Balgen - Warcholenie od podstaw.

Obrazek posta

"Balgen jest streszczeniem i prawdziwym rdzeniem obu broni, dussacka i rapiera… I tak każdy kto potrafi wyprowadzić od siebie cztery długie cięcia, może pojąć i skutecznie uczyć się nawet jeżeli poznał tylko proste podstawy.
Po pierwsze dobrze się tu nauczysz ciąć W oraz Przez przeciwnika jak przedstawiają poniższe linie.
Po drugie, kiedy takie cięcia są wyprowadzane na ciebie, jak się przed nimi bronić i jak je przełamywać.
Po trzecie, jeżeli przeciwnik paruje twoje cięcia to jak go dosięgnąć
Po czwarte na końcu jak w nie go wbiegać lub pod jego bronią np. kiedy on ma partyzanę a ty broń jednoręczną, to jak wraz z cięciami wbiec pod jego broń wraz z sekretnym chwytem aby skrępować jego ruchy i zabrać mu broń."

Aby dobrze korzystać z Balgen wypadało by także poznać trzy rodzaje cięć:

Reitzer – Natarcie prowokujące – jego zadaniem jest wyciągnięcie przeciwnika z gardy w celu wykonania natarcia

Nemer – Natarcie zdejmujące – jego zadaniem jest Versetzen (czyli obrona) przez przechwycenie lub zbicie natarcia przeciwnika

Treffer – Natarcie trafiające – wykonanie skutecznego natarcia, które dosięga przeciwnika.

Poniżej przedstawiam Wam diagramy udostępnione z serwisu Wiktenauer, a na samym dole znajdziecie jeszcze link do bardzo przydatnej aplikacji.

Jak korzystać z tych diagramów?

zacznij od nauczenia się sekwencji cięć z pierwszego diagramu. Możesz to zrobić stacjonarnie bez pracy nóg. Kiedy znasz już kolejność cięć, możesz zacząć dodawać do nich kroki. Pamiętaj aby ruch zaczynała ręką, za ręką podążało ciało, a krok ma być ostatnim elementem dopełniającym ruch cięcia/sieknięcia/ pchnięcia.

Długie linie oznaczają przecięcie przez całą trajektorię np. z Zornhut, przez górne lewe otwarcie do Lang Ort, i dalej przez dolne prawe aż do Wechsel.  Na dalszych diagramach zauważysz linie które są prowadzone np. tylko do środka, są to więc cięcia które wyprowadzasz wyłącznie do Lang Ort czy Hang Ort a następnie ciągniesz cięcie z powrotem aby wykonać kolejne działanie. Są także kółeczka które oznaczają wykonanie pchnięcia.

Zachęcam cię do zabawy. to naprawdę fajne narzędzie do rozgrzewki, otwarcia się na sekwencje cięć czy treningu indywidualnego. Polecam je wszystkim a w szczególności osobom początkującym. W połączeniu z aplikacją UMP stanowi wspaniałe narzędzie treningowe.

A ja w kolejnych filmach pokarzę Wam jak wykorzystać Reitzer, Nemer i Trefer wraz z diagramami, oraz jak ja z nimi trenuję.

 

Diagramy cięć 1

Diagram cięć 2

Diagram cięć 3

Diagram cięć 4

Diagram cięć 5

Zachęcam was także do pobrania Ultimate Meyer Pattern.

Komentarze (0)

Trwa ładowanie...