Jak założyć konto w banku

Obrazek posta

Jak założyć konto w banku:

 

Konto w banku obecnie jest już niemal niezbędne w codziennym życiu. Najlepiej zatem założyć je i zacząć z niego korzystać jak najprędzej. Swoje pierwsze konto bankowe możesz założyć już mając 13 lat.

 

Będziesz potrzebować:

 

- dokument tożsamości: może być to legitymacja szkolna, paszport lub dowód osobisty

 

Od czego zacząć:

 

Jeszcze przed założeniem konta przeanalizuj ofertę banków. Możesz to zrobić przez internet lub osobiście w oddziałach - aby zadać pytanie związane z ofertą banku, nie musisz być z opiekunem prawnym ani nawet mieć skończonych 13 lat.

Zakładając konto, możesz wybrać dowolny bank. Procedury w każdym z nich nieco się różnią. Podstawowe kwestie są jednak zawsze takie same - musisz mieć co najmniej 13 lat, a jeżeli nie masz jeszcze 18 - musisz mieć zgodę rodzica lub opiekuna prawnego.

Wybierając konto najważniejsze jest, aby było ono bezpłatne (aby bank nie pobierał z niego pieniędzy jedynie za prowadzenie konta), dobrze też, aby bezpłatne były przelewy płatności kartą oraz wypłaty w bankomatach. Większość banków ma takie konta w swojej ofercie.

Niektóre banki oferują premię lub prezenty przy zakładaniu konta - często wiąże się to jednak z późniejszymi opłatami. Zawsze dobrze się zastanów, czy taka oferta Ci odpowiada.

Jeśli zakładając, konto nie masz jeszcze 18 lat, Twój rodzic lub opiekun będzie mógł również w pewnym zakresie korzystać z Twojego konta - np. założyć Ci "szlaban" czyli zablokować możliwość wypłaty. Dowiedz się, jakie operacje na Twoim koncie może wykonywać rodzic lub opiekun. W niektórych bankach opiekun może korzystać z konta dziecka jak ze swojego. Lepiej wybierz takie, gdzie rodzić lub opiekun może jedynie zablokować Twoje konto, a nie wypłacić z niego pieniądze.

 

Kiedy wybierzesz już bank w którym chcesz założyć konto:

 

Zakładając swoje pierwsze konto, najlepiej udać się do banku osobiście (jeżeli nie masz jeszcze 18 lat - z rodzicem lub opiekunem prawnym). Mimo że istnieje możliwość założenia konta przez internet, osoba pracująca w banku może od razu odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania. Po sprawdzeniu dokumentów tożsamości (Twojego i opiekuna) otrzymasz umowę i zgodę do podpisania przez opiekuna.

Przed podpisaniem umowy dokładnie ją przeczytaj. Jeśli masz jakieś wątpliwości - zapytaj osoby pracującej w banku - ma obowiązek odpowiedzieć na Twoje pytania.

Podpisując umowę, poproś również o tabelę opłat i prowizji - dokładnie ją przeczytaj. Dowiesz się z niej, kiedy bank może pobierać opłaty. Nie zawsze dokumenty bankowe napisane są prostym językiem - jeśli czegoś nie rozumiesz - zapytaj osoby pracującej w banku. Jeżeli uważasz, że opłaty są zbyt duże - zawsze możesz poszukać lepszej oferty.

 

Po podpisaniu umowy:

 

W ciągu kilku dni po podpisaniu umowy otrzymasz pocztą lub za pośrednictwem kuriera dane dostępowe do konta internetowego oraz kartę bankomatową i kod PIN do niej. Kartę bankomatową najczęściej musisz aktywować np. wypłacając niewielką kwotę w bankomacie. Dopiero po aktywacji będzie można za jej pomocą przeprowadzać transakcje zbliżeniowe - obecnie najpopularniejszą metodę płatności w sklepach.

 

Bezpieczeństwo karty:

 

Zawsze dobrze pilnuj swojej karty. Nie chwal się nią w mediach społecznościowych i nie rób jej zdjęć - znając dane na niej zapisane (imię i nazwisko, datę ważności, numer karty i kod CCV na odwrocie karty), oszust może zrobić zakupy z użyciem Twojej karty. Portfel z kartą miej zawsze przy sobie - lepiej noś go w kieszeni spodni, niż np. kurtki, którą zdejmiesz i odwiesisz na wieszak. Kiedy wypłacasz pieniądze z bankomatu lub wpisujesz PIN w sklepie - zasłoń klawiaturę drugą ręką lub portfelem - wtedy nikt nie zajrzy Ci przez ramię. Rób to nawet, kiedy nikogo nie ma obok - warto wyrobić sobie nawyk.

Zapisz w telefonie numer infolinii banku - jeśli zgubisz kartę, zadzwoń do banku od razu aby ją zablokować. Nie wstydź się - każdy czasami coś zgubi, a jeśli powiadomisz o tym bank jak najszybciej unikniesz użycia karty przez kogoś, kto ją znajdzie.

 

Bezpieczeństwo konta internetowego:

 

Kiedy otrzymasz już od banku dane dostępowe do konta najlepiej jest ustawić swoje hasło. Często nawet system bankowy powoduje, że musisz to zrobić. Dobre hasło powinno mieć małe i duże litery, cyfry oraz znaki specjalne czyli np. „#” „*” „@” itp. Nie używaj haseł typu 1234 lub ABCD lub podobnych. Dobrym pomysłem jest na przykład zapisanie słowa od tyłu lub zastąpienie liter podobnymi cyframi np. A - 4, I - 1 itd. tak aby hasło na pierwszy rzut oka wydawało się niezrozumiałe, ale dla Ciebie było łatwe do skojarzenia z czymś i zapamiętania.

Wchodząc na stronę banku, zawsze sprawdź czy adres zaczyna się od „https://...” a przeglądarka wyświetla przy nim symbol kłódki. Sprawdź również, czy adres nie zawiera literówek np. "bkan" zamiast "bank". Oszuści czasem tworzą strony identyczne jak strona banku, z adresem różniącym się tylko jedną literą - zwróć na to uwagę. Robiąc przelew, unikaj kopiowania numeru konta i wklejania. Możesz nawet nie wiedzeć, że masz na komputerze wirusa, który podmieni numer konta na konto oszusta. Mimo że trwa to dłużej, masz pewność, że przelew trafi na właściwe konto. Jeśli już kopiujesz i wklejasz numer zawsze sprawdź, czy wklejony numer konta jest właściwy.

Przelewy najczęściej potwierdza się kodami SMS. Zawsze zwróć uwagę na kwotę przelewu
w SMS-ie czy jest taka sama jak ta, którą chcesz przelać.

Warto ustawić też powiadomienia SMS o przelewach przychodzących i wychodzących. Jeśli np. zgubisz kartę i ktoś jej użyje - SMS może Cię powiadomić o tym szybciej, niż się zorientujesz o jej zgubieniu. Wtedy możesz od razu zablokować kartę. A kiedy ktoś zrobi przelew do Ciebie - powiadomienie o tym z pewnością poprawi Ci humor :) Takie powiadomienia są płatne, ale warto je ustawić - zwiększają bezpieczeństwo i nie kosztują dużo - kilkadziesiąt groszy za jedno (w zależności od banku)

 

Stosując tych kilka zasad Twoje konto i pieniądze będą bezpieczne!

 

bank bankowość konto finanse

Zobacz również

Skąd wziął się pomysł na Korepetycje z życia?
Reklamacja i zwrot towaru
Kiedy i jak szukać pomocy psychologicznej?

Komentarze (0)

Trwa ładowanie...