Avatar użytkownika

Sieć Obywatelska Watchdog Polska

40
patronów
990 
miesięcznie
46 745 
łącznie
40
patronów
990 zł 46 745 zł
miesięcznie łącznie

Progi wsparcia

Obrazek progu
5 zł miesięcznie
Limit Patronów osiągnięty!
Próg w trakcie wygaszania
Obrazek progu
10 zł miesięcznie
Właśnie zostałeś/aś naszym Patronem/ką!

Twoja cegiełka wiele dla nas znaczy. Dziękujemy! Mamy dla Ciebie specjalny newsletter dla darczyń i darczyńców Watchdoga, a informacja o tym, że nas wspierasz pojawi się na stronie https://siecobywatelska.pl/wspieraja-nas/
Obrazek progu
50 zł miesięcznie
5 x razy Dzięki! Twoja wpłata pozwala nam patrzeć władzy na ręce.

Tak samo, jak każdej władzy pilnujemy, tak i każdy Patron poza wyrazami naszej ogromnej wdzięczności, ma możliwość dołączenia do specjalnego newslettera dla darczyń i darczyńców Watchdoga oraz pojawienia się na stronie https://siecobywatelska.pl/wspieraja-nas/
Obrazek progu
100 zł miesięcznie
Super, że jesteś z nami!

Twoja darowizna to równowartość wpisu sądowego do jednej sprawy przed sądem administracyjnym. Pomagasz nam walczyć o jawność! Dołączymy Twój e-mail do specjalnego newslettera dla darczyń i darczyńców Watchdoga i wymienimy na naszej stronie internetowej https://siecobywatelska.pl/wspieraja-nas/
Obrazek progu
150 zł miesięcznie
Zrobimy, co trzeba, by dobrze wykorzystać przekazane przez Ciebie środki.

Wielkie dzięki za Twoje darowizny! Będziemy pisać Ci co miesiąc co u nas, a na naszej www pod adresem https://siecobywatelska.pl/wspieraja-nas/ znajdziesz się na liście wspierających nas Patronek i Patronów.
Obrazek progu
200 zł miesięcznie
Każda wpłata liczy się dla nas tak samo i doceniamy ją równie mocno, ale 200 zł, to już nie przelewki!

Nasza wdzięczność nie zna granic. Na Twoim mailu co miesiąc wyląduje specjalny newsletter dla darczyń i darczyńców Watchdoga, a na stronie https://siecobywatelska.pl/wspieraja-nas/ pojawi się informacja o Twoim wsparciu.
Obrazek progu
1000 zł miesięcznie
Twoje wsparcie ma ogromną moc!

Oczywiście otrzymasz od nas wszystkie formy podziękowania, o których już wspominaliśmy - newsletter, pojawienie się na stronie https://siecobywatelska.pl/wspieraja-nas/. Co więcej, masz wpływ na to, jak wydamy przekazane przez Ciebie środki. Wspólnie zdecydujemy o ich przeznaczeniu. Skontaktujemy się z Tobą!

Kup wsparcie na prezent!

Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Sieć Obywatelska Watchdog Polska w formie kuponu podarunkowego.

Zobacz jak działają kupony
Kup na prezent

O autorze

Jesteśmy niezależni i patrzymy władzy na ręce. Korzystając z prawa do informacji, zadajemy pytania rządzącym i sprawdzamy, jak jest naprawdę. Dzięki nam coraz więcej osób wie, że może pytać.

Cześć! Jesteśmy z Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska. Działamy na rzecz jawności życia publicznego w Polsce, stojąc na straży prawa do informacji. Patrzymy władzy na ręce, sprawdzamy, jak podejmuje decyzje i co robi z pieniędzmi podatników. Szkolimy, udzielamy bezpłatnych porad prawnych, egzekwujemy w sądach stosowanie prawa przez administrację. Dzięki nam coraz więcej osób wie, że ma prawo pytać, a instytucje publiczne wiedzą, że muszą obywatelom odpowiadać. Pomóż nam kontrolować władzę - zostań Patronką/Patronem Watchdoga!

Zespół Watchdoga podczas Toastu za jawność we wrześniu 2022 r.

#ZaJawka na jawność

Mamy zajawkę na jawność. Prawo do informacji to dla nas warunek dobrego państwa, ale przede wszystkim prawo człowieka, które daje wolność wyrażania opinii i chroni przed nadużyciami władzy, bo wiedza to władza. Jawność jest dla nas nieodłącznym elementem demokracji. Walczymy o większą przejrzystość w życiu publicznym. Chcemy, żeby obywatele wiedzieli, co robi władza, a władza działała transparentnie.

