Docieraj do źródła prawdy!

Obrazek posta

Rosyjska dezinformacja jest jak matrioszka, która okala prawdę kolejnymi warstwami półprawd, fake newsów i kłamstw. Im głębiej w nie wchodzisz, aby je zweryfikować, tym więcej odkrywasz jej warstw. Ważne, aby zachować krytyczne myślenie i nie poprzestawać w dotarciu do prawdy.

Kluczem do efektywnego działania rosyjskiej dezinformacji jest uruchomienie jej na co najmniej kilku poziomach jednocześnie.

Jednym z tych poziomów są media społecznościowe wykorzystywane do propagowania fałszywych narracji i budowania coraz nowszych teorii spiskowych na temat wojny. Rosyjska propaganda czyni to za pośrednictwem kont – trolli czy też niczego nieświadomych użytkowników, którzy na masową skalę powielają w wielu krajach fałszywe przekazy ze Wschodu, tworzą do nich własne wersje, udostępniają je dalej i wprowadzają w błąd coraz większą liczbę odbiorców.

Nie bądź bezkrytycznym odbiorcą fake newsów! Poznaj techniki manipulacji wykorzystywane przez Rosję na stronie -> zrodloprawdy.pl

Emocjonalny język

Technika manipulacji przedstawiona przez Agnieszkę Legucką – analityczkę ds. Rosji w programie „Europa Wschodnia” Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, profesor nadzwyczajną na Wydziale Finansów i Stosunków Międzynarodowych Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie, zastępczynię redaktora naczelnego czasopisma „Sprawy Międzynarodowe”.

 

Wykorzystywanie emocjonalnego języka ma przykuć uwagę i wzbudzić szybsze bicie Twojego serca – to podstawa rozpowszechniania fałszywych informacji. Każde przewinienie Ukraińca jest pretekstem do przedstawiania wszystkich Ukraińców jako przestępców zagrażających Polakom.

Jeśli więc jakaś informacja wywołuje w Tobie skrajne emocje – uważaj!

demagog dezinformacja factchecking fake news fakty informacja

Zobacz również

📣Twoje darowizny pomogły ograniczać dezinformację. 👀 Jak rozliczyć darowiznę?
Rozprawmy się z dezinformacją: trzy kreatywne pomysły na godzinę wychowawczą. Webinar
Zestaw Prawdziwych Informacji #22

Komentarze (0)

Trwa ładowanie...