„Na falach jazzu. Dekady polsko-duńskiej przyjaźni” to nowa propozycja autorstwa Jana Janczego przedstawiona w trzech odcinkach podcastu, którego premiera już 13 czerwca. A w najbliższą niedzielę, 16 czerwca, w audycji Marceliny Słomian „Dobrze nastrojone po polsku” koncert Kathii.
- Radio Nowy Świat to nasze radio od początku swojego istnienia. Dobra muzyka, nietuzinkowi ludzie i Skandynawia. To jedyne radio, które tak bardzo interesuje się kierunkiem szczególnie nam bliskim, tylko tutaj można usłyszeć tyle opowieści z Północy i posłuchać muzyki z regionu. Pielęgnujemy polsko-duńskie relacje, dlatego nasz wybór był oczywisty - robimy podcast z RNŚ i Janem Janczym, najlepszym redaktorem ze skandynawistów i najlepszym skandynawistą z radiowców. Mamy nadzieję, że ten podcast, pokazujący ciekawe związki polskiego i duńskiego jazzu, będzie interesujący dla wszystkich słuchaczy RNŚ - mówi Joanna Tamborska, współzałożycielka fundacji Kultur(a).
Tak właśnie w głowach Joanny Tamborskiej i Andreo Michaelo Mielczarka, założycieli fundacji Kultur(a), zrodził się pomysł na wyprodukowanie podcastów, który przybliżyłyby relacje i wspólne polsko-duńskie projekty, których tematem przewodnim jest jazz.
W najbliższy czwartek 13 czerwca premiera pierwszego odcinka podcastu „Na falach jazzu. Dekady polsko-duńskiej przyjaźni”, o którym więcej opowie sam autor Jan Janczy w porannej audycji „Nowy świt” w ramach swojego skandynawskiego cyklu. Każdemu odcinkowi zostanie poświęcone jedno wejście przez kolejne czwartkowe poranki, od 13.06 rozpoczynając, a 27.06 kończąc. Pełna wersja podcastów będzie dostępna na stronie naszego radia i w aplikacji.
- W lutym wyjechałem do Kopenhagi, aby nagrać rozmowy, z których wyłania się obraz wspólnej polsko-duńskiej historii i przyjaźni na polu muzyki jazzowej. Efektem mojego wyjazdu jest seria podcastowa "Na falach jazzu. Dekady polsko-duńskiej przyjaźni". W poszczególnych odcinkach rozmawiam z: Tomaszem Dąbrowskim (liderem The Individual Beings i niegdysiejszym sidemanem Andersa Mognsena, laureata Grammy), Jakobem Bro (wieloletnim przyjacielem Tomasza Stańki i członkiem jego nordyckiego zespołu), Maliną Miderą (studentką kopenhaskiego Rytmisk Musikkonservatorium) i Evą Frost (dyrektorką generalną JazzDanmark). Powstały z tego trzy podcasty, które dość przekrojowo obrazują kilka dekad polsko-duńskiej historii od czasów Komedy, aż do wejścia Polski do UE i powstania pierwszych polsko-duńskich składów – mówi Jan Janczy, redaktor naszego radia.
Historia polsko-duńskiej przyjaźni jest jednym z centralnych tematów podcastu Jana Janczego, ale także jest to temat przewodni organizacji JazzDanmark, która organizuje między innymi Polish-Danish Jazz Days czy Jazz Camp for Girls.
- Cieszę się bardzo, że mogłem zrobić ten podcast, bo mam przekonanie, że to jest naprawdę mocna historia. To, że polska muzyka (a raczej polsko-duńska) ma się dobrze wynika w dużej mierze z unikatowego połączenia pewnych kompetencji. Polacy są bardzo dobrze wykształceni technicznie, Duńczycy z kolei stawiają na wolność i improwizację. Tam po prostu inaczej się uczy muzyki; myślę, że to ma przede wszystkim związek z podejściem do kształcenia. I o tym też jest mowa w moim podcaście – dodaje Jan Janczy.
A w niedzielę, 16 czerwca, w audycji Marceliny Słomian „Dobrze nastrojone po polsku” (14:00-15:00) koncert Kathii, producentki, kompozytorki i wokalistki, która rok 2024 rozpoczęła od otrzymania nagrody Odkrycia 2023 w kategorii muzyka na tegorocznej gali Bestsellerów Empiku oraz nominacji do tegorocznych Fryderyków za Fonograficzny Debiut Roku.
Kathia to producentka, kompozytorka, autorka tekstów, multiinstrumentalistka i wokalistka. Ubiegłoroczna debiutantka świetnie poradziła sobie na festiwalach Next Fest Festival i Great September, gdzie wypełniła sale po brzegi i została świetnie przyjęta przez publiczność. Świadczy o tym również odbiór singla "Lekka jak powietrze", który przekroczył milion odsłuchań.
W listopadzie ubiegłego roku ukazał się jej debiutancki album "Przestrzeń". Płyta Kathii, tym razem całkowicie po polsