Weź udział w Weryfikatonie! Sprawdzaj informacje przed wyborami samorządowymi

Obrazek posta

Czy lokalni politycy mówią prawdę? Czy realizują swoje obietnice? Sprawdzimy to już 23–24 marca podczas Weryfikatonu, czyli naszego przedwyborczego maratonu weryfikowania faktów, do którego zapraszamy dziennikarzy z redakcji ogólnopolskich i lokalnych. Weryfikaton organizujemy we współpracy z Google News Initiative, żeby jeszcze skuteczniej walczyć z dezinformacją.

Weź udział w Weryfikatonie

Zbliżają się wybory samorządowe w Polsce. 7 kwietnia wybierzemy radnych gmin, powiatów, sejmików województw, wójtów, burmistrzów oraz prezydentów miast. Przed tym dniem chcemy sprawdzić jak największą liczbę wypowiedzi kandydatów startujących w wyborach. Organizujemy maraton połączony z rywalizacją – Weryfikaton, czyli wydarzenie, które ma na celu promowanie idei fact-checkingu, przeciwdziałania dezinformacji oraz dostępu do wiarygodnych i rzetelnych informacji. To szczególnie ważne w okresie przedwyborczym.


Kto może wziąć udział i co można wygrać?

Zgłaszać mogą się zespoły dziennikarzy z redakcji ogólnopolskich i lokalnych, fact-checkerzy, aktywiści i działacze społeczni, pracujący w redakcjach lub prowadzący portale internetowe, oraz studenci dziennikarstwa i kierunków pokrewnych. Każdy zespół powinien liczyć od 2 do 5 osób.

Nie masz grupy, która chciałaby wziąć udział razem z tobą? Możesz zgłosić się samodzielnie, a my dobierzemy ci zespół. Podczas wydarzenia organizowane będą warsztaty w formie flash talk, opieka mentorów i mentorek oraz niezbędna pomoc. Zapraszamy również studentów dziennikarstwa i pokrewnych kierunków, którzy zdobyli już pierwsze doświadczenie w pisaniu artykułów. Dla zwycięzców przygotowaliśmy nagrody finansowe. Zwycięska grupa otrzyma nagrodę w wysokości 10 tys. zł, drugie miejsce 7,5 tys. zł, a trzeci zespół, który uplasuje się na podium, dostanie 5 tys. zł.

Czytaj więcej na naszym portalu demagog.org.pl

 

dziennikarstwo factchecking nagroda demagog

Zobacz również

Dla Patronów_ek Demagoga: Raport o antyukraińskiej propagandzie
10 lat Demagoga. 10 lat fact-checkingu w Polsce
Dla Patronów_ek Podcast Demagoga: Dlaczego nie chcemy powstrzymać zmiany klimatu? Dr Marze...

Komentarze (0)

Trwa ładowanie...