E-pocztówka ze szlaku PCT #11

Obrazek posta

 Cześć!

 

Za mną już prawie 2 tysiaće kilometrów na szlaku Pacific Crest Trail w Stanach Zjednoczonych a ja ciągle nie opowiedziałam Ci o zwierzętach, które towarzyszą mi tu każdego dnia.

 

Z początku, gdy je zauważyłam nawet nie wiedziałam na co patrzę. Tak szybko przemykały po głazach i drzewach, że ledwo zdążyłam zobaczyć paski na ich plecach - a już ich nie było!

Nie wiadomo co biegnie w nich pierwsze - głowa, nogi czy plecy. Z początku obserwując ich ruchy zastanawiałam się nawet czy może nie jest tak, że więcej czasu spędzają w locie, niż w kontakcie z ziemią.

O kim mowa?

 

O pręgowcu amerykańskim! Po angielsku nazywanym chipmunk :)

 

 

Choć pręgowce widzę codziennie i to w ilościach masowych, mam tylko jedno dobre zdjęcie takiego chipmunka. Oto ono:

Zrobione zresztą w najtrduniejszy dzień mojej wędrówki. Po wracaniu się 25 kilometrów w śniegu i przeraźliwie zimnej nocy. Ale to spotkanie ogrzało zdecydowanie ogrzało moje serce! Nigdy później tak blisko z chipmunkiem nie miałam do czynienia. Chociaż widzę ich codziennie około...30.

Zresztą nic dziwnego, bo pręgowce też są wędrowcami! W przeciwieństwie do wiewiórek wcale nie czują się najlepiej wśród koron drzew, ale właśnie blisko ziemi. I to na niej wydeptują swoje stałe, wędrówkowe trasy.

Ale pręgowce to tylko jedno z futrzastych, wiewiórkowatych zwierząt, które wciąż pojawiają się na mojej drodze!

Jest tu całe mnóstwo wiewiórek - choć nie rudych, a szarych albo brązowych. A do tego świstaki, zwane tutaj marmot - które już z daleka świszczą do siebie wśród kamieni, że idzie jakiś wędrowiec. 

 

What is a Marmot | Marmot Facts for Kids - Twinkl

Ale to nie koniec. Bo pośród głazów i zakrętów szlaku kryją się też urocze zwierzątka zwane.. pika! Pika wygląda jak chomiczek, choć jest to zwierzątko większe - wielkości królika. JEst bardzo nieśmiałe, ale czasem można zobaczyć jak przemyka pośród kamieni i wyjrzy jednym okiem, by przyjrzeć się przechodzącym.

Co ciekawe - pika to taki górsko-zimowy chomiczek, który absolutnie nie cierpi ciepła. Za to śnieg, chłodne głazy i zycie powyżej linii na drzew - to już jak najbardziej! Byle temperatura nie przekroczyła 25 stopni Celsjusza.

A jak ta pika zwie się po polsku?

Szczekuszka amerykańska ❤️

American Pika - Mount Rainier National Park [Video] - Brad Mitchell  Photography Outdoors

 

O! I takie to futrzaste wieści ze szlaku tym razem :)

Ściskam wędrówkowo!

Aneta

Zobacz również

E-pocztówka ze szlaku PCT #8
E-pocztówka ze szlaku PCT #12
E-pocztówka ze szlaku PCT #13

Komentarze (1)

Trwa ładowanie...