Drzazgowy newsletter #003

Obrazek posta

Cześć!

Dzisiejszy newsletter dostają wszyscy - obecni Patroni ze wszytskich progów oraz obserwujący - żeby wszyscy mieli okazję zobaczyć jak on wygląda w rzeczywistości i co przykuwa każdego tygodnia moją uwagę. Zatem - udanej lektury (i słuchania, i oglądania) w ten upalny weekend :)

 

A więc zaczynamy!

 

Artykuły

- Albuquerque to miejscowść, która zwykle jest obiektem żąrtów w USA. Teraz zrobiło się o niej głośno dlatego, że nawet tam wyschło Rio Grande - miasto leży wysoko w górze rzeki, więc jest to bardzo alarmująca sytuacja. Lokalni mieszkańcy wyłapują z tego, co zostało z rzeki ryby i próbują je ocalić. Brzmi znajomo?

- Flamingi, które ze swojej wyspy na Galapagos przegoniły szczury, po 20 latach wracają do domu

- Dawna boliwijska droga śmierci, po przeniesieniu ruchu samochodowego na nowo wybudowaną trasę, jest miejscem, gdzie odradza się życie (film 1min)

- Słonowodne krokodyle, jedne z najdoskonalszych maszyn do zabijania, żyją w Australii od milionów lat. I choć cierpią w związku ze zmniejszającym się terenem do życia, to sojuszniekiem okazały się przywiezione przez człowieka w XVIIIw. świnie. Choć przyczyniają się one do wyginania innych gatunków, to krokodylom służą i dzięki nim zwiększa się populacja tych gadów. Bo świnie są idealnym posiłkiem dla krokodyli. 

- Współczesne i antyczne świerszcze mogły śpiewać te same melodie nam i dinozaurom.

- Według badań ryzyko demencji wśród psów wzrasta o 50% z każdym rokiem. 

- Zobaczcie to video z drona nakręcone nad Everestem (2,5min)

- Zdecydowana większość hikerów z Pacific Crest Trail nie jest fanami (żeby to określić łagodnie) "Dzikiej Drogi" - przede wszytskim hollywoodzkiej interpretacji filmowej z Reese Whitherspoon, ale też i książki. Nie da się jednak zaprzeczyć, że "Dzika Droga" na zawsze zmieniła oblicze tego kultowego szlaku, przede wszytskim ze wzglęu na ilość osób, które pojawiły się na szlaku w nadziei na powtórzenie książkowych przygód (oraz odnalezienie siebie, jak było zagwarantowane), Na dziesięciolecie wydania książki, autorka Cheryl Strayed odpowiada krytykom. 

 

Podcasty

"Will Be Wild" - z punktem wyjścia od ataku na amerykański Kapitol 6. stycznia 2020 rozważania o demokracji, roli prezydenta oraz psychologii tłumu. To 10 odcinkowa seria. 

- Czy podróże lotnicze wrócą do normalności? W tym odcinku BBC Inquiry opowiada dlaczego teraz latają bardziej ekologiczne samoloty niż przed pandemią, dlaczego brakuje pilotów i jak działają sieci powiązań między lotniskami.

 

Filmy

Ostatnio w moim Krakowie odbywał się jeden z festiwali, na których regularnie bywam, czyli Green Film Festival i stamtąd chciałam Wam polecić dwa filmy - oglądajcie je, póki są dostępne w open source!

- "Z dzikiego morza" (Dania, 2021), fenomenalnie pokazana w niezwykłych ujęciach i oszczędności opowieść o tych, co ratują wyrzucane na brzeg zwierzęta potrurbowane przez człowieka lub morze. Absolutnie wspaniały!

- "Watson" (USA, 2020) o założycielu Sea Shepard. Nie da się go przestać oglądać, a sam film bardziej niż życiorysem tytuowego bohatera dla mnie jest próbą skorygowania definicji dobra i zła. 

 

W temacie mojego nadchodzącego projektu:

W październiku lecę do USA nagrywać serial audio na pograniczu meksykańsko-amerykańskim. Żeby wprowadzić Was powoli w tematykę mojego nowego projektu, będę Wam podrzucać też artykuły z tego obszaru. 

Dziś: 

Fake'owe informacje rozpowszechniane przez Facebooka oraz całe multiversum Meta  (tworzone przez np. przemytników) sprawiają, że więcej migrantów z Meksyku zjawia się na granicy amerykańskiej - bo informacje, które dostają w nieprawdziwy sposób przedstawiają warunki dostania się do USA oraz podjęcia tam pracy. 

 

PS. Będzie niebawem nowa okładka podcastu! 

 

Miłego,

Kamila

drzazgi świata kamila kielar podcast podcasting newyorktimes

Zobacz również

Pierwsza piątka!
Drzazgowy newsletter #004
Eksluzywny live o mojej nowej wyprawie reporterskiej - 13.10., godz. 19.00

Komentarze (0)

Trwa ładowanie...