Avatar użytkownika

Sieć Obywatelska Watchdog Polska

43
patronów
1 025 
miesięcznie
41 125 
łącznie
43
patronów
1 025 zł 41 125 zł
miesięcznie łącznie

Progi wsparcia

5 zł miesięcznie
Limit Patronów osiągnięty!
Próg w trakcie wygaszania
10 zł miesięcznie
Właśnie zostałeś/aś naszym Patronem/ką!

Twoja cegiełka wiele dla nas znaczy. Dziękujemy! Mamy dla Ciebie specjalny newsletter dla darczyń i darczyńców Watchdoga, a informacja o tym, że nas wspierasz pojawi się na stronie https://siecobywatelska.pl/wspieraja-nas/
30 zł miesięcznie
Dzięki! Bardzo nas cieszy, że stoisz po stronie jawności.

Każda wpłata liczy się dla nas tak samo, dlatego również w tym progu oferujemy Ci dołączenie do specjalnego newslettera dla darczyń i darczyńców Watchdoga oraz wymienienie na naszej stronie internetowej https://siecobywatelska.pl/wspieraja-nas/
50 zł miesięcznie
5 x razy Dzięki! Twoja wpłata pozwala nam patrzeć władzy na ręce.

Tak samo, jak każdej władzy pilnujemy, tak i każdy Patron poza wyrazami naszej ogromnej wdzięczności, ma możliwość dołączenia do specjalnego newslettera dla darczyń i darczyńców Watchdoga oraz pojawienia się na stronie https://siecobywatelska.pl/wspieraja-nas/
100 zł miesięcznie
Super, że jesteś z nami!

Twoja darowizna to równowartość wpisu sądowego do jednej sprawy przed sądem administracyjnym. Pomagasz nam walczyć o jawność! Dołączymy Twój e-mail do specjalnego newslettera dla darczyń i darczyńców Watchdoga i wymienimy na naszej stronie internetowej https://siecobywatelska.pl/wspieraja-nas/
150 zł miesięcznie
Zrobimy, co trzeba, by dobrze wykorzystać przekazane przez Ciebie środki.

Wielkie dzięki za Twoje darowizny! Będziemy pisać Ci co miesiąc co u nas, a na naszej www pod adresem https://siecobywatelska.pl/wspieraja-nas/ znajdziesz się na liście wspierających nas Patronek i Patronów.
200 zł miesięcznie
Każda wpłata liczy się dla nas tak samo i doceniamy ją równie mocno, ale 200 zł, to już nie przelewki!

Nasza wdzięczność nie zna granic. Na Twoim mailu co miesiąc wyląduje specjalny newsletter dla darczyń i darczyńców Watchdoga, a na stronie https://siecobywatelska.pl/wspieraja-nas/ pojawi się informacja o Twoim wsparciu.
1000 zł miesięcznie
Twoje wsparcie ma ogromną moc!

Oczywiście otrzymasz od nas wszystkie formy podziękowania, o których już wspominaliśmy - newsletter, pojawienie się na stronie https://siecobywatelska.pl/wspieraja-nas/. Co więcej, masz wpływ na to, jak wydamy przekazane przez Ciebie środki. Wspólnie zdecydujemy o ich przeznaczeniu. Skontaktujemy się z Tobą!

Kup wsparcie na prezent!

Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Sieć Obywatelska Watchdog Polska w formie kuponu podarunkowego.

Zobacz jak działają kupony
Kup na prezent

O autorze

Jesteśmy niezależni i patrzymy władzy na ręce. Korzystając z prawa do informacji, zadajemy pytania rządzącym i sprawdzamy, jak jest naprawdę. Dzięki nam coraz więcej osób wie, że może pytać.

Cześć! Jesteśmy z Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska. Działamy na rzecz jawności życia publicznego w Polsce, stojąc na straży prawa do informacji. Patrzymy władzy na ręce, sprawdzamy, jak podejmuje decyzje i co robi z pieniędzmi podatników. Szkolimy, udzielamy bezpłatnych porad prawnych, egzekwujemy w sądach stosowanie prawa przez administrację. Dzięki nam coraz więcej osób wie, że ma prawo pytać, a instytucje publiczne wiedzą, że muszą obywatelom odpowiadać. Pomóż nam kontrolować władzę - zostań Patronką/Patronem Watchdoga!

Zespół Watchdoga podczas Toastu za jawność we wrześniu 2022 r.

