#61 Kobiety rządzą - Ottońskie władczynie

Obrazek posta

Pierwsza - Matylda von Ringelheim była córką hrabiego Teodoryka z Westfalii - czyli Niemka - wychowanie odebrała w klasztorze w Herfordzie, gdzie jej babka była przeoryszą. Żona króla Henryka I Ptasznika, swoją komnatę królewską zamieniła na celę klasztorną. Święta Matylda Westfalska. Czy świętą można podejrzewać o kradzież?


Druga - Adelajda - córka króla Burgundii Rudolfa II - czyli Francuzka - już jako wdowa, dwukrotnie uciekała przed ścigającym ją Berengarem z Ivrei i oddała rękę cesarzowi Ottonowi I. Kanonizowana w roku 1097 r. przez papieża Urbana II. 


Trzecia - Teofano - Greczynka, krewna cesarza bizantyńskiego Jana I Tzimiskesa. Żona cesarza Ottona II, matka Ottona III. Niemiecki kronikarz Thietmar pisał o Teofano z podziwem:
"Była wątła, a jednak odważna, męską opieką otaczała państwo swego syna, łamiąc tych, co głowę podnosili".


Ale, niechętny jej Alpert z Metzu odnotował: „rozmawia za dużo, nosi drogie szaty i kąpie się każdego dnia! Ale co najgorsze, przy jedzeniu używa nieznanego i ekstrawaganckiego przyrządu z dwoma szpikulcami!" Dwie święte i Teofano!


Co łączyło te trzy władczynie - poza tronem, oczywiście?

 

Moim gościem jest dr hab. Grzegorz Pac - historyk, mediewista. Adiunkt w Zakładzie Historii Średniowiecznej Wydziału Historii UW.

Współpracują ze mną Bartosz Panek i John Beauchamp. 
Zapraszam - Hanna Maria Giza
 

Zobacz również

#58. Kobiety rządzą. Elżbieta Łokietkówna.
#62 KCW - Tajemnicze jądro Ziemi
#63 Kobiety rządzą - Świętosława, Sygryda Storråda, Gunhilda

Komentarze (0)

Trwa ładowanie...