W Patronite od 18.03.2019

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 354

Liczba Patronów: 351

Zostań Patronem
Kup na prezent
56 patronów
1 774 miesięcznie
43 903 łącznie
Demagog to pierwsza polska organizacja fact-checkingowa. Od 2014 roku weryfikujemy wypowiedzi polityków, sprawdzamy obietnice wyborcze, walczymy z fake newsami i dezinformacją. Dzielimy się wiedzą i edukujemy.

O Autorze

Walczymy z fake newsami! 

Ile razy zdarzyło Ci się natknąć na fałszywe lub podejrzane informacje w przeciągu ostatniego tygodnia? Miesiąca? Roku? Wydawałoby się, że fake newsy na dobre zdominowały niemałą część Internetu. Wobec tego - jak możemy im przeciwdziałać?

Chcemy wspomóc Was w codziennej walce z dezinformacją w sieci tak, abyście sami mogli skutecznie odróżnić, co jest faktem, a co fake newsem. Jesteśmy pierwszą w Polsce organizacją fact-checkingową. Naszym głównym celem jest poprawa jakości debaty publicznej poprzez dostarczanie obywatelom bezstronnej, rzetelnej i wiarygodnej informacji. Jesteśmy niezależni, bezstronni, transparentni i apolityczni. Chcesz nas sprawdzić? Możesz to zrobić tutaj.

⚫️ Od kwietnia 2014 roku nasz zespół weryfikuje wypowiedzi oraz obietnice wyborcze polityków i publikuje analizy na portalu demagog.org.pl. Demaskujemy fałszywe informacje pojawiające się w sieci. 

⚫️ W 2019 roku dołączyliśmy do Programu niezależnej weryfikacji Facebooka. 

⚫️ Zajmujemy się również rozpowszechnianiem idei fact-checkingu w Polsce. 

⚫️ W ramach walki z fałszywymi informacjami realizujemy projekt edukacyjny “Akademia Fact-Checkingu”. Nasze warsztaty kierujemy do młodzieży, seniorów, nauczycieli i edukatorów oraz przedstawicieli biznesu i organizacji pozarządowych. Uczymy, jak identyfikować fake newsy i rozpoznawać wiarygodne źródła informacji, oraz zachęcamy do krytycznego myślenia.

⚫️ Od maja 2019 roku należymy do Międzynarodowej Sieci Fact-Checkingowej (IFCN).

Co wspólnie osiągnęliśmy? 

🟠 Zbudowaliśmy wspaniały zespół składający się z 20 współpracowników i 20 wolontariuszy, którzy sprawdzają dla Was informacje.

🟠 Zweryfikowaliśmy ponad 4,7 tys. wypowiedzi polityków i obaliliśmy ponad 750 fake newsów.

🟠 Do tej pory przeprowadziliśmy 200 warsztatów i szkoleń dla 5 tys. uczestników.

🟠 Nagraliśmy ponad 40 odcinków Podcastu Demagoga. Do rozmowy zaprosiliśmy ekspertów, dziennikarzy i fact-checkerów, którzy pomagali nam zrozumieć istotę dezinformacji.

🟠 Regularnie cytują nas media takie jak Onet, Interia, CyberDefence24, ngo.pl, Gazeta Wyborcza, Fakt.pl.

🟠 Nasze działania mają charakter międzynarodowy. Współpracujemy między innymi w ramach European Digital Media Observatory - United against disinformation.

 🟠 Stworzyliśmy platformę edukacyjną Demagoga, dzięki której możemy uczyć krytycznego myślenia oraz jak odróżniać prawdę od fałszu online. Udostępniamy wszystkim chętnym kursy całkowicie za darmo! 

 

 

Wciąż się rozwijamy i planujemy kolejne działania i projekty. Jesteśmy profesjonalną, niezależną, bezstronną i apolityczną organizacją, która dostarcza jakościowe i rzetelne treści. Bez Ciebie, nasz rozwój nie byłby możliwy. Wspieraj prawdę i zdobywaj odznaki Demagoga! 


 


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Przemek Dębiński
Przemek Dębiński
Próg: 30 zł
Marcin Szneider
Marcin Szneider
Próg: 5 zł
Adam Jeliński
Adam Jeliński
Próg: 14 zł
Karolina Pośnik
Karolina Pośnik
Próg: 14 zł
Sabina Śliwka
Sabina Śliwka
Próg: 100 zł