Mateusz Buczkowski - inżynier budownictwa, menadżer oraz pasjonat budowania społecznej świadomości w obszarze bezpieczeństwa i obrony cywilnej.
Spis treści:
2. Rodzaje sytuacji awaryjnych
4. Co mogę zrobić w sytuacji awaryjnej?
4.1 Brak prądu
4.2 Brak wody
5. Jak administrator lub zarządca może przygotować budynek?
6. Postępowanie w sytuacjach awaryjnych – administracja budynku
Ten poradnik w skrócie:
Zdecydowana większość mieszkańców bloków nie byłaby w stanie przeżyć kilku tygodni samotnie w lesie. Co więcej, byłoby nam bardzo trudno przetrwać nawet nie wychodząc z własnego mieszkania przez tak długi czas. W niniejszym poradniku nie będę się starał przekonywać, że jest inaczej.
Zamiast tego, postaram się Ciebie przekonać, że nawet jeśli nie jesteśmy mistrzami survivalu, dobrze mieć prosty plan, kupić np. latarkę, odpowiednią żywność oraz produkty dla dzieci. W sytuacji awaryjnej prawdopodobnie będą to dobra niedostępne, których pozyskanie będzie bardzo trudne, stresujące i ryzykowne.
Przez pierwszych kilka dni kryzysu, tłumy ludzi będą prawdopodobnie szturmowały sklepy, szpitale i drogi wylotowe z miasta. Warto ten czas przeczekać bezpiecznie w domu z rodziną. Po kilku dniach lokalne służby powinny zapanować nad kryzysem i wtedy możemy zdecydować, czy zostajemy lub też czy opuszczamy nasze mieszkanie.
|
Prawdopodobieństwo zaistnienia sytuacji awaryjnych w ostatnim okresie wzrosło w zauważalny sposób. I choć większość ekspertów uważa, że nadal nie mamy się czego obawiać, to jednak szanse wystąpienia różnego rodzaju kryzysów nie są już obecnie zerowe.
Zdarzenia takie jak brak dostaw prądu, ogrzewania, wody czy też dostępności pożywienia lub usług medycznych mogą wystąpić nie tylko w sytuacji konfliktu zbrojnego, ale również w przypadku kryzysów związanych z dostawami paliw kopalnych i innych surowców.
Dla mieszkańców gęsto zaludnionych obszarów, na przykład miast, a w szczególności dużych bloków mieszkalnych, takie sytuacje mogą stanowić trudne wyzwanie. Niniejsze opracowanie ma na celu zminimalizowanie pewnych zagrożeń poprzez przygotowanie do tego typu zdarzeń.
Dlaczego warto to przeczytać? Z tego dokumentu dowiesz się:
|
Czym nie jest ten dokument?
Nie jest on zestawem koniecznych zaleceń, a jedynie zbiorem teoretycznych rozważań. W żadnym punkcie nie nakłada na nikogo dodatkowych obowiązków ani nie nakazuje żadnych konkretnych czynności.
Niniejszy dokument nie stanowi też wykładni prawa. Rozważania zawarte w tym opracowaniu zakładają teoretyczne warunki, w których ratowanie zdrowia i życia ludzkiego stanie się priorytetem w ramach działania w stanie wyższej konieczności.
Przed podjęciem jakichkolwiek czynności, zawsze zapoznaj się z aktualnie obowiązującymi przepisami.
|
2. Rodzaje sytuacji awaryjnych
Rodzaje sytuacji awaryjnych, które zostały przeanalizowane, to przede wszystkim:
Powyższe zdarzenia, choć warto ponownie podkreślić – mało prawdopodobne, to jednak w przypadku ich zajścia zapewne spowodują znaczny wpływ na nasze życie.
Najlepszą strategią dla kryzysów o krótkim i średnim czasie trwania (do kilkunastu dni) jest pozostanie w domu. Aby to jednak było możliwe, musisz się odpowiednio do tego przygotować. Chęć pozyskania podstawowych produktów w sytuacji awaryjnej będzie się wiązała z koniecznością ryzykownego poszukiwania ich w różnych miejscach miasta, a tym samym narażenia na długotrwałe przebywanie z tłumem oraz rozłąkę z bliskimi, którzy być może będą nas wtedy potrzebować.
W przypadku zaistnienia kryzysu długotrwałego, rozważ opuszczenie mieszkania i wyjazd poza tereny zurbanizowane. Przebywanie w nieoświetlonym, nieogrzanym mieszkaniu bez bieżącej wody naraża nas na wiele zagrożeń, w tym zagrożenia epidemiologiczne.
