Zapraszamy na 9. odcinek podcastu #przecieżtoniejestmodernizm
Czego nie wybudowano w Nowej Hucie? Część 1, 1949-1956. Rozmawiają: Marta Karpińska i Michał Wisniewski.
Słuchajcie nas na Spotify, You Tube, Apple Podcast i innych popularnych platformach.
https://youtu.be/5YJk_Gn5NAI?si=--2RCQgpW_T3I6zQ
Drodzy patroni, drodzy słuchacze. Zapraszamy do poznawania z nami krakowskiej architektury XX wieku. Od października 2023 roku publikujemy podcasty, pt. Przecież to nie jest modernizm!
Zapraszamy do wspierania naszej działalności podcastowej na platformie patronie.
Nowa Huta miała stać się wzorcowym miastem socjalistycznym – swoistą reklamą tego, co może ludziom zaoferować system komunistyczny. Mieszkańcy bloku wschodniego mieli oglądać wszystkie te miasta zbudowane w swoich krajach po II wojnie światowej – czy był to Stalinstadt w NRD, czy Dimitrograd w Bułagrii, czy Sztálinváros na Węgrzech – i widzieć w nich nie tylko hołd dla Stalina czy architektoniczną emanację wprowadzonego siłą nowego ustroju. Te miasta miały pełnić rolę przestrzennych trailerów świetlanej socjalistycznej przyszłości. W tym odcinku podcastu omówione zostały ideowe podstawy projektu urbanistycznego Nowej Huty oraz projekty architektoniczne, które zostały wdrożone do realizacji, a także te które na zawsze pozostały na deskach kreślarskich. Rozmawiamy o niezwykłym tempie budowy idealnego miasta oraz równie niezwykłej częstotliwości zmian technologicznych i przede wszystkim zmian politycznych, które odegrały fundamentalną rolę w rozwoju projektu idealnego miasta Polski Ludowej.
Linki i literatura:
Klaś Jarosław (red.) (2018), Nowa Huta. Architektoniczny portret miasta drugiej połowy XX wieku, Kraków: Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida: https://okn.edu.pl/epublikacja-30-nowa_huta...
Lebow Katherine A. (2013), Unfinished Utopia: Nowa Huta, Stalinism, and Polish Society, 1949–56.
Baran Marcin (red.) (2022), Plac Centralny. W poszukiwaniu centrum, Muzeum Krakowa
Krakowski Szlak Modernizmu tworzą ludzie, których fascynuje architektura nie tylko jako forma, ale przede wszystkim jako odbicie procesów politycznych, ekonomicznych i społecznych zachodzących w XX i XXI wieku. Na co dzień zajmujemy się badaniem architektury nowoczesnego Krakowa, ze świadomością, w jak ogromnym stopniu lokalność jest kształtowana przez wydarzenia globalne.
Tytułem podcastu Przecież to nie jest modernizm chcieliśmy uhonorować komentarz często pojawiający się pod postami IG Krakowskiego Szlaku Modernizmu. W podcaście przyglądamy się przełomowym momentom architektonicznej nowoczesności, dekonstruujemy jej mity, penetrujemy ślepe uliczki i podziwiamy trwałe osiągnięcia.
Kto tworzy podcast?: dr Dorota Jędruch, Marta Karpińska, dr Dorota Leśniak-Rychlak, dr Michał Wiśniewski
Nagrania, montaż: Jan Chołoniewski
Dżingiel: Justyna Stasiowska
Oprawa graficzna: Damian Nowak, Parastudio
Trwa ładowanie...