Woldeck Turm, Wieża Woldecka w Biedrzychowicach

Obrazek posta

Wieś Biedrzychowice (niem. Friedersdorf)

Mała miejscowość położona na trasie między Gryfowem Śląskim a Olszyną w Powiecie Lubańskim. To tutaj mieści się okazały barokowy pałac (niem.) Schloss Friedersdorf. Ale jego szczegóły opiszę Wam po krótce w innym artykule. Tutaj skupimy się na wieży widokowej, która zwie się Woldecka.  

 

Wieża została wybudowana w 1869 r. przez barona Aleksandra von Minutoli – zapalonego kolekcjonera sztuki i ówczesnego właściciela pałacu w Biedrzychowicach. 

Skromną budowlę nazwał na cześć swego stryja o nazwisku Woldeck- wieża Woldecka. To tutaj baron eksponował swoje drogocenne dzieła sztuki, które posiadał w swojej prywatnej kolekcji. 

źródło :https://polska-org.pl/763355,foto.html?idEntity=533314

 

Ponoć pałac z wieżą był połączony tunelem.

W prawdzie od strony pałacu tunel jest, lecz aktualnie zasypany. Przed laty podejmowano próby wejścia, niestety tylko do pewnego momentu. Na jednym z odcinków był zwał gruzu, który uniemożliwiał dalsza eksplorację podziemia. Ale czy był połączony akurat z wieżą, bądź Zamkiem Rajsko jak to pogłoski mówią? Tutaj bym polemizowała, ponieważ jeden z okolicznych domów w pobliżu pałacu posiadał również tunel, który prowadził z piwnicy prawdopodobnie do pałacu. Ot ciekawostka..

 

Wracając do wieży Woldeckiej nadmienię fakt, iż stamtąd faktycznie prowadzi podziemny tunel, ale raczej w kierunku Gryfowa Śląskiego. Naoczny świadek, któremu udało się wejść do niego, bodajże lata 60-70 XXw. mówił, iż dał radę przejść z latarką ok 1km. Mniej więcej na tym odcinku musiał zawrócić, napotkał zwał gruzu i ziemi. Tunel prawdopodobnie został wysadzony podczas II wojny światowej. Krąży legenda, że podziemia prowadzą do Kościoła św.Jadwigii Śląskiej w Gryfowie. 

Obecnie wejście do piwnicy na wieży Woldeckiej jest zasypane i zalane betonem. Cała wieża również została szczelnie zabezpieczona przed dalszą dewastacją.

Do tej ciekawostki z pewnością wrócę. jak tylko uda mi się uzbierać więcej informacji.

 

Dolny Śląsk kryje w sobie setki kilometrów podziemnych korytarzy, tajne pomieszczenia zbudowane przez Niemców czy sztolnie. Aby ludzkie oko, tudzież wróg, tak jak to miało miejsce podczas wojen za dużo nie dostrzegło, idealnym rozwiązaniem było zejście pod ziemię. A tam? tam już nikt nic nie widział.

Niesamowity Dolny Śląsk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zobacz również

Pałac w Kościelnikach Górnych rodziny von Carnap
D. Mauzoleum Rodziny Von Carnap, Ob. Kaplica Mszalna pochodzi z pocz. XX w.
Co łączy Zamek w Płakowicach i okoliczny cmentarz ewangelicki ?

Komentarze (0)

Trwa ładowanie...