W domyśle bezpieczeństwa, ale nie tylko. Ostatnimi czasy widzę pewien wysyp określeń "strategia" Odnosi się do cyberbezpieczeństwa, bezpieczeństwa fizycznego. Z treści mam jednak przekonanie, coraz większe, że jest to słowo znów na wyrost używane (jak np. audyt bezpieczeństwa). Także pozwolę sobie opisać proces tworzenia strategii na który składają się etapy:
➡️analizy strategicznej w obszarze bezpieczeństwa,
➡️tworzenia misji i wizji bezpieczeństwa
➡️wyznaczania celów strategicznych
➡️opracowania planu strategicznego - czyli co robić, żeby strategia została zrealizowana, a cele osiągnięte.
Pierwsze pytanie, na które musimy sobie odpowiedzieć zanim zaczniemy rozumieć przebieg prac to to, czy w ogóle istnieje coś takiego jak strategia bezpieczeństwa.
💥NIE💥
#strategia jest jedna. Firmy. A to, co jest potocznie tak nazywane będzie realizacją strategii działania i rozwoju firmy w obszarze bezpieczeństwa. Jest to kluczowe do zrozumienia, jakie jest miejsce zarządzania bezpieczeństwem, ponieważ jak każde działanie MUSI REALIZOWAĆ CELE ORGANIZACJI. Być osadzone w otoczeniu, w którym funkcjonuje organizacja (kontekst zewnętrzny z norm) oraz samej organizacji (kontekst wewnętrzny).
Zrozumienie tego fundamentalnego zagadnienia jest kluczowe. My nie idziemy do zarządu prosić / błagać (niepotrzebne skreślić) o budżet na realizację naszych projektów. Idziemy tam po to, aby realizować cele i zadania firmy, w obszarze, którym nam został powierzony do zarządzania.
Inne podejście jest błędne i dzieje co się dzieje. Ciągłe utyskiwanie, że zarząd nie rozumie.
#strategia #strategiabezpieczenstwa
Trwa ładowanie...