Drodzy Patroni,
jak co tydzień, w sobotnie przedpołudnie, proponujemy Wam czytelniczą i intelektualnie ożywczą podróż po elektronicznych wydaniach mediów zagranicznych. Wybór najciekawszych treści specjalnie dla Was:
Biznes związany z przemytem migrantów przez białorusko-polską granicę kwitnie, mimo całodobowych patroli granicznych i nowych umocnień. W „BalkanInsight” o tym w jaki sposób działa łańcuch przemytników i współpracowników, którzy sprowadzają migrantów spoza Europy, przez Rosję, Białoruś i Polskę, a następnie do Niemiec i innych krajów Europy Zachodniej:
Siłowa zmiana władzy w Nig
rze to nie tylko problem lokalny. Przemoc dżihadystów w Afryce stała się zagrożeniem, którego świat nie może zignorować. O tym w „The Economist”:
https://www.economist.com/leaders/2023/08/01/why-the-nightmare-in-niger-is-the-worlds-problem
Żyjemy w najlepiej udokumentowanych czasach w historii. Ale to, co dokumentujemy coraz częściej jest bezwartościowe i ulotne. Jakie znaczenie ma dziś praca dziennikarska, szczególnie na miejscu konfliktów zbrojnych? O tym amerykańska dziennikarka Lydia Polgreen:
https://www.nytimes.com/2023/07/29/opinion/journalism-foreign-correspondents-atrocities.html
Mijają trzy lata od tragicznego wybuchu w porcie w Bejrucie. W „Al Dżazirze” materiał o tym jak przebiega śledztwo i w jakim momencie znajduje się dziś Liban, znajdujący się wciąż w głębokim kryzysie:
W Etiopii znów niespokojnie w regionie Amhara. W związku z narastającą przemocą władze wprowadzają tam stan wyjątkowy:
Tony amunicji z czasów II wojny światowej, ogromna martwa strefa i globalne ocieplenie wywierają presję na już i tak bardzo wrażliwe Morze Bałtyckie. Czy ten kluczowy europejski zbiornik wodny można jeszcze uratować?
Rosyjska śpiewaczka operowa Anna Netrebko pozywa nowojorską Metropolitan Opera i jej dyrektora Petra Gerba o zniesławienie i dyskryminację ze względu na narodowość. Netrebko została odsunięta przez MET od spektakli po ataku Rosji na Ukrainę:
https://www.bbc.com/news/world-europe-66413874
Na koniec polecamy dokument z cyklu reporterskiego „The Guardian” o małej wiosce Lytton w prowincji Kanady Kolumbii Brytyjskiej,która trafiła do światowych mediów, kiedy w czerwcu 2021 r. pobiła najwyższą temperaturę odnotowaną w Kanadzie, wynoszącą 49,6°C. Dwa dni później pożar doszczętnie spalił całą wioskę. Społeczność Pierwszych Narodów, musiała wówczas stawić czoła realiom zmiany klimatu, przenosząc się z dala od ziem swoich przodków:
Adrian Bąk
Trwa ładowanie...