#ZaJawka na jawność

Mamy zajawkę na jawność. Prawo do informacji to dla nas warunek dobrego państwa, ale przede wszystkim prawo człowieka, które daje wolność wyrażania opinii i chroni przed nadużyciami władzy, bo wiedza to władza. Jawność jest dla nas nieodłącznym elementem demokracji. Walczymy o większą przejrzystość w życiu publicznym. Chcemy, żeby obywatele wiedzieli, co robi władza, a władza działała transparentnie.

Co robimy?

 • Uczymy o jawności i prawach mieszkańców, wspierając oddolne inicjatywy stojące na straży praworządnych, odpowiedzialnych i rozliczalnych rządów i samorządów. Naszą wiedzę udostępniamy na stronach siecobywatelska.pl, informacjapubliczna.org, organizujemy szkolenia, takie jak Szkoła Inicjatyw Strażniczych i spotkania lokalne. Przeszkoliliśmy już ponad 10 000 tysięcy osób.
 • Patrzymy władzy na ręce - sprawujemy codzienną kontrolę obywatelską, zadając pytania władzom i monitorując wybrane obszary życia publicznego. Wykorzystujemy do tego stworzone przez nas narzędzia technologiczne, które ułatwiają nam masową wysyłkę zapytań do instytucji (fedrowanie.siecobywatelska.pl) i ich społecznościową analizę (sprawdzamyjakjest.pl), a o tym, kogo i o co pytaliśmy, na bieżąco piszemy w naszych social mediach i na stronie www.siecobywatelska.pl  
 • Egzekwujemy prawo przed sądami - nie boimy się pójść do sądu, kiedy ktoś lekceważy prawo. Nieważne, czy to minister, prezydent, premier, prokurator, inna organizacja czy osoba publiczna. Mamy za sobą ponad 1200 spraw sądowych związanych z dostępem do informacji publicznej. 
 • Pomagamy, udzielając rocznie ok. 2000 bezpłatnych porad prawnych z zakresu dostępu do informacji publicznej, funduszu sołeckiego czy spraw dotyczących wpływania na decyzje rządzących. Jeśli masz problem w tych obszarach, to możesz napisać do nas na adres porady@siecobywatelska.pl lub skorzystać z telefonicznego dyżuru eksperta prawnego Watchdoga, a my zrobimy co trzeba, żeby Ci pomóc.

To my! W sądach, Sejmie, pod Trybunałem, Ambasadą Rosji, podczas szkoleń, zjazdów i protestów.

Sukcesy

Przyczyniliśmy się do tego, że jawność życia publicznego stała się ważnym tematem. Coraz więcej ludzi wie, że mogą pytać; a władze wiedzą, że muszą odpowiadać. Dzięki prowadzonym przez nas sprawom sądowym, sądy wydały setki projawnościowych orzeczeń. To także dzięki nam pojawiło się kilkadziesiąt inicjatyw kontrolujących władzę w polskich gminach.

Uczestnicy naszych szkoleń w 2022 r.: Szkoła Inicjatyw Strażniczych i (Bez)Nadzieja małej i dużej gminy.

Plany na przyszłość? Nie odpuszczamy!

Chcemy, żeby jawność nie była pustym hasłem wyborczym, a obowiązującym standardem, którego będą przestrzegać rządzący niezależnie od opcji politycznej, którą reprezentują. 

Chcemy, żeby władza zrozumiała, że jawność sprzyja otwartości, zaufaniu i rzetelności.

Chcemy, żeby urzędy publikowały informacje o swoich wydatkach, a ministrowie zaczęli pokazywać, co robią na co dzień. 

Chcemy doprowadzić do tego, że ludzie będą z łatwością znajdować ważne dla nich informacje online, a w razie ich braku bez problemu otrzymają je z urzędów. 

Wreszcie, chcemy zmienić prawo - tak, żeby odpowiadało obecnym realiom i stało po stronie jawności i po stronie obywatela. Mamy konkretne postulaty zmian, które przedstawiliśmy politykom.

Świetlna instalacja z naszej demonstracji pod Sejmem 30.09.2022 r.

Dorzuć się - zostań Patronką/Patronem Watchdoga!

Naszą siłą są ludzie, którzy wspierając nasze działania legitymizują je i przyczyniają się do walki o lepsze państwo. Brzmi górnolotnie? Być może, ale działamy w oparciu o niezależne środki, które uda nam się pozyskać od ludzi i instytucji, które wspierają watchdogi w Polsce

Żeby działać, potrzebujemy regularnego wsparcia. Twojego wsparcia.

