Rok 2022 w Galerii u Agatki

Obrazek posta

Podsumowując 2022

Początek nowego roku to moment, kiedy staramy się podsumować ten ostatni... i 2022 rok także dla mnie w Galerii u Agatki był intensywny. Pokazałam prace 87 artystów i artystek na 7 wystawach indywidualnych i 9 wystawach zbiorowych. Dodatkowo to właśnie w tym roku pojawiliście się Wy - nasi Patroni i Matronki, za co Wam dziękuję. Dzięki Waszemu wsparciu galeria funkcjonuje i oddaje swoje 15m2 pod działania artystyczne, które miałam przyjemność kuratorować, organizować. A teraz zapraszam na szybki przegląd.

Patroni/Matronki podsumujmy rok 2022 w Galerii u Agatki!

Styczeń 

"FANTOMOWE TĘSKNOTY" - wystawa kolektywu #ThinkPink_Gang, który stara się przybliżyć światu temat kobiecości i dziewczyńskich spraw.

Uczestniczki wystawy: Aleksandra Białkowska, Agata Grzych, Alicja Koszutska, Elżbieta Świstak, Enneen, Magdalena Burger, Magdalena Dąbek, Róża Topór, Viola Pfishova.

Wernisaż wystawy był częścią obchodów czwartych urodzin Galerii u Agatki. Towarzyszyły mu dwa mini koncerty: Organic Sounds i NGORONGORO. 

Luty

"Znamy się z bramy - nic ciekawego do oglądania" - wystawa Jakuba Kochańskiego i Marcina Piątkowskiego, którzy w sposób subiektywny pokazują czym dla nich jest fascynacja sztuką uliczną.

"Festiwal Tostów" - wydarzenie kulinarno-kulturalne. Działanie zorganizowane w galerii prezentujące prace nadesłana na open call, film oraz inne mniej lub bardziej performatywne akcje tostowe, w tym degustacje tostów przygotowywanych w galerii:).


Marzec

"Kły i pazury" - indywidualna wystawa malarstwa Agaty Anny Żychlińskiej, której twórczość operuje głównie formą i kształtem, a w warstwie teoretycznej licznymi metaforami oraz symbolami odwołującymi się do dawnych mitów, baśni, legend czy wierzeń ludowych. 

"Ciało" - wydarzenie muzyczne przygotowane przez późno kolektyw. Artyści_stki; music: adam salamøn & miśkofu a/v live act "mollities et fragilitas" [ambient/experimental/techno], ala zielska dj set [minimal/breaks], glassz vinyl dj set [sound design/experimental/ambient], miśkofu dj set [moisty as body fluids ambient dub] visuals: ala zielska, maks nesterenko, miśkofu, sackaanna, foto: jessi&olya, Pawełek
 

Kwiecień

"Behind / be high" - wystawa fotografii Wiktorii Karakow. Artystka zaprezentowała swoją instalację, gdzie przygląda się miejscom innym, zakurzonym, antonimom dzisiejszego natręctwa ładu, nowoczesności i porządku. Miejsca te wydają się współistnieć w pobliżu, towarzyszyć nam wszędzie, gdzie się znajdziemy - tuż za rogiem budynku, za druga bramą, w ślepym zaułku. W stosunku do takich miejsc zdajemy się przybierać różne postawy. Gdy już raz zauważymy te dziwne piękno inności, nie przejdziemy obok nich obojętnie. 


Maj

"Pokój" -  wystawa indywidualna Anki Chylińskiej, która miała charakter site specific - została pokazana instalacja składająca się z malarstwa, fotografii, video.
Podczas wernisażu zagrał CHINA.
 