W obecnym czasie dostępność różnego rodzaju towarów i rozwiązań pozwala nam dość dobrze i stosunkowo niedużym kosztem przygotować się na większość zagrożeń. Choć niestety nie na wszystkie. Więcej szczegółów znajduje się w kolejnych rozdziałach niniejszego opracowania.
Jak mówi powiedzenie: „dobre przygotowanie, to już połowa sukcesu”. Oczywiście możemy (i powinniśmy) w sytuacjach awaryjnych liczyć na pomoc, jednak najczęściej nikt o nas tak nie zadba tak dobrze, jak my sami. Dlatego warto jest się przygotować. Spróbuj przez chwilę wyobrazić sobie wszystkie kilkaset osób mieszkających w Twoim budynku przygotowanych i w sposób planowy reagujących na sytuację kryzysową oraz te same osoby kompletnie zaskoczone i nieprzygotowane. Różnica w przejściu przez potencjalny kryzys, szanse na ochronę zdrowia i życia, a nawet zwykły komfort fizyczny i psychiczny nas i naszych najbliższych, są w tych dwóch scenariuszach zupełnie nieporównywalne.
Pierwszym krokiem do przygotowań może być spokojna ocena sytuacji i przemyślenie poniższych kwestii:
Tego typu wiedzę możemy na początku zacząć czerpać z poradników internetowych, takich jak np. ten: https://www.youtube.com/channel/UCzXbXFS8e54PYTYMkfZzuXg
Mając przemyślany (a może spisany) powyżej opisany plan, możemy wykonać pewnego rodzaju inwentaryzacji i przejrzeć już posiadane przedmioty pod kątem ich przydatności w sytuacji awaryjnej. Warto pomyśleć, czy możemy wykorzystać nasze ubrania, sprzęt kempingowy, gadżety itp.
Ponadto warto rozważyć następujące czynności:
Zgromadzenie odpowiednich zapasów w bardzo dużym stopniu zdecyduje o powodzeniu lub porażce naszych przygotowań na sytuacje awaryjne. Nie muszą to być wcale duże ani kosztowne zakupy. Większość rzeczy, których moglibyśmy potrzebować w sytuacji kryzysowej jest na co dzień bardzo tania. Co więcej, można z nich korzystać również podczas codziennych czynności. Na przykład konserwy można regularnie zjadać, kiedy zapomnimy zrobić zakupów. Latarkę możemy wykorzystać podczas wycieczki lub jako lampkę nocną dla dziecka. Poniżej zamieszczam listę przykładowych zakupów:
Warto zgromadzić zapas wody i żywności, przynajmniej na kilka dni. Dzięki temu nie będzie konieczności opuszczania mieszkania, kiedy wiele innych osób będzie się tłoczyć w sklepach i być może walczyć o resztki towarów na półkach. Możesz ten czas przeczekać w domu z bliskimi.
Pamiętaj, że w sytuacji awaryjnej może nie być prądu ani wody. Dlatego nie kupuj żywności liofilizowanej, ryżu, makaronu i tym podobnych, ponieważ może nie dać się ich przygotować. Pamiętaj, że gromadzenie gazu do kuchenek, opału lub oleju w budynku stanowi poważne niebezpieczeństwo pożarowe i nie jest zgodne z przepisami. W przypadku braku prądu, zawartość lodówki i zamrażarki w ciągu kilku dni stanie się niezdatna do spożycia, dlatego nie warto kupować np. mrożonek ani paczkowanych wędlin.
Co warto kupić?
Ogólnie należy przyjąć minimum 2 litry wody oraz 1500 kcal na osobę na dzień.
Aby to sobie wyobrazić: Dla czteroosobowej rodziny na 7 dni potrzebujemy około 60 litrów wody i 100-150(!) konserw lub słoików.
|
Można również przygotować zapasy samodzielnie. W Internecie jest wiele poradników jak przygotować tyndalizowaną żywność, która będzie zdatna do spożycia przez wiele lat.
Oto jeden z przykładów z kanału Kuchnia Kwasiora: https://www.youtube.com/watch?v=J2_eRt3915w
W sytuacji braku prądu, wody i ogrzewania, kwestia utrzymania higieny naszej, naszych dzieci oraz zwierząt staje się kluczowa dla zdrowia. Warto pamiętać, że bez wody, nieczynne stają się również toalety. W skali całego budynku i kilkuset osób codziennie załatwiających swoje czynności fizjologiczne, jest to ważna kwestia.
Co warto kupić?
W sytuacjach kryzysowych będziemy potrzebowali przynajmniej kilku przedmiotów, których możemy na co dzień nie doceniać. Spróbujmy na przykład wyobrazić sobie przejście z mieszkania do garażu z całą rodziną w kompletnej ciemności. Albo zastanówmy się, skąd będziemy czerpali informacje, jeżeli wyczerpią nam się telefony komórkowe, a telewizory nie będą działać.
