Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Krakowski Szlak Modernizmu w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kuponyKrakowski Szlak Modernizmu tworzą ludzie, których fascynuje architektura nie tylko jako forma, ale przede wszystkim jako odbicie procesów politycznych, ekonomicznych i społecznych zachodzących w XX i XXI wieku. Na co dzień zajmujemy się badaniem naszego podwórka – architektury nowoczesnego Krakowa, ze świadomością, w jak ogromnym stopniu lokalność jest kształtowana przez wydarzenia globalne.
Tytułem podcastu Przecież to nie jest modernizm chcieliśmy uhonorować komentarz często pojawiający się pod postami IG Krakowskiego Szlaku Modernizmu. W podcaście będziemy przyglądać się przełomowym momentom architektonicznej nowoczesności, dekonstruować jej mity, penetrować ślepe uliczki i podziwiać trwałe osiągnięcia. Opowiemy historie o budynkach odgrywających rolę narzędzi politycznych czy rynkowych, przyglądniemy się losom i dylematom architektów i architektek miotających się w sieciach zależności różnych sił kształtujących nasz świat.
Od 2011 roku prowadzimy Fundację Instytut Architektury. Fundacyjnie działamy po godzinach – na co dzień pracujemy w różnych krakowskich instytucjach kulturalnych i na uczelniach. W ramach fundacji zajmujemy się propagowaniem bezinteresownego myślenia na temat przestrzeni poprzez promowanie edukacji architektonicznej, popularyzację architektury nowoczesnej, organizowanie interdyscyplinarnych wystaw o architekturze i działalność wydawniczą. Krakowski Szlak Modernizmu to nasz największy projekt edukacyjny.
Pomysł na podcast wyrósł z organizowanych przez nas spotkań, wykładów, spacerów architektonicznych. W ich trakcie zetknęliśmy się z szerokim i żywym zainteresowaniem architekturą, która tworzy scenerię naszej współczesności. Pierwszy sezon podcastu – osiem odcinków wypuszczanych w dwutygodniowych odstępach finansujemy ze sprzedaży naszej książki – Modernizm Socrealizm Socmodernizm Postmodernizm. Przewodnik po architekturze Krakowa XX wieku. W ten sposób chcemy dodatkowo podziękować wszystkim, którzy wsparli crowdfundingowo wydanie tej publikacji. Premiera książki miała miejsce w lutym 2023 roku, jej nakład jest już wyczerpany (planujemy dodruk!).
Naszym celem jest rozwijanie i profesjonalizacja podcastu. Dzięki Waszemu wsparciu będziemy mogli nie tylko nadal tworzyć podcast, ale w przyszłości pomyśleć o bardziej rozległych projektach – wystawach, kolejnych publikacjach. Jeśli uważacie, że treści, które tworzymy i udostępniamy są tego warte, zachęcamy Was do finansowego wsparcia naszego projektu. Będziemy ogromnie wdzięczni za wszystkie wpłaty – obiecujemy zrobić z nich dobry użytek!
Kto tworzy podcast?:
dr Dorota Jędruch – historyczka sztuki, krytyczka architektury. Wykładowczyni w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kuratorka wystaw architektonicznych. Członkini zarządu fundacji Instytut Architektury. Autorka książki Blok jako dzieło sztuki. Trzy modele architektury socjalnej w XX-wiecznej Francji: Le Corbusier, Emile Aillaud, Ricardo Bofill (2020).
Marta Karpińska – historyczka sztuki, redaktorka kwartalnika „Autoportret. Pismo o dobrej przestrzeni”, kuratorka wystaw architektonicznych. Członkini zarządu fundacji Instytut Architektury. Autorka monografii krakowskiego architekta Wacława Nowakowskiego (2015), współautorka i współredaktorka monografii Witolda Cęckiewicza (2015). Inicjatorka i redaktorka prowadząca polskiego wydania bestsellerowej książki Reiniera De Graafa Cztery ściany i dach, przekład Grzegorz Piątek (2019).
dr Dorota Leśniak-Rychlak – redaktorka, kuratorka, krytyczka architektury. Redaktorka naczelna kwartalnika „Autoportret. Pismo o dobrej przestrzeni”. Prezeska fundacji Instytut Architektury. Kuratorka wystaw architektonicznych oraz inicjatorka wydań książek z teorii i historii architektury, w tym publikacji Petera Zumthora i Juhaniego Pallasmy. Autorka książki Jesteśmy wreszcie we własnym domu (2019).
dr Michał Wiśniewski – historyk architektury, absolwent historii sztuki (Uniwersytet Jagielloński) i architektury (Politechnika Krakowska). Pracownik Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (katedra Historii Gospodarczej i Społecznej) i Międzynarodowego Centrum Kultury (Ośrodek Edukacji – Akademia Dziedzictwa). Autor wielu publikacji naukowych i popularyzatorskich poświęconych architekturze Krakowa i Polski w XIX i XX wieku, m.in. monografii krakowskich architektów Ludwika Wojtyczki (2003), Adolfa Szyszko-Bohusza (2013) i Tomasza Mańkowskiego (2022). Członek zarządu fundacji Instytut Architektury.
Nagrania, montaż: Jan Chołoniewski
Dżingiel: Justyna Stasiowska
Oprawa graficzna: Damian Nowak, Parastudio
Wesprzyj działalność Autora Krakowski Szlak Modernizmu już teraz!
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.