Czerwiec

„To nie jest to, co widać” - wystawa pokazująca życie osób niebinarnych w sposób jednocześnie intymny jak i uniwersalny. Na ekspozycji zaprezentowano dwa zestawy zdjęć. Hihi Kalisiak jako osoba niebinarna, w swoim zestawie zdjęć "Byłam / Byłem" przedstawiającym obrazy życia codziennego, udokumentował swoje osobiste doświadczenie odnajdywania samoakceptacji, wolności i autoekspresji w znalezieniu słów pozwalających jej po wielu latach poszukiwań opisać własną tożsamość. Anna Hartman-Ksycińska w swoim projekcie „Jesteśmy prawdziw_, jesteśmy ważn_” opowiada o osobach niebinarnych, które odważnie walczą o prawo bycia sobą. Wydarzenie odbyło się w ramach WroPRIDE 2022 Wrocławskiego Festiwalu Dumy, który towarzyszył 14. Wrocławskiemu Marszowi Równości.


"Skóry, w których żyjemy" - wystawa Jagody Malanin, która w swoim kolejnym projekcie artystycznym przygląda się skórze, będącej osobliwym medium zapisującym nasze doświadczenie, emocje, życie.
Częścią wystawy był performance Igi Szczepańskiej-Gierachy.


Lipiec

"Dusza" - wydarzenie muzyczne przygotowane przez późno kolektyw. Artyści_stki: music: adam salamøn & miśkofu live act [mytoogólnieambientpoprostu], maks nesterenko dj set [ambient], miśkofu dj set [reflecitive cloud of ambient stains], secret guest vinyl dj set [ambient]. Visuals: adam salamøn, ala zielska, miśkofu, sackaanna. 

"Lunarium" - wystawa ilustracji Madam Luna (Monika Tumińska). LUNARIUM to zbiór magiczny ilustracji tworzonych cyfrowo z miłości i pasji do rysunku i opowiadania historii. Pełne barw, dowolności interpretacji i bajkowego wymiaru prace otulają i przenoszą w inny świat. 


Sierpień

"U Agatki Agaty o Agacie" wystawa Agaty Cichy (Chyłek), Agaty Grzych, Agaty Kalinowskiej, Agaty Kosiak, Agaty Mendrala, Agaty Żychlińskiej. Św. Agata (etymologicznie: "dobra") zwana Sycylijską jest jedną z najbardziej czczonych w chrześcijaństwie świętych. Na wystawie artystki, imienniczki świętej Agaty, zaprezentowały swoje prace inspirowane żywotem tej świętej.


"Kiedy patrzysz w otchłań, ona patrzy na ciebie" - wystawa malarstwa Jarosława Lisickiego. Pracę przedstawiają rys człowieka w świecie, przeszłym, teraźniejszym, przyszłym, gdzie tworzenie podziałów i nierówności jest tak naprawdę jego końcem, wyblakłym ostatnim zdaniem. Słowa lewak, neolibek, katol, etc. pomagają z lubością antagonizować, piętnować odmienność. Czy demonizując drugiego człowieka, nie stajemy się sami demonami?


Wrzesień

"KOŁO ROWERU" - wystawa rowerowej sztuki w ramach Bike Days Międzynarodowy Festiwal Filmów Rowerowych. 
W 1913 roku Marcel Duchamp tworzy swój pierwszy ready mades: jest to koło rowerowe umieszczone na stołku. William Eggleston w 1969 fotografując trójkołowy rowerek przeciera szlak dla kolorowej fotografii jako sztuki. Natomiast Ai Weiwei w 2011 prezentuje instalacje Forever Bicycles składające się z 1254 rowerów. W 2022 kilkunastu artystów wysyłało swoje prace na open call'a KOŁO ROWERU i wzięło udział w wystawie zbiorowej w Galerii u Agatki.

Artyści_stki: Katarzyna Bialik, Marta Borkowska, Asia Bubak, Wojtek Chrubasik, Mikołaj Grabowski, Małgorzata Grączewska, Łukasz Horbów & Maciej Kryńsk, Ula Jagielnicka, Natalia Jerzak, Tobiasz Jankowiak, Laura Linnik, Aneta Mika, Sebastian Niedźwiedź,Gabriela Piasecka, Anton Sinkevich, Krystyna Vaile.