Co robimy?

 • Uczymy o jawności i prawach mieszkańców, wspierając oddolne inicjatywy stojące na straży praworządnych, odpowiedzialnych i rozliczalnych rządów i samorządów. Naszą wiedzę udostępniamy na stronach siecobywatelska.pl, informacjapubliczna.org, organizujemy szkolenia, takie jak Szkoła Inicjatyw Strażniczych i spotkania lokalne. Przeszkoliliśmy już ponad 10 000 tysięcy osób.
 • Patrzymy władzy na ręce - sprawujemy codzienną kontrolę obywatelską, zadając pytania władzom i monitorując wybrane obszary życia publicznego. Wykorzystujemy do tego stworzone przez nas narzędzia technologiczne, które ułatwiają nam masową wysyłkę zapytań do instytucji (fedrowanie.siecobywatelska.pl) i ich społecznościową analizę (sprawdzamyjakjest.pl), a o tym, kogo i o co pytaliśmy, na bieżąco piszemy w naszych social mediach i na stronie www.siecobywatelska.pl  
 • Egzekwujemy prawo przed sądami - nie boimy się pójść do sądu, kiedy ktoś lekceważy prawo. Nieważne, czy to minister, prezydent, premier, prokurator, inna organizacja czy osoba publiczna. Mamy za sobą ponad 1200 spraw sądowych związanych z dostępem do informacji publicznej. 
 • Pomagamy, udzielając rocznie ok. 2000 bezpłatnych porad prawnych z zakresu dostępu do informacji publicznej, funduszu sołeckiego czy spraw dotyczących wpływania na decyzje rządzących. Jeśli masz problem w tych obszarach, to możesz napisać do nas na adres porady@siecobywatelska.pl lub skorzystać z telefonicznego dyżuru eksperta prawnego Watchdoga, a my zrobimy co trzeba, żeby Ci pomóc.

To my! W sądach, Sejmie, pod Trybunałem, Ambasadą Rosji, podczas szkoleń, zjazdów i protestów.

Sukcesy

Przyczyniliśmy się do tego, że jawność życia publicznego stała się ważnym tematem. Coraz więcej ludzi wie, że mogą pytać; a władze wiedzą, że muszą odpowiadać. Dzięki prowadzonym przez nas sprawom sądowym, sądy wydały setki projawnościowych orzeczeń. To także dzięki nam pojawiło się kilkadziesiąt inicjatyw kontrolujących władzę w polskich gminach.

Uczestnicy naszych szkoleń w 2022 r.: Szkoła Inicjatyw Strażniczych i (Bez)Nadzieja małej i dużej gminy.

Plany na przyszłość? Nie odpuszczamy!

Chcemy, żeby jawność nie była pustym hasłem wyborczym, a obowiązującym standardem, którego będą przestrzegać rządzący niezależnie od opcji politycznej, którą reprezentują. 

Chcemy, żeby władza zrozumiała, że jawność sprzyja otwartości, zaufaniu i rzetelności.

Chcemy, żeby urzędy publikowały informacje o swoich wydatkach, a ministrowie zaczęli pokazywać, co robią na co dzień. 

Chcemy doprowadzić do tego, że ludzie będą z łatwością znajdować ważne dla nich informacje online, a w razie ich braku bez problemu otrzymają je z urzędów. 

Wreszcie, chcemy zmienić prawo - tak, żeby odpowiadało obecnym realiom i stało po stronie jawności i po stronie obywatela. Mamy konkretne postulaty zmian, które przedstawiliśmy politykom.

Świetlna instalacja z naszej demonstracji pod Sejmem 30.09.2022 r.

Dorzuć się - zostań Patronką/Patronem Watchdoga!

Naszą siłą są ludzie, którzy wspierając nasze działania legitymizują je i przyczyniają się do walki o lepsze państwo. Brzmi górnolotnie? Być może, ale działamy w oparciu o niezależne środki, które uda nam się pozyskać od ludzi i instytucji, które wspierają watchdogi w Polsce

Żeby działać, potrzebujemy regularnego wsparcia. Twojego wsparcia.