Bieżące koszty działań naszej organizacji związane z prowadzeniem postępowań sądowych, działaniami prawnymi na rzecz jawności i monitorowaniem działań instytucji publicznych to ok. 22 000 zł miesięcznie. To właśnie na te wydatki chcemy w pierwszej kolejności przeznaczyć pieniądze zebrane na Patronite. W szczególności są to:

 • koszty związane z działaniami prawnymi Watchdoga - wpisy sądowe, czyli obowiązkowe koszty wyznaczone przez sądy [średnio 2000 zł miesięcznie], zewnętrzna obsługa prawna [5000 zł miesięcznie] i administracyjna naszych spraw sądowych (w tym: wynagrodzenia dla zespołu zajmującego się sprawami sądowymi Watchdoga 8500 zł miesięcznie, ale też np. dostęp do serwisu prawnego, który kosztuje nas 900 zł miesięcznie);
 • utrzymanie i rozwój technologiczny narzędzi niezbędnych do analizowania działań instytucji publicznych w różnych obszarach życia społecznego:
  • Sprawdzamyjakjest.pl - serwis crwodsourcingowy do społecznościowej analizy publicznych danych [4700 zł miesięcznie];
  • Fedrowanie.siecobywatelska.pl - narzędzie do masowej wysyłki pytań i odbierania korespondencji od instytucji publicznych [800 zł miesięcznie];
  • EOD - system do Elektronicznego Obiegu Dokumentów Watchdoga niezbędny, by dobrze zarządzać i pilnować rządzących [obecnie system działa dobrze i nie są wymagane zmiany];
  • opłata za serwer 1300 zł/rok

A jeśli uda nam się zebrać więcej, to przeznaczymy je na pozostałe działania statutowe naszej organizacji.

Co dostaniesz w zamian?

Każda wpłata liczy się dla nas tak samo i doceniamy ją równie mocno, dlatego przy każdym z wybranych progów możesz liczyć na wyrazy naszej dozgonnej wdzięczności, możliwość dołączenia do specjalnego newslettera dla darczyń i darczyńców Watchdoga oraz wymienienie na naszej stronie internetowej https://siecobywatelska.pl/wspieraja-nas/ A w przypadku osób/firm/instytucji, które zadeklarowały wsparcie 1000 zł lub więcej, indywidualnie ustalimy z Tobą/Wami, na co przeznaczymy przekazane pieniądze.

Twoja wpłata umożliwia nam działanie i opłacenie bardzo konkretnych kosztów, które sprawdzisz w BIP Watchdoga.

Transparentność

W każdej chwili możesz nas sprawdzić. Nasze działania oraz wydatki są jawne. Szczegółowe informacje o tym, jak wydajemy przekazane nam pieniądze z darowizn w naszym Biuletynie Informacji Publicznej. Są tam też informacje o wynagrodzeniach i zakresie obowiązków naszego zespołu oraz o ponoszonych przez nas kosztach administracyjnych, a jeśli masz pytania, to możesz do nas napisać. Nie mamy nic do ukrycia :)

Jak nie Patronite, to co?

Jesteśmy organizacją pożytku publicznego -  możesz wesprzeć nas również przekazując 1% (a od 2023 r. 1,5%) podatku - nasz KRS to 0000181348, wpłacając jednorazową darowiznę na konto, a nawet robiąc zakupy w internecie przy użyciu aplikacji FaniMani. Wszystkie metody wsparcia, z których możesz znajdziesz na www.siecobywatelska.pl/wspieraj Wybierz tą, która najbardziej Ci odpowiada i dołóż swoją cegiełkę do budowania jawnego państwa!

Masz pytanie?

Jeśli chcesz dowiedzieć się o nas więcej, to napisz na patronite@siecobywatelska.pl lub zajrzyj na naszą stronę siecobywatelska.pl. Chętnie udzielimy Ci więcej informacji. Zajrzyj też na nasze media społecznościowe - Facebook, Twitter, Instagram, Wykop.

Dziękujemy i pozdrawiamy!

Sieć Obywatelska Watchdog Polska

Dołącz do grona Patronów!

Wesprzyj działalność Autora Sieć Obywatelska Watchdog Polska już teraz!

Zostań Patronem

Najnowsi Patroni

Maciej Śnieżek
Maciej Śnieżek
10 zł
Anonimowy patron
5 zł
Alicja Maculewicz
Alicja Maculewicz
5 zł
Anonimowy patron
10 zł
rapache
rapache
10 zł

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.