Co warto kupić?
Jeśli zabraknie prądu, nie będziesz w stanie naładować swoich urządzeń na akumulatorki (no chyba, że w samochodzie). Dlatego najlepiej zaopatrzyć się w sprzęt zasilany ogólnodostępnymi bateriami (AA lub AAA).
Poza naładowaniem telefonu lub latarki, Twój samochód może zaoferować Ci wiele innych funkcjonalności. Możesz się w nim ogrzać czy też położyć spać. Posiada również dobre oświetlenie. Pamiętaj tylko, żeby nie uruchamiać silnika w garażu, z uwagi na ryzyko zatrucia tlenkiem węgla.
Kiedy braki w dostawach prądu dotkną całej dzielnicy lub miasta, dostęp do służby zdrowia może okazać się znacznie utrudniony. Warto zadbać o to, żeby w domowej apteczce znalazły się podstawowe produkty oraz rozsądny zapas leków. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, osób starszych oraz chorujących przewlekle.
Co warto kupić?
Przede wszystkim typową apteczkę pierwszej pomocy. Im większa, tym lepsza. Powinna zawierać przynajmniej:
Więcej informacji o tym, co warto mieć w apteczce można zdobyć w poradnikach online, jak np.:
Apteczka pierwszej pomocy: https://www.youtube.com/watch?v=__Vm1BmJ-r4
Apteczka turystyczna: https://www.youtube.com/watch?v=y-2I38_rvmo
Leki, które warto mieć w domu: https://www.youtube.com/watch?v=mZ95DoBjrgA
W sytuacji awaryjnej może okazać się, że opieka medyczna nie będzie dostępna i nie będziemy mogli liczyć np. na przyjazd karetki pogotowia. Jednak nawet wtedy warto zadzwonić na numer awaryjny i poprosić o pomoc zdalną. Dyspozytor w miarę możliwości powinien podpowiedzieć nam jak przeprowadzić wywiad z osobą chorą lub poszkodowaną i doradzić, co możemy zrobić, aby tej osobie pomóc. Lepiej jest dzwonić bezpośrednio na numer 999, ponieważ odbierają go osoby z wieloletnim doświadczeniem medycznym. Standardowy numer 112 jest obsługiwany przez osoby przeszkolone jedynie w koordynacji służb ratunkowych. Podczas takiej rozmowy dobrze wyposażona apteczka domowa zdecydowanie może się przydać
Warto upewnić się, że zgromadzone zapasy będą dostępne, kiedy będziemy ich potrzebować. Na przykład, czy latarka lub apteczka nie jest schowana zbyt głęboko? Podczas zaniku prądu, w kompletnej ciemności dotarcie do tych narzędzi będzie o wiele trudniejsze.
Kiedy nastąpi sytuacja awaryjna, wszyscy zapewne rzucą się do robienia zakupów i wypłacania gotówki. Może się zdarzyć, że bankomaty nie będą czynne, a płatności bezgotówkowe niemożliwe. Dlatego warto przygotować sobie choćby minimalny zapas gotówki na tę okoliczność. Najlepiej jakby wystarczył na tydzień jedzenia oraz bilety wyjazdowe (podczas sytuacji awaryjnej ceny mogą być wyższe).
4. Co mogę zrobić w sytuacji awaryjnej?
Jeżeli przygotujesz się na zdarzenia awaryjne, to większość z nich będziesz w stanie bezpiecznie przesiedzieć w domu, korzystając ze zgromadzonych wiedzy i zapasów. Niemniej jednak warto wykonać pewne czynności i zachować czujność i spokój.
Niezależnie od tego z jaką sytuacją awaryjną mamy do czynienia, warto przemyśleć poniższe kwestie:
W przypadku zaników prądu trwających 1-2 dni:
W przypadku zaników prądu trwających powyżej dwóch dni:
W przypadku przerw w dostawie wody trwających 1-2 dni:
W przypadku przerw w dostawie wody trwających powyżej dwóch dni:
W przypadku przerw w ogrzewaniu trwających 1-2 dni:
W przypadku przerw w ogrzewaniu trwających powyżej dwóch dni:
Pomimo, iż jest to scenariusz skrajnie nieprawdopodobny, postanowiłem zamieścić kilka sugestii również w tym zakresie.
Kroki do podjęcia w przypadku wystąpienia promieniowania lub opadu promieniotwórczego:
Im wyższa liczba na rysunku, tym większa izolacja przed promieniowaniem.