"Fantasmagoria lub inne odloty" - wystawa indywidualna Katarzyny Pulit-Binkowskiej. Potwory-stwory nadwrażliwego umysłu. Marzenia senne nasycone barwami. Realizm magiczny? Ale bez przesady. A może już kicz? Malarstwo czy jednak ilustracja? 
 

Październik

“Czego się boisz? Nie wiem, nie pamiętam” - wystawa jest wynikiem współpracy między młodzieżą z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii nr 2 a wrocławskimi artystkami i artystami. Chcąc wzmocnić tych młodych ludzi i zaprosić do aktywności społeczno-kulturalnych, przeprowadziliśmy dla nich warsztaty. Spotkania skupiały się na ich emocjach i odczuciach. Wynikiem spotkań były nagrane wypowiedzi młodzieży, które przekazaliśmy twórczyniom i twórcom. Wystawione dzieła są owocem dialogu między młodymi ludźmi a artystami. 

Artystki i artyści: Joanna Bubak, Karolina Ćwik, Agata Grzych, Magdalena Mądra, Krzysiek Orłowski, Krzysztof Światły

Organizator: Fundacja TIFF Collective we współpracy z Galerią u Agatki oraz Młodzieżowym Ośrodkiem Socjoterapii nr 2, a dofinansowano ze środków Gminy Wrocław.
 

Listopad

"Ćwiczenie ze wstrzymywania oddechu" wystawa, kuratorowana przez Emilię Konwerską, to portret czasu zatrzymanego w locie. Autorka - Joanna Olichwer na swoich czarno-białych zdjęciach uwiecznia tunele, które przecież zawsze były symbolem. 
Wystawie towarzyszyła muzyka – pierwszy w historii przykład kompozycji na dwoje ludzi i jeden tunel. Dźwięki nagrane w norweskich tunelach przez Joannę Olichwer i przeobrażone w muzykę przez Radka Włodarskiego.


Grudzień

"Let's punk" wystawa zbiorowa zainicjowana przez Iwonę Matkowską, która zaprosiła artystów i artystki do działań. Jest to opowieść o wolności twórcy. To wystawa o naszym doświadczeniu, codzienności, o nowych zmieniających się potrzebach, zaangażowaniu, wrażliwości, trudnościach, troskach, ale i radościach.

Artyści i artystki: Aleksandra Apaza, Tomasz Broda, Mira Boczniowicz, Michał Chojecki, Tomasz Dobiszewski, Viktoriya Grabowska, Agata Grzych, GRAVIKA Helena Hauswirt, Łukasz Huculak, Robert Jarzec, Jakub Jernajczyk, Anna Kodź, Krzysztof Kochnowicz, Wojciech Kołacz OTECKI, Marta Kubiak, Milena Lubach, Maciej Majchrzak, Iwona Matkowska, Michał Matoszko, Barnaba Mikułowski, Julita Nowosad, Emiko Okime, Łukasz Paluch, Artur Skowroński, Michał Sikorski, Robert Sochacki, Szymon Sznajder, Rita de Lubomirz Treter, Karolina Wiśniewska, Magdalena Wosik.

Kuratorki: Iwona Matkowska, Agata Grzych

Identyfikacja wizualna: Paweł Mildner

Dziękuję za ten mijający rok 2022 i zapraszam na więcej w kolejnym, a jeżeli chcecie dalej wspierać oddolną inicjatywę to zapraszam do zostania Patronem lub Matronką, bo to dzięki takim osobom jak Wy działam. 

Do zobaczenia już niebawem!

 

galeria wrocław artyści artystki fotografia malarstwo

Zobacz również

Let's punk // publikacja
the Hawk // Jakub Szachnowski
the Hawk // relacja foto

Komentarze (0)

Trwa ładowanie...