Goście Szczepańskiego
Założeniem programu jest strawna, zrozumiała i przystępna rozmowa na tematy ekonomiczne, gospodarcze, finansowe, prawne dla widzów nie będących ekspertami ekonomicznymi. Ekonomia, gospodarka i prawo, to elementy naszego dnia codziennego. Program ma więc omawiać i pokazywać trudne tematy w prosty sposób poprzez rozmowy z ekspertami, których prosimy o proste wytłumaczenie zjawisk zachodzących wokół nas. Dlatego też elementami programu mogą być również wydarzenia zdawałoby się dalekie od ekonomii czy gospodarki, a będące odpowiedziami na pytania publicysty, historyka na świat nas otaczający zrozumiale tłumaczony przez ekspertów. Planuję zapraszać fachowców z różnych stron Polski omawiających konkretne zjawiska czy ciekawe wydarzenia lub działania. W programie porozmawiamy o górnictwie, stoczniach i wsi – okiem producentów np. żywności czy organizatorów agroturystyki.
Omawiać będziemy ważne trendy zachodzące w gospodarce, wytykać popełniane błędy – zdaniem ekonomistów – czynione przez polityków różnych opcji i na spokojnie, w wyważony sposób damy możliwość wysłuchania komentarzy ekspertów. Rozmowa ma być wyważona, spokojna, bez napastliwości i „nawalania się”, ma być tłumaczeniem, w miarę zrozumiałym, a pytania proste, czasami wręcz naiwne, wymuszające doprecyzowanie odpowiedzi na pytania prowadzącego czy internautów.
Jarosław J. Szczepański
Dziennikarz prasowo-radiowo-telewizyjny od lat 70-tych. Zaczynał w prasie i radiu studenckim, pierwszy etat w „Rozgłośni Harcerskiej” otrzymał w 1973 roku, a więc pół wieku temu. Pięć lat pracował w „Expressie Wieczornym”. Szef działu informacji w „Tygodniku Solidarność” w 1981 roku; w stanie wojennym oficjalnie w miesięczniku „Powściągliwość i praca”, w drugim obiegu redaktor „Górnika Polskiego” i współpracownik m.in. tygodnika „PWA” czy kwartalnika „21”. W latach 1992 – 97 autor ponad 250 gospodarczych programów w TVP SA. Waszyngtoński korespondent 1997-2000. Od lutego 2022 prowadził codzienny program publicystyczny „Istota rzeczy” w TV „News 24”. Od 2010 partner założyciel SJ Consulting. Studiował historię na Uniwersytecie Warszawskim (1967-1974), studiował też dziennikarstwo na UW i na stypendiach w Paryżu. Jest absolwentem programu Departamentu Stanu USA dla wyższej kadry urzędniczej „The Antiterrorism Assistance Program - Senior Crisis Management Course”. Ukończył wiele szkoleń m.in. nt. restrukturyzacji rejonów pokopalnianych w Belgii, zarządzania i kierowania zespołami ludzkimi. Górnictwem zajmował się od połowy lat 70-tych. Negocjator w czasie górniczych strajków 1980 i 1988, doradca podziemnej Solidarności górniczej od 1983, organizator zespołu solidarnościowego do górniczego Okrągłego Stołu 1989. Był wicedyrektorem Biura Prasowego rządu Tadeusza Mazowieckiego w latach 1989 – 1990, rzecznikiem prasowym zarządu TVP SA za prezesury Jana Dworaka. W Sejmie RP był doradcą medialnym marszałka Bronisława Komorowskiego, następnie dyrektorem Biura Prasowego Kancelarii Sejmu - stworzył pierwszą profesjonalną salę prasową w polskim parlamencie po II wojnie.
Zbieracz figurek średniowiecznych wojów i rycerzyków.
Trwa ładowanie...