''Wiem co robię.''

Obrazek posta

Czasami widzę na FB jak w komentarzach jak niektórzy doradzają nie mając zielonego pojęcia o przepisach.

To, że niektórzy doradzają coś nie znając się na przepisach to nic nowego. Dlatego warto pytać, na co się powołują, bo wtedy można sprawdzić, czy mają pojęcie, o czym piszą.

Jednak sprawa staje się poważniejsza, jeżeli chodzi o osoby, które są adwokatami (przynajmniej tak twierdzą) lub zajmują się świadczeniem usług związanych z prawem pracy, NAVem, ...

 

Jeżeli ktoś świadczy jakieś usługi to wypadałoby sprawdzić, czy ma założoną działalność:

 

Bywało tak, że ludzie wpłacili pieniądze i nie otrzymali pomocy lub dzięki tej ''pomocy'' nie otrzymali tego, co powinni. Odkręcanie spraw jest trudniejsze.

 

Słyszałem jak to pewna kancelaria w ramach darmowej pomocy prawnej doprowadzała sprawy do etapu założenia sprawy w Forliksrådet  a później informowała pracownika, że koszta sprawy przewyższają roszczenia i nie opłaca mu się prowadzić sprawy z ich pomocą. Gdyby to było jeden raz to może powiedziałbym, że to przypadek, ale słyszałem to od kilku osób. Może to jest sposób na korzystanie z funduszy na darmową pomoc prawną.

 

Zaufaj mi jestem prawnikiem.
Czytałem pewien post, który dotyczył umowy. Z tego, co pamiętam było tam kilka rzeczy, które nie zgadzały się z przepisami. Nic strasznego. Można spokojnie odkręcić.

W komentarzu udzieliła się osoba, która podobno jest prawnikiem. Jak jest to gratuluję, ale nie gratuluję odpowiedzi, która była (moim zdaniem) nastawiona na pozyskanie klienta. Ja rozumiem, że trzeba pozyskiwać klientów. Kancelaria nie działa na zasadzie wolontariatu, ale używanie przepisu, który nie miał zastosowania w tym przypadku jest straszeniem oraz wprowadzaniem w błąd. 

 

Podpisywanie umów, które są niezgodne z prawem nie powodują, że te umowy są ważne w punktach, które były podpisane niezgodnie z prawem. Prawo obowiązuje. Jeżeli prawo można byłoby obejść umową niezgodną z prawem to można obejść wszystko.


Pracownik podpisał umowę w sektorze budowlanym gdzie najniższa stawka dla osoby powyżej roku doświadczenia w branży budowlanej wynosi 206,50 kr (od 1.07.2021) . Pracownik pracował w branży budowlanej więcej niż jeden rok. Pracownik ma na umowie 180 kr na godzinę. Pracuje tak już od roku. Czy ma prawo do stawki 206,5 kr oraz wypłaty wyrównania?

Tak. 

Ale jak? Pracuje ponad rok na takiej umowie. Przecież się zgodził na to.

To, że się zgodził na to nie ma nic do rzeczy w tym przypadku. Stawka na umowie nie spełnia wymogów stawki minimalnej w sektorze budowlanym.

 

Wystarczyło wysłać umowę do:

lub skorzystać na przykład z pomocy Jussbuss lub JURK (dla kobiet)

 

Spis tematów na profilu

Zobacz również

Bezpłatna pomoc prawna dla kobiet (warto zapoznać się z broszurami które są nie tylko dla ...
Sprawdź swoją wiedzę.
Mam pytanie, pracuje w firmie norweskiej i dowiedzialem się że urlop mam bezpłatny, czy to...

Komentarze (0)

Trwa ładowanie...