Jestem niezwykle podekscytowana, mogąc podzielić się z Państwem informacją, że mój ostatni projekt integrujący żywą grzybnię, glebę i rośliny - "MYCOstratum: Layered Multi-Material Bioremediation" został zaakceptowany do prezentacji na EcoCity Summit w Londynie!
Bedzie zaprezentowany w formie e-plakatu podczas EcoCity World Summit w Londynie (6-8 czerwca 2023), so stay tuned for the update!
Opis projektu:
Badanie dotyczy stworzenia warstwowego systemu materiałowego, który miałby potencjał do bioremediacji zdegradowanych lub zanieczyszczonych gleb. Poprzez pryzmat architektury i biologii, badanie skupia się na różnych organizmach żywych zaangażowanych w naturalne procesy remediacji i wymiany składników odżywczych, szukając potencjału w zróżnicowanej materialności wykorzystującej te organizmy oraz ich oportunistycznych relacji. Zakres badania obejmuje rośliny, grzyby i glebę jako znaczące elementy Sieci Pokarmowej Glebowej, przyglądając się interakcjom obecnym w przyrodzie. Celem pracy było stworzenie samonaprawiającej się struktury o właściwościach remediacji.
Zdrowe gleby i rośliny są silnie związane z obecnością grzybów. Dlatego projekt skupił się na dwóch typach grzybów: grzybach mikoryzowych i saprotroficznych, badając integrację mykoremediacji i fitoremediacji w systemie architektonicznym. Biorąc pod uwagę te różne właściwości i warunki obu typów grzybów, projekt ma na celu pomieszczenie obu z nich, wykorzystując ich uzupełniające role w naturze i cykl życia w samodzielny prototyp. Skupiając się na strategiach produkcji dla wielomateriałowości, badanie przeprowadza wiele eksperymentów i testów materiałowych, badając sposoby na pomieszczenie substratów materialnych, zachęcanie do wzrostu i wymiany składników odżywczych.
Badanie zakończyło się prototypem wielowarstwowego systemu biomateriałowego, tworzącym warstwy ziemi i celulozy jako gospodarzy dla obu typów grzybów i wzrostu roślin. Wraz z konstrukcją szkieletu z drewna, wykorzystując drukowanie 3D z wykorzystaniem robotów, wzrost grzybów i roślin stanowi nieodłączną część procesu produkcji i blokuje luźne cząstki na swoim miejscu. Wprowadzone procesy promują naturalny cykl życia i jego wykorzystanie w systemie architektonicznym. Po wdrożeniu na większą skalę i umieszczeniu na terenie, stworzona struktura może przyczynić się do rehabilitacji podatnych gruntów, wprowadzając wzrost, rozkład i wymianę składników odżywczych jako naturalne środki rehabilitacji ziemi.
Pozdrawiam serdecznie,
Natalia Piórecka
Trwa ładowanie...