Podsumowanie 2023 roku

Obrazek posta

1. Podcast

Łącznie w serwisie Spotify znalazło się 269 odcinków, w tym 155 dostępnych jest tylko dla subskrybentów podcastu. Średnia ocena na Spotify to 4,6. Czy to dużo? Dla mnie to powód do zadowolenia. Przecież poruszam zagadnienia narzucone przez podstawę programową, a nie te, o których mógłbym zrobić super ciekawy i pasjonujący odcinek (co nie znaczy, że nie staram się przekazywać wiedzy w możliwie ciekawy sposób,  ale głównym celem jest przekazanie jest prosto i zrozumiale)

Podcast rozwija się kilkoma drogami:

  1. Podcasty dla szkoły podstawowej są dostępne bezpłatnie i można je odnaleźć na chyba wszystkich platformach podcastowych: SpotifyYouTubeApple Podcast itp). Poniżej znajdują się playlisty dla poszczególnych klas ze szkoły podstawowej.

Ale najważniejsze jest to, że te podcasty nie mogłyby powstać bez wsparcia serwisu GeoEdukacja przez Patronów. To dzięki tym osobom, udało się sfinansować w całości podcasty dla klasy 5 szkoły podstawowej (chociaż jak widać poniżej nagranych jest ich znacznie więcej). Zachęcam do odwiedzenia profilu GeoEdukacji w serwisie Patronite i dołączenia do grona wspierających. 

2. Ciekawostki GeoEdukacji to specjalna seria podcastów, w której omawiane są elementy środowiska geograficznego, ale pod kątem tego, co w nich najciekawsze, najbardziej spektakularne. Również i ta seria podcastów jest ogólnodostępna.

3. Podcasty dla szkoły średniej, które pomogą przygotować się do lekcji i powtórzyć materiał przed egzaminem maturalnym częściowo dostępne są bezpłatnie. Część z nich jest dostępna na kilka sposobów:

Łącznie czeka na Was ponad 150 dodatkowych odcinków.

4. Minimum z minimum, to kolejny cykl podcastów. Ta seria powstaje z myślą o tych, którym się bardzo się śpieszy albo są bardzo zapominalscy. Na każdy dział poświęcony jest jeden odcinek a omówione są w nim najważniejsze zagadnienia pod kątem egzaminu maturalnego czy sprawdzianu.

 

2. Materiały wideo

Materiały wideo publikowane są głównie w serwisie YouTube, co nie znaczy, że nie pojawiają się również na innych portalach, ale po kolei.

  1. Dłuższe materiały. Kilka z nich jest możliwych do obejrzenia w serwisie Spotify, ale zdecydowana większość znajduje się w serwisie YouTube. W dłuższych materiałach omawiam obliczenia w geografii (ta seria cieszy się największym powodzeniem) oraz inne zagadnienia (np. monsun, prądy morskie itp.) Większość z nich jest ogólnodostępna, kilka dodatkowych odcinków wymaga wsparcia poprzez serwis YouTube.
  2. Shorty, czyli krótkie filmy. Głównie w charakterze ciekawostek, co nie znaczy, że nie mają walorów edukacyjnych. Niektóre z nich wynikają wręcz z podstawy programowej (np. rozpoznawanie wyżów i niżów atmosferycznych, czy izostazja) inne pokazują naszą planetę z nieco innej strony. Publikowane są na YouTube, Instagramie, Facebooku oraz Tiktoku i co ciekawe (poza pierwszym miejscem) filmy cieszą się różną popularnością.

 

3. Posty w mediach społecznościowych / ilustracje

GeoEdukacja to także słowo pisane. Lub ilustrowane. Na stronie www i w mediach społecznościowych publikowane są materiały z geografii ułatwiające rozumienie podstawy programowej lub rozumienie świata (czyli troszkę szerzej niż w szkole).

Najwięcej osób śledzi poczynania GeoEdukacji poprzez Facebook  (liczba obserwujących powoli zbliża się do 5 tysięcy osób – wow), ale niektóre informacje trafiają także na profil na Instagramie, a w wersji poszerzonej część z nich znajdziecie na stronie  www GeoEdukacji.

4. Konkurs "Geografia AI"

Koniec roku 2023 to również organizacja konkursu “Geografia AI”, który polegał na wykorzystaniu sztucznej inteligencji do przedstawienia wydarzeń z przeszłości lub przyszłości naszej planety a przeznaczony był dla uczniów klas7-8 szkół podstawowych oraz wszystkich klas szkół ponadpodstawowych. Z wynikami konkursu możecie zapoznać się na stronie www GeoEdukacji.

5. Sklep Google Play

Cały czas działa konto GeoEdukacji w Sklepie Google Play. Znajduje się na nim kilkanaście quizów geograficznych (wszystkie bezpłatne), dzięki którym możecie sprawdzać swoją wiedzę z geografii. Znajdziecie tam również aplikacje z podcastami  i testami dla szkoły średniej.

6. Strona GeoEdukacja.edu.pl

Ostatni etap to rozwój tej strony internetowej.

Co jakiś czas pojawiają się nowe wpisy w zakładce materiały i ciekawostki, w których znajdziecie ilustracje, zdjęcia, mapy, transkrypcje wybranych odcinków podcastów. Materiały są pogrupowane według poszczególnych klas. Polecam ten element zarówno dla nauczycieli, którzy znajdą tam materiały urozmaicające lekcje oraz uczniom, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę samodzielnie.

Sprawdzać swoją wiedzę z poszczególnych działów możecie między w zakładce aktywności online / quizy /  piątki z działów, gdzie macie możliwość rozwiązać krótki test, składający się z 5 pytań z wybranego przez was działu. Dycha z geografii to losowe 10 pytań z zakresu całej geografii. Obecnie w bazie znajduje się ponad 1500 pytań. Z kolei quizy geograficzne, to dodatkowe pytania, na które odpowiedzią najczęściej jest jedno słowo. Sprawdzisz w nich rozpoznawanie form rzeźby, znajomość terminów geograficznych i inne elementy.

Patroni mogą korzystać ze strony internetowej w nieco większym stopniu. Specjalnie dla nich dostępna jest zakładka Strefa Patrona, do której uzyskuje się dostęp po zalogowaniu. Można wtedy korzystać z:

  • testów zawierających zadania maturalne, pogrupowane według działów
  • podcastów
  • e booka “Mapy myśli GeoEdukacja”

 

I to wszystko w tym mini podsumowaniu. Nie wszystko zostało w nim opisane, ale pisząc je zacząłem z nadzieją spoglądać na kolejny 2024 rok. Liczę na to, że przyniesie wiele dobrego, czego i  Wam życzę.

Zobacz również

Stare kwoty - dodatkowe elementy
Ciekawostki GeoEdukacji
Połowa geografii ze szkoły podstawowej za mną

Komentarze (0)

Trwa ładowanie...