Kiedy i jak szukać pomocy psychologicznej?
Kiedy warto rozważyć zwrócenie się o pomoc psychologiczną?
Pomocy psychologicznej warto szukać jeżeli:
przeżywasz przewlekły stres,
doświadczasz długotrwale obniżonego nastroju lub problemów ze snem,
podejrzewasz u siebie zaburzenia lękowe lub depresję,
doświadczasz ataków paniki,
przeżyłaś/eś w przeszłości traumatyczne wydarzenie,
odczuwasz wypalenie w związku z wykonywaną pracą,
masz problemy w relacjach międzyludzkich lub z kontrolowaniem emocji,
masz problemy w relacjach z najbliższą rodziną
Do kogo się udać?
Szukając pomocy psychologicznej najlepiej udać się do lekarza POZ (Podstawowej Opieki Zdrowotnej) czyli tzw. lekarza rodzinnego lub pierwszego kontaktu. Po opisaniu lekarzowi swoich problemów, wystawi Ci on skierowanie do odpowiedniego specjalisty - psychologa lub psychoterapeuty.
Możesz się również udać od razu do lekarza psychiatry - do niego nie potrzebujesz skierowania.
Dopóki w Polsce trwa stan zagrożenia epidemicznego również do psychologa możesz zapisać się bez skierowania.
Psychiatra, psycholog, psychoterapeuta - czym się różnią?
Psycholog - jest to osoba, która ukończyła 5-letnie studia magisterskie. Psycholog może Cię zdiagnozować i wskazać drogę dalszego leczenia u psychiatry lub psychoterapeuty. Nie prowadzi terapii, a jedynie konsultacje - spotkania z nią/nim są krótkie, trwają około pół godziny.
Psychoterapeuta - jest to osoba, która oprócz studiów magisterskich ukończyła specjalistyczne studia podyplomowe. Osoba taka prowadzi terapię, która może trwać nawet kilka lat. Może zajmować się leczeniem np. depresji, zaburzeń lękowych, zaburzeń odżywiania i wielu innych chorób. Jej/jego narzędziem jest rozmowa. Nie przepisuje leków, ale powinno się ją/go poinformować o przyjmowanych medykamentach.
Psychiatra - jako jedyna z tych trzech osób jest lekarzem, absolwentem/tką studiów medycznych, ze specjalizacją z psychiatrii. Tylko psychiatra może przepisywać leki, wystawiać zwolnienia oraz np. skierowanie do szpitala psychiatrycznego. Podobnie jak psycholog może Cię zdiagnozować, a także skierować do psychoterapeuty.
W wielu przypadkach to właśnie współpraca psychiatry (leki) i psychoterapeuty (rozmowa) przynosi najlepsze efekty.
Jak znaleźć i zapisać się do odpowiedniego lekarza/terapeuty?
Poszukiwanie pomocy najlepiej zacząć w swojej przychodni. Lekarz POZ lub osoba rejestrująca najpewniej wskaże Ci najbliższą Poradnię Zdrowia Psychicznego. Możesz wyszukać to hasło również w Internecie wpisując w wyszukiwarkę „Poradnia Zdrowia Psychicznego” i Twoją miejscowość.
Do psychiatry i psychologa (do zakończenia stanu zagrożenia epidemicznego) możesz udać się bez skierowania. Wystarczy zarejestrować się i poczekać na termin. W przypadku wizyt bezpłatnych czasy oczekiwania mogą wynosić kilka miesięcy, jednak nie warto zwlekać z umówieniem się na wizytę.
Pomoc w nagłych przypadkach
Jeśli czujesz się bardzo źle - masz np. myśli samobójcze, psychiatra ma obowiązek Cię przyjąć bez kolejki. Możesz udać się również do lekarza POZ, a w godzinach 18.00 - 8.00 w dni powszednie, a także w soboty, niedziele i święta do lekarza nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Taki lekarz w większości przypadków przyjmuje w szpitalu.
Telefony zaufania
W nagłych przypadkach możesz zadzwonić również na telefon zaufania, np.:
116 111 - Ogólnopolski telefon zaufania dla dzieci i młodzieży - czynny 24h/7 dni w tygodniu
116 123 - Ogólnopolski telefon zaufania dla osób dorosłych - czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 14:00 - 22:00
22 628 52 22 - Telefon Zaufania Stowarzyszenia LAMBDA Warszawa, kierowany do osób LGBT, ich rodzin i bliskich - czynny od poniedziałku do piątku od 18:00 do 21:00
Trwa ładowanie...