Mapa drogowa (roadmap) prac, co zostało już zrobione... i trochę więcej.

Obrazek posta

Od ostatniego posta starałem się pamiętać o systematycznym zasiadaniu do przepisywania back-endu i dość sporo rzeczy udało mi się zrobić. Załączam Wam mapę drogową - elementy już zrobione są oznaczone w prawym górnym rogu "ptaszkiem" w kółku. 

Czasem wolę na godzinę usiąść przy kodzie, niż stworzyć posta... ale zdaję sobie sprawę, że otrzymuję od Was środki finansowe także za informowanie o postępach prac. 
 

 

Chciałbym też wspomnieć w kilku słowach o tym, co budzi dość duże kontrowersje, chodzi o pojawiające się ostatnio artefakty. 

Uruchomiony został radar Legionowie (niestety z opóźnieniem), obecnie działa w trybie testowym. Pojawiają się dość liczne artefakty o charakterze zarówno pojedynczych jak i grup pikseli o różnych wartościach w okolicy Warszawy. Punkty te nie koniecznie nie mają pokrycia w rzeczywistości, kilka razy zdarzały się już chmary owadów unoszące się na znaczne wysokości, niezależnie od tego prawdopodobnie radar wymaga jednak kalibracji. 
Widoczne są też "szprychowate" obwodowo rozchodzące się artefakty od częstotliwości wifi na niektórych kanałach. 

Wszystkie te elementy powodują, że pojawiają się powiadomienia z systemu antistorm i są one fałszywie-pozytywne. Nie mam na to wielkiego wpływu. Stworzyłem kiedyś pilotażowo podsystem, który analizował powtarzające się echa pod kątem ich korelacji - częstość/lokalizacja vs wektor przemieszczania. Tym sposobem można łatwo usuwać artefakty, ponieważ z reguły - nie mają typowego wektora przemieszczania i są powtarzalne dla lokalizacji. Moduł ten nie został przeze mnie jednak wdrożony w wersji produkcyjnej - obawiałem się, że w okresie letnim w czasie burz wewnątrzmasowych (w tym roku praktycznie nie występowały) moduł taki mógłby nie wystawić powiadomienia w odpowiednim momencie. Być może będzie trzeba nad tym popracować. 

Kolejnym tematem, o którym chciałbym wspomnieć jest susza. Stan wilgotności warstwy gleby o głębokości od 30 do 100cm jest tragiczny - zwłaszcza w zachodnim pasie Polski. Warstwa bardziej powierzchowna jest w lepszym stanie, ale zależy to od niewielkich opadów, które ostatnio się pojawiały. Opady te w miastach często ulegają szybkiemu spływaniu kanalizacją do systemu rzecznego, a rzeki z kolei o uregulowanym biegu odprowadzają wodę.

Stop suszy

więcej: https://stopsuszy.imgw.pl/wilgotnosc/

Tracimy to, co mogłoby wsiąknąć. Chcę podzielić się z Wami kilkoma ciekawymi materiałami - na początek, żeby poznać temat słysząc o nim od osób, które mają olbrzymią wiedzę na ten temat. 

...i po angielsku, ponieważ w USA także nie dzieje się dobrze. Prawdę mówiąc oni mają znacznie większy problem - u nas wystarczy pomyśleć nad retencją (małą oraz dużą), bo jeszcze jej nie ma. W USA zrobiono ile się da, żeby wodę zatrzymać i... wygląda na to, że jej zabraknie. 

https://earthobservatory.nasa.gov/images/150111/lake-mead-keeps-dropping

Jeżeli macie możliwość w małej skali - co robicie, aby zatrzymać wodę opadową? 

Zobacz również

Zmiana wartości mapy kolorystycznej.
Mapa drogowa (roadmap) prac.
Udostępnianie danych instytucjom publicznym.

Komentarze (0)

Trwa ładowanie...