Avatar użytkownika

Krakowski Szlak Modernizmu

5
patronów
110 
miesięcznie
470 
łącznie
5
patronów
110 zł 470 zł
miesięcznie łącznie

Progi wsparcia

Obrazek progu
10 zł miesięcznie
MIĘDZYWOJENNY MODERNIZM

Co prawda Gdynia się rozbudowuje, ale daleko nam jeszcze do nowoczesnej potęgi. Przyda się każda cegiełka. Ogromnie dziękujemy, że nas słuchacie i jesteście gotowi nas wesprzeć!

Dodatkowe podziękowania zamieścimy także raz w miesiącu w naszych mediach społecznościowych, a także dopiszemy Wasze nazwiska (dajcie znać, jeśli wolicie nas wspierać anonimowo) na ścianie chwały na stronie internetowej Krakowskiego Szlaku Modernizmu.
Obrazek progu
20 zł miesięcznie
SOCREALIZM

Mamy ambicje na miarę planu sześcioletniego – dzięki wpłatom w tym progu będziemy bliżej ich zrealizowania. Ogromnie dziękujemy, że nas słuchacie i jesteście gotowi nas wesprzeć!
Oprócz dodatkowych podziękowań z progu pierwszego raz w miesiącu będziemy przygotowywać dodatkowe treści związane z opublikowanym podcastami – dostaniesz od nas pdfa, w którym zawrzemy materiały zdjęciowe, odesłania do tekstów lub filmów, o których mowa w odcinkach, fragmenty naszych książek lub artykułów, w których odnosimy się do omawianych budynków bądź biografii ich twórczyń i twórców, plus dodatkowe polecajki bibliograficzne
Obrazek progu
50 zł miesięcznie
SOCMODERNIZM

Pragniemy rozwijać nasz podcast z iście Gierkowskim rozmachem, ufamy, że dzięki wpłatom z tego progu uda nam się uniknąć spirali zadłużenia i zapaści gospodarczej. Ogromnie dziękujemy, że nas słuchacie i jesteście gotowi nas wspierać!
Oprócz dodatkowych podziękowań i cyfrowych prezencików z pierwszego i drugiego progu osobom wpłacającym w tym progu oferujemy dostęp do PDFów naszych książek, które już dawno zostały wyprzedane i nie są dostępne w księgarniach. Dla osób, które wspierają nas w tym progu przez co najmniej trzy miesiące dodatkowo oferujemy piękny, zaprojektowany przez Kubę Sowińskiego plakat naszej wystawy Odwilż 56-Cracovia 65. Architektura Witolda Cęckiewicza.
Obrazek progu
100 zł miesięcznie
POSTMODERNIZM

Dzięki wpłatom w tym przedziale nasz podcast będzie wielki niczym warszawskie Blue City i barwny niczym nieodżałowany Solpol. Ogromnie dziękujemy, że nas słuchacie i jesteście gotowi nas wspierać!
Oprócz dodatkowych podziękowań i cyfrowych prezentów z pierwszego, drugiego i trzeciego progu osobom, które wspierają nas najwyższą kwotą przez co najmniej sześć miesięcy oferujemy prezenty w postaci wciąż jeszcze dostępnych, wydanych przez nas publikacji, pamiątek z organizowanych przez nas wystaw i wydarzeń, a raz na pół roku będziemy organizować specjalne wydarzenia dla patronek i patronów z tego progu – spacery architektoniczne, spotkania, wykłady onlajn.

Kup wsparcie na prezent!

Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Krakowski Szlak Modernizmu w formie kuponu podarunkowego.

Zobacz jak działają kupony
Kup na prezent

O autorze

„Przecież to nie jest modernizm!” – podcast Krakowskiego Szlaku Modernizmu o politycznych i społecznych kontekstach architektury – nie tylko modernistycznej i nie tylko z Krakowa. Dla wszystkich pasjonatek i pasjonatów nowoczesnej architektury, ale i osób, które szukają historycznych ciekawostek.

Krakowski Szlak Modernizmu tworzą ludzie, których fascynuje architektura nie tylko jako forma, ale przede wszystkim jako odbicie procesów politycznych, ekonomicznych i społecznych zachodzących w XX i XXI wieku. Na co dzień zajmujemy się badaniem naszego podwórka  – architektury nowoczesnego Krakowa, ze świadomością, w jak ogromnym stopniu lokalność jest kształtowana przez wydarzenia globalne.

Tytułem podcastu Przecież to nie jest modernizm chcieliśmy uhonorować komentarz często pojawiający się pod postami IG Krakowskiego Szlaku Modernizmu. W podcaście będziemy przyglądać się przełomowym momentom architektonicznej nowoczesności, dekonstruować jej mity, penetrować ślepe uliczki i podziwiać trwałe osiągnięcia. Opowiemy historie o budynkach odgrywających rolę narzędzi politycznych czy rynkowych, przyglądniemy się losom i dylematom architektów i architektek miotających się w sieciach zależności różnych sił kształtujących nasz świat.