Jeżeli interesują Cię te kwestie i chcesz dowiedzieć się więcej, to polecam ten podcast z kanału Domowy Survival: https://youtu.be/-S_vE9ZvlTg
Warto tutaj również dodać, że kwestia traktowania garaży podziemnych jako schronów jest obecnie szerzej dyskutowana i stanowi dość złożone zagadnienie. Podstawowe trudności to brak pewności utrzymania się stropu garażu po zawaleniu kondygnacji nadziemnych, brak systemów zapewniających filtrację i wentylację powietrza oraz brak wyjść awaryjnych. Pomimo tego, zejście do garażu w opisywanym powyżej scenariuszu wydaje się dobrym wyborem. No chyba, że mamy możliwość pozostania np. w centralnej części budynku.
5. Jak administrator lub zarządca może przygotować budynek?
Rada osiedla lub przedstawiciele mieszkańców (np. Ty), mogą zwrócić się do zarządcy budynku z prośbą o przeanalizowanie potencjalnych scenariuszy awaryjnych oraz przygotowanie odpowiednich procedur i ogłoszenie ich z wyprzedzeniem.
Zagadnienia te powinny obejmować:
Warto również rozważyć sporządzenie listy ochotników z danej społeczności, którzy w odpowiednim momencie mogliby służyć pomocą: lekarze, ratownicy, strażacy oraz osoby z innymi istotnymi kwalifikacjami. Można by również uwzględnić osoby przeszkolone z obsługi budynku, np. z otwierania nieczynnych wind. Taka lista mogłaby być powszechnie dostępna lub udostępniana dopiero w sytuacji awaryjnej.
6. Postępowanie w sytuacjach awaryjnych – administracja budynku
W przypadku zaistnienia sytuacji kryzysowej, członkowie rady osiedla lub inne osoby powinny o tym fakcie niezwłocznie powiadomić administratora budynku. W przypadku, gdy to zarządca pierwszy pozyska informację o takim zdarzeniu (np. z mediów), powinien niezwłocznie skontaktować się ze wspólnotą w celu omówienia zdarzenia i podjęcia niezbędnych kroków.
Decyzja o podjętych działaniach zależała będzie w dużym stopniu od możliwości przybycia zarządcy, jego przedstawiciela lub służb serwisowych do budynku. Jeżeli taka możliwość istnieje, zarządca powinien koordynować działania własne oraz serwisów trzecich. W przypadku braku takiej możliwości, zarządca ustala przejęcie odpowiednich zadań przez osoby będące na miejscu.
Należy wykorzystać uprzednio ustalone procedury przekazania:
W przypadku zaników prądu trwających 1-2 dni, zarządca (lub osoby przez niego upoważnione) powinny:
W przypadku stwierdzenia utknięcia, należy wezwać serwis windowy. Jeżeli serwis nie będzie w stanie przyjechać, należy odnaleźć osobę, która została przeszkolona z awaryjnego otwierania wind. Kontakt do takiej osoby powinien znajdować się u członków rady osiedla.
W przypadku zaników prądu trwających powyżej dwóch dni, zarządca (lub osoby przez niego upoważnione) powinny dodatkowo:
W przypadku zaników w dostawach wody trwających 1-2 dni, zarządca (lub osoby przez niego upoważnione) powinny:
W przypadku zaników w dostawach wody trwających powyżej dwóch dni, zarządca (lub osoby przez niego upoważnione) powinny dodatkowo:
W przypadku zaników ogrzewania trwających 1-2 dni, zarządca (lub osoby przez niego upoważnione) powinny:
W przypadku zaników ogrzewania trwających powyżej dwóch dni, zarządca (lub osoby przez niego upoważnione) powinny dodatkowo:
Pomimo, iż jest to scenariusz skrajnie nieprawdopodobny, postanowiłem zamieścić kilka sugestii również w tym zakresie.
Kroki do podjęcia w przypadku wystąpienia promieniowania lub opadu promieniotwórczego:
Nie trzeba zbyt wiele, żeby potencjalną sytuację kryzysową przejść w sposób o wiele bardziej bezpieczny. Odrobina wiedzy i zgromadzonych zapasów zapewne da Ci poczucie spokoju i przygotowania, nawet w codziennym życiu.
Jeżeli nie chcesz uczyć się wszystkiego na pamięć, to rozważ wydrukowanie tego poradnika. W odpowiedniej sytuacji możesz wtedy rozpocząć działanie punkt po punkcie i skupić myślenie na innych kwestiach.
Pamiętaj, że czas na przygotowanie jest teraz. Gromadząc odpowiednią wiedzę i przygotowanie, nie tylko nie będziesz jej pilnie potrzebować później, ale też możesz podzielić się z innymi.
[1] “Nuclear War Survival Skills. Updated and Expanded 1987” Cresson H. Kearny
Trwa ładowanie...