#30 Ernaux – „Lata”

Obrazek posta

Szanowni Państwo,

trzydziesty odcinek „nocnego podcastu” przyłącza się do celebracji święta literatury, jakim jest wręczenie Literackiej Nagrody Nobla za rok 2022. Jutro w Sztokholmie odbierze ją Annie Ernaux. Jej wydany w styczniu esej „Lata” (Wydawnictwo Czarne, przekł. Magdalena Budzińska, Krzysztof Jarosz) jest tematem tego odcinka.

Jako ulubioną scenę „Lat” wybrałbym opis zorganizowanej przez pisarkę-narratorkę rodzinnej świątecznej kolacji. W pierwszej dekadzie XXI wieku. „Przy stole, wokół którego zgromadziliśmy nieomal czterdziestoletnie dzieci – choć w swoich dżinsach i conversach ciągle wyglądały na nastolatki – ich kolegów i dziewczyny (te same od kilku lat) oraz wnuki, dodając im do towarzystwa mężczyznę awansowanego z roli ukrywanego przelotnego kochanka do rangi stałego partnera akceptowanego na rodzinnych uroczystościach”. Zakres tematyczny rozmów, odtworzony dość detalicznie, obejmował „wszystko, co pozwalało zaktualizować wiedzę jednych o drugich i ocenić ich styl życia, by w głębi duszy potwierdzić wiarę w doskonałość własnego”. Narratorka odczuwa dodatkowo satysfakcję z ich zgrabnego moderowania. Kolacja kończy się sceną instalowania nowej konsoli i wirtualnymi rozgrywkami, które po jakimś czasie także się kończą. „Po wylewnościach i podziękowaniach przypominano jeszcze dzieciom, żeby dały całusa, i rzucano wokoło spojrzenia «Niczego nie zapomnieliśmy?», a potem odtwarzały się prywatne małe światy par i każda szła do swego samochodu. Spadała na nas cisza”. Jest w tym opisie świadomość, że to ona – przez styl życia i wybory – stworzyła tę rzeczywistość i że stworzyła ją kultura. Że nie ma dla niej innego szczęścia. Drogę do tej kolacji opisuje w „Latach” – zarówno tę osobistą, jak i społeczną, podsumowując w ten sposób swój dwudziesty wiek.

Odcinek ten powstał dzięki Państwa obecności w charakterze Słuchaczek i Słuchaczy oraz osób wspierających finansowo jego realizację – co zasługuje na podkreślenie i wyrazy nieprzerwanej wdzięczności. Mam nadzieję, że spędzą przy nim Państwo dobrą „pełnoliteraturową” chwilę.

Do usłyszenia!

Radosław Romaniuk

[Fot. Annie Ernaux. Kadr z filmu „Histoires d'écrivains”. Fot. youtube.com/„Krytyka Polityczna”]

Zobacz również

#28 Miłosz – „O aniołach”
Szósty odcinek specjalny dla Patronek i Patronów
Szósty odcinek specjalny dla Patronek i Patronów

Komentarze (0)

Trwa ładowanie...