Najnowszy numer trafił do sprzedaży w trzecim tygodniu stycznia. Temat numeru to Peryferie.
Nie jest łatwo przyznać się do kiepskiej kondycji czy porażki. To dyskomfort, śmieszność, wstyd, wytykanie palcami. Znacznie lepiej wyglądają sukces i rozkwit, nawet jeśli ogłaszane na wyrost, realizowane na kredyt lub przybierające postać przerostu formy nad treścią. Dlatego z takim trudem przychodzi nam postawienie diagnozy, wedle której Polska nie jest wcale „Zachodem”, lecz peryferiami europejskimi i zachodnimi, wcale niekoniecznie z własnej woli i winy. Podobnie rzecz ma się w odniesieniu do sytuacji wewnętrznej – chętnie opiewamy rozwój i skok cywilizacyjny zamożnych nielicznych metropolii, ale rzadko przebija się do debaty publicznej, w formie innej niż przykład jednostkowy czy ciekawostka, temat problemów i zapaści tego, co umownie nazywamy Polską B. Czyli peryferii, tym razem krajowych - pisze w artykule wstępnym red. naczelny Remigiusz Okraska.
Co poza tym w numerze? Rozmowa z prof. Przemysławem Śleszyńskim na temat zmian demograficznych w Polsce, rozmowa z Krystyną Ptok o pomysłach na finansowanie służby zdrowia, przejrzyste omówienie reform systemu emerytalnego, tekst o niewesołej sytuacji chorych na schizofrenię, i wiele więcej. "Nowy Obywatel" - zawsze blisko słabszych, zawsze z konkretnymi pomysłami.
Zapowiedź numeru można przejrzeć tu: https://nowyobywatel.pl/sklep/sklep-kwartalnik/nowy-obywatel-2879-zima-2018/
Dziękujemy Wam za wsparcie i pomoc!
Co u nas? Pracujemy już nad kolejnym numerem (wiosna 2019) oraz - niespodzianka - nad wznowieniem biografii Edwarda Abramowskiego (autor to K. Krzeczkowski, a publikacja nie była wznawiana od prawie 90 lat). Niebawem książka trafi na prasy drukarskie. Wyglądajcie!
Trwa ładowanie...