Od 2011 roku prowadzimy Fundację Instytut Architektury. Fundacyjnie działamy po godzinach – na co dzień pracujemy w różnych krakowskich instytucjach kulturalnych i na uczelniach. W ramach fundacji zajmujemy się propagowaniem bezinteresownego myślenia na temat przestrzeni poprzez promowanie edukacji architektonicznej, popularyzację architektury nowoczesnej, organizowanie interdyscyplinarnych wystaw o architekturze i działalność wydawniczą. Krakowski Szlak Modernizmu to nasz największy projekt edukacyjny.

Pomysł na podcast wyrósł z organizowanych przez nas spotkań, wykładów, spacerów architektonicznych. W ich trakcie zetknęliśmy się z szerokim i żywym zainteresowaniem architekturą, która tworzy scenerię naszej współczesności. Pierwszy sezon podcastu – osiem odcinków wypuszczanych w dwutygodniowych odstępach finansujemy ze sprzedaży naszej książki – Modernizm Socrealizm Socmodernizm Postmodernizm. Przewodnik po architekturze Krakowa XX wieku. W ten sposób chcemy dodatkowo podziękować wszystkim, którzy wsparli crowdfundingowo wydanie tej publikacji. Premiera książki miała miejsce w lutym 2023 roku, jej nakład jest już wyczerpany (planujemy dodruk!).
 

Naszym celem jest rozwijanie i profesjonalizacja podcastu. Dzięki Waszemu wsparciu będziemy mogli nie tylko nadal tworzyć podcast, ale w przyszłości pomyśleć o bardziej rozległych projektach – wystawach, kolejnych publikacjach. Jeśli uważacie, że treści, które tworzymy i udostępniamy są tego warte, zachęcamy Was do finansowego wsparcia naszego projektu. Będziemy ogromnie wdzięczni za wszystkie wpłaty – obiecujemy zrobić z nich dobry użytek!

 

 

 

 

Kto tworzy podcast?:
 

dr Dorota Jędruch – historyczka sztuki, krytyczka architektury. Wykładowczyni w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kuratorka wystaw architektonicznych. Członkini zarządu fundacji Instytut Architektury. Autorka książki Blok jako dzieło sztuki. Trzy modele architektury socjalnej w XX-wiecznej Francji: Le Corbusier, Emile Aillaud, Ricardo Bofill (2020).

Marta Karpińska – historyczka sztuki, redaktorka kwartalnika „Autoportret. Pismo o dobrej przestrzeni”, kuratorka wystaw architektonicznych. Członkini zarządu fundacji Instytut Architektury. Autorka monografii krakowskiego architekta Wacława Nowakowskiego (2015), współautorka i współredaktorka monografii Witolda Cęckiewicza (2015). Inicjatorka i redaktorka prowadząca polskiego wydania bestsellerowej książki Reiniera De Graafa Cztery ściany i dach, przekład Grzegorz Piątek (2019).

dr Dorota Leśniak-Rychlak – redaktorka, kuratorka, krytyczka architektury. Redaktorka naczelna kwartalnika „Autoportret. Pismo o dobrej przestrzeni”. Prezeska fundacji Instytut Architektury. Kuratorka wystaw architektonicznych oraz inicjatorka wydań książek z teorii i historii architektury, w tym publikacji Petera Zumthora i Juhaniego Pallasmy. Autorka książki Jesteśmy wreszcie we własnym domu (2019).

dr Michał Wiśniewski – historyk architektury, absolwent historii sztuki (Uniwersytet Jagielloński) i architektury (Politechnika Krakowska). Pracownik Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (katedra Historii Gospodarczej i Społecznej) i Międzynarodowego Centrum Kultury (Ośrodek Edukacji – Akademia Dziedzictwa). Autor wielu publikacji naukowych i popularyzatorskich poświęconych architekturze Krakowa i Polski w XIX i XX wieku, m.in. monografii krakowskich architektów Ludwika Wojtyczki (2003), Adolfa Szyszko-Bohusza (2013) i Tomasza Mańkowskiego (2022). Członek zarządu fundacji Instytut Architektury. 

Nagrania, montaż: Jan Chołoniewski

Dżingiel: Justyna Stasiowska

Oprawa graficzna: Damian Nowak, Parastudio

 

 

 

 

 

 

Dołącz do grona Patronów!

Wesprzyj działalność Autora Krakowski Szlak Modernizmu już teraz!

Zostań Patronem

Najnowsi Patroni

Aleksandra Trojanowska
Aleksandra Trojanowska
10 zł
Tomasz Drobny
Tomasz Drobny
20 zł
Katarzyna Hanszke
Katarzyna Hanszke
50 zł
Konrad Świder
Konrad Świder
10 zł
Agata Wąsowska-Pawlik
Agata Wąsowska-Pawlik
20 zł

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.