Sprzęt medyczny dla ukraińskich szpitali
W listopadzie 2022 zakończyliśmy pierwszy moduł projektu dostaw sprzętu medycznego do ukraińskich szpitali. Potrzeby zbombardowanych i odciętych od dostaw placówek były i nadal są ogromne. W pierwszym roku wojny zrealizowaliśmy prawie 150 dostaw z profesjonalnym sprzętem medycznym.
W 2023 roku rozpoczęliśmy II moduł projektu.
Przeprowadziliśmy dokładne badanie potrzeb szpitali i rozeznanie rynku. Rozpoczęliśmy proces zakupu sprzętów, które w najbliższym czasie trafią do potrzebujących placówek na terenie Ukrainy. Realizujemy zakupy drobnego sprzętu medycznego, np.: pomp infuzyjnych i analizatorów krwi, dla potrzeb szpitali w środkowej części kraju, gdzie wielu uchodźców wewnętrznych potrzebuje pomocy.
Pomoc dla kobiet w ciąży i noworodków
W ramach projektu współpracujemy z 10 szpitalami neonatologicznymi w ośmiu ukraińskich miastach.
Wyposażyliśmy oddziały intensywnej terapii noworodka w specjalistyczny sprzęt medyczny – neonatologiczne stanowiska do resuscytacji, monitory pacjenta i pompy infuzyjne.
Kadra medyczna tych szpitali wzięła udział w 4-dniowych stacjonarnych szkoleniach medycznych m.in. z intensywnej terapii noworodka, opieki poresuscytacyjnej oraz różnych problemów okołoporodowych noworodków i wcześniaków.
We wrześniu 2023 roku ruszamy z drugim modułem projektu neonatologicznego.
Będziemy kontynuować szkolenia pacjentek, kadry medycznej oraz dostawy sprzętu. Nawiążemy współpracę z kolejnymi 10 szpitalami w Ukrainie, w nowych lokalizacjach.
Partnerami lokalnymi będą organizacja Early Birds (zajmująca się kwestiami praw pacjenta) oraz Ukraińskie Towarzystwo Neonatologiczne.
Przestrzenie Przyjazne Dzieciom
Już od roku wspieramy ukraińskie i polskie rodziny w 9 miastach w całej Polsce. Projekt Przestrzeni Przyjaznych Dzieciom oparliśmy na współpracy z lokalnymi placówkami, dzięki czemu mogą z niego skorzystać mieszkańcy wielu mniejszych miejscowości.
Projekt jest współfinansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy Norweskich i EOG.
Działania obejmują
Protezy dla osób z Polski i Ukrainy
Razem ze Stowarzyszeniem Jedna Chwila kontynuujemy projekt protezowania i rehabilitacji dla osób, które w wyniku wojny (ale także innych wydarzeń) straciły kończyny.
Projekt składa się z dwóch filarów:
Kliniki mobilne
System opieki zdrowotnej w Ukrainie mierzy się z dużymi problemami, m.in. natury logistycznej oraz infrastrukturalnej. Wielu mieszkańców Ukrainy ma utrudniony dostęp do opieki medycznej lub nie ma dostępu do leków, które mogłyby zabezpieczyć ich przed chorobami.
Aby odpowiedzieć na te potrzeby, Polska Misja Medyczna uruchomi 2 kliniki mobilne, które będą docierały z pomocą i diagnostyką medyczną do społeczności lokalnych zamieszkujących tereny obwodu charkowskiego.
W każdej z klinik pracował będzie wykwalifikowany zespół medyczny, składający się z 2 lekarzy i 2 pielęgniarek.
Wszystko to możemy robić dzięki waszemu wsparciu, dziękujemy!
Trwa ładowanie...