatury. Nocny podcast literacki" - dostępny na Spotify, YouTube, Google Podcasts, Deezer, Stitcher, Podbean oraz w serwisie Patronite Audio. Liczy on już 77 odcinków, co daje tydzień nocnego słuchania bez przerwy.
NOCNY
Noc to pora innego czytania i rozmawiania o literaturze. Odwróconego od dziennych bodźców, zwróconego w stronę tekstu i własnego wnętrza. To pora przypomnień, łączenia teraźniejszości z przeszłością, refleksji nad pełnią lekturowego i życiowego doświadczenia. Moment zapomnienia o hierarchiach. Czas rozmyślań pozbawionych niekiedy dziennych skrupułów. Aktualnych nie tylko nocą.
PODCAST
Powstał z pasji mówienia o rzeczach ważnych, które bywają nietrwałe, powszednie i małe, takich jak myśli, uczucia i słowa. I z poczucia przytłoczenia – ilością myśli do pomyślenia, uczuć do odczucia oraz koniecznych do przeczytania książek. Jest lekarstwem na to paraliżujące uczucie.
LITERACKI
W jednym utworze, czasem w jednej frazie lub metaforze można bowiem szukać doświadczenia „pełni literatury”. Z takim nastawieniem czytaliśmy i analizowaliśmy m.in. wiersze Iwaszkiewicza i Miłosza, Świrszczyńskiej i Glück, Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Kochanowskiego, Przybosia, Rymkiewicza, Różewicza, Norwida, Zagajewskiego, Ficowskiego i Żadana, prozę Knausgårda i Reja, Stachury i Herlinga-Grudzińskiego, Tokarczuk i Stasiuka, reporterskie miniatury Hanny Krall oraz eseje biograficzne Elizy Kąckiej, Joan Didion i Annie Ernaux. Utwory wielu innych. Choć mapa literackich światów nie ma końca – największą radość daje zadomowienie się w jednym z nich, a czasem nawet włączenie go do własnego świata. Duchowa przestrzeń się w ten sposób rozszerza. Można zaryzykować stwierdzenie – życie się rozszerza.
PATRONITE
Wyjątkowo lektura ta nie odbywa się w zaciszu własnego pokoju. Projekt ten wymaga realnych nakładów związanych z jego przygotowaniem oraz nadaniem mu jak najwyższego merytorycznego i technicznego poziomu. Dziękując wszystkim osobom, które zechciały obdarzyć „Pełnię Literatury” zainteresowaniem i włączyć w prywatną fonosferę, zwracam się z prośbą o wymierny gest wsparcia – wyraz tego, iż uważasz nocny podcast literacki za wartościowy i subiektywnie potrzebny. Dzięki tym gestom on istnieje - dla Ciebie.
DLA CIEBIE
Patronki i Patronów niezależnie od wybranego progu wsparcia zapraszam do wysłuchania publikowanego raz w miesiącu odcinka specjalnego oraz korzystania z archiwum, w którym znajduje się już 36 audycji. Można je odsłuchać w aplikacji Patronite Audio lub na YouTube – dzięki linkom udostępnianym Patronkom i Patronom. Ich tematy to:
#1 Didion – „Rok magicznego myślenia”
#2 Tokarczuk – „Empuzjon”
#3 Rymkiewicz – „Jedenaście ostatnich oktostychów”
#4 Iwaszkiewicz – „Muzyka wieczorem” (1)
#5 Iwaszkiewicz – „Muzyka wieczorem” (2)
#6 Iwaszkiewicz – „Muzyka wieczorem” (3)
#7 Różewicz – Wiersze o Nowosielskim
#8 Różewicz – „cóż z tego że we śnie”
#9 Heaney – „Człowiek z Tollund”
#10 Iwaszkiewicz – „Oktostychy”
#11 Miłosz – „Piosenka/Dar”
#12 Lipska – „Wariacje Geldbergowskie”
#13 Mikołajewski – „Do tych sześciuset, którzy leżą na dnie”
#14 Krynicki – *** [„czułość...”]
#15 Iwaszkiewicz – „Sérénité”
#16 Miłobędzka/Rani – „ciebie ode mnie”
#17 Różewicz – „Róża”
#18 Iwaszkiewicz – „Ogrody”
#19 Iwaszkiewicz – „Sny”
#20 Miłosz – „Dalsze okolice”
#21 Miłosz – „Na brzegu rzeki”
#22 Miłosz – „To”
#23 Miłosz – „Druga przestrzeń”
#24 Miłosz – „Wiersze ostatnie”
#25 Rymkiewicz: „Pastuszek Chełmońskiego (1897)”
#26 Iwaszkiewicz – „Śpiewnik włoski”
#27 Różewicz – „Wiersze ostatnie”
#28 Słonimski – „Wiersze 1958-1963"
***
„Pełnia Literatury na Wakacjach” Sezon I:
#SI.1 Iwaszkiewicz – „Lato 1932”
#SI.2 Thoreau – „Walden, czyli życie w lesie”
#SI.3 Hirschfield – „Słodycz jabłek, słodycz fig”
#SI.4 „Mistrzowie opowieści. Skandynawskie lato”
***
„Pełnia Literatury na Wakacjach” Sezon II:
#SII.1 „Iwaszkiewicz i muzyka: Chopin prywatny”
#S.II.2 „Iwaszkiewicz i muzyka: Muzyka oktostychów”
#SII.3 „Iwaszkiewicz i muzyka: Artur”
#SII.4 „Iwaszkiewicz i muzyka: Muzyka wieczorem”
Oprócz powyższych odcinków, przygotowałem kilka innych bonusów, jak publikowane co dwa tygodnie w przeddzień premiery zapowiedzi każdego z podcastów, zawierające niekiedy atrakcyjny materiał niedostępny w audycji oraz niespodzianki książkowe.
Patronki i Patroni, którzy wybrali najwyższe progi wsparcia otrzymują co kwartał wybraną książkę spośród omawianych w audycjach. Dotychczas były to: "Empuzjon" Olgi Tokarczuk, "Szczegóły znaczące" Hanny Krall, "Gwiazda poranna" Karla Ove Knausgårda, "Wiersze wszystkie" Wisławy Szymborskiej, "Żar" Sandora Maraiego, "Lis" Dubravki Ugresić, "Przewóz" Andrzeja Stasiuka, "Białość" Jona Fossego, "Cudze słowa" Wita Szostaka, "Cykle" Piotra Matywieckiego i – ostatnio – "Sierpień" Pawła Sołtysa (opatrzony przez Autora dedykacjami). Oprócz tego osoby, które wybrały abonament Vip Plus wzbogaciły swój księgozbiór o kilka moich książek autorskich lub edytorskich (oczywiście też Im zadedykowanych) - były wśród nich: "One. Kobiety, które kochały pisarzy", oba tomy "Innego życia" oraz "Droga. Proza i wiersze", drugi i trzeci tom "Dzienników" i "Wybór poezji" Jarosława Iwaszkiewicza .
Mam nadzieję, że w ten sposób Patronki i Patroni "Pełni Literatury" będą czuć nie tylko swój wkład w powstawanie podcastu, lecz i moją związaną z tym moją wdzięczność.
Wszystkie szczegóły - w opisach progów Patronite.
Słuchaj Pełnia Literatury. Nocny podcast literacki w aplikacji Patronite Audio.
Pobierz aplikację na swój telefon lub słuchaj w przeglądarce.
Wesprzyj działalność Autora Pełnia Literatury. Nocny podcast literacki już teraz!
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.