21 marca 2024 Europejski Trybunał Praw Człowieka ogłosił wyrok w sprawie ze skargi Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska przeciwko Polsce. Chodzi o dostęp do kalendarza spotkań Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej i Mariusza Muszyńskiego.
W 2017 roku złożyliśmy do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o udostępnienie kalendarza Julii Przyłębskiej i Mariusza Muszyńskiego. TK uznał, że to nie jest informacja publiczna, Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił naszą skargę, przychylając się do tego stanowiska, a Naczelny Sąd Administracyjny podtrzymał wyrok pierwszej instancji.
Po wyczerpaniu ścieżki krajowej 5 lutego 2020 roku złożyliśmy do ETPCz skargę na Polskę, a we wrześniu 2021 roku zakomunikowano jej przyjęcie. Opinię przyjaciela sądu w tej sprawie złożyła organizacja Access Info Europe i Helsińska Fundacja praw Człowieka, a pomocy w przygotowaniu odpowiedzi na stanowisko Rządu RP udzielił nam dr hab. prof. Michał Bernaczyk z Katedry Prawa Konstytucyjnego Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Pełnomocnikiem Stowarzyszenia w sprawie jest r.pr. Adam Kuczyński. Wszystkim wymienionym bardzo dziękujemy.
W wyroku z 21 marca 2024 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że doszło do naruszenia Artykułu 10 w kontekście odmowy udzielenia organizacji pozarządowej dostępu do kalendarzy spotkań.
Trybunał uznał natomiast, że nie doszło do naruszenia Artykułu 10 w kontekście dostępu do rejestrów wejść do budynku Trybunału Konstytucyjnego, ponieważ TK nie miał obowiązku ich prowadzić.
Ten wyrok to triumf jawności, po wielu latach zabiegania o dostęp do kalendarzy spotkań najważniejszych osób w państwie. To także sygnał, że linia orzecznicza w tych sprawach odbiega od europejskich standardów. Trybunał podkreślił, jak ważne jest przy udostępnianiu informacji branie pod uwagę wagi tematu dla debaty publicznej.
Więcej w tekście na stronie: https://siecobywatelska.pl/watchdog-wygral-przed-europejskim-trybunalem-praw-czlowieka/
Trwa ładowanie...