Bieżące koszty działań naszej organizacji związane z prowadzeniem postępowań sądowych, działaniami prawnymi na rzecz jawności i monitorowaniem działań instytucji publicznych to ok. 22 000 zł miesięcznie. To właśnie na te wydatki chcemy w pierwszej kolejności przeznaczyć pieniądze zebrane na Patronite. W szczególności są to:

 • koszty związane z działaniami prawnymi Watchdoga - wpisy sądowe, czyli obowiązkowe koszty wyznaczone przez sądy [średnio 2000 zł miesięcznie], zewnętrzna obsługa prawna [5000 zł miesięcznie] i administracyjna naszych spraw sądowych (w tym: wynagrodzenia dla zespołu zajmującego się sprawami sądowymi Watchdoga 8500 zł miesięcznie, ale też np. dostęp do serwisu prawnego, który kosztuje nas 900 zł miesięcznie);
 • utrzymanie i rozwój technologiczny narzędzi niezbędnych do analizowania działań instytucji publicznych w różnych obszarach życia społecznego:
  • Sprawdzamyjakjest.pl - serwis crwodsourcingowy do społecznościowej analizy publicznych danych [4700 zł miesięcznie];
  • Fedrowanie.siecobywatelska.pl - narzędzie do masowej wysyłki pytań i odbierania korespondencji od instytucji publicznych [800 zł miesięcznie];
  • EOD - system do Elektronicznego Obiegu Dokumentów Watchdoga niezbędny, by dobrze zarządzać i pilnować rządzących [obecnie system działa dobrze i nie są wymagane zmiany];
  • opłata za serwer 1300 zł/rok

A jeśli uda nam się zebrać więcej, to przeznaczymy je na pozostałe działania statutowe naszej organizacji.

Co dostaniesz w zamian?

Każda wpłata liczy się dla nas tak samo i doceniamy ją równie mocno, dlatego przy każdym z wybranych progów możesz liczyć na wyrazy naszej dozgonnej wdzięczności, możliwość dołączenia do specjalnego newslettera dla darczyń i darczyńców Watchdoga oraz wymienienie na naszej stronie internetowej https://siecobywatelska.pl/wspieraja-nas/ A w przypadku osób/firm/instytucji, które zadeklarowały wsparcie 1000 zł lub więcej, indywidualnie ustalimy z Tobą/Wami, na co przeznaczymy przekazane pieniądze.

Twoja wpłata umożliwia nam działanie i opłacenie bardzo konkretnych kosztów, które sprawdzisz w BIP Watchdoga.

Transparentność

W każdej chwili możesz nas sprawdzić. Nasze działania oraz wydatki są jawne. Szczegółowe informacje o tym, jak wydajemy przekazane nam pieniądze z darowizn w naszym Biuletynie Informacji Publicznej. Są tam też informacje o wynagrodzeniach i zakresie obowiązków naszego zespołu oraz o ponoszonych przez nas kosztach administracyjnych, a jeśli masz pytania, to możesz do nas napisać. Nie mamy nic do ukrycia :)

Jak nie Patronite, to co?

Jesteśmy organizacją pożytku publicznego -  możesz wesprzeć nas również przekazując 1% (a od 2023 r. 1,5%) podatku - nasz KRS to 0000181348, wpłacając jednorazową darowiznę na konto, a nawet robiąc zakupy w internecie przy użyciu aplikacji FaniMani. Wszystkie metody wsparcia, z których możesz znajdziesz na www.siecobywatelska.pl/wspieraj Wybierz tą, która najbardziej Ci odpowiada i dołóż swoją cegiełkę do budowania jawnego państwa!

Masz pytanie?

Jeśli chcesz dowiedzieć się o nas więcej, to napisz na patronite@siecobywatelska.pl lub zajrzyj na naszą stronę siecobywatelska.pl. Chętnie udzielimy Ci więcej informacji. Zajrzyj też na nasze media społecznościowe - Facebook, Twitter, Instagram, Wykop.

Dziękujemy i pozdrawiamy!

Sieć Obywatelska Watchdog Polska

Dołącz do grona Patronów!

Wesprzyj działalność Autora Sieć Obywatelska Watchdog Polska już teraz!

Zostań Patronem

Najnowsi Patroni

Grzegorz Fryc
Grzegorz Fryc
50 zł
Andrzej Kulakowski
Andrzej Kulakowski
50 zł
Anonimowy patron
30 zł
Dobra Ciocia Akompaniatorka
Dobra Ciocia Akompaniatorka
30 zł
Anonimowy patron
30 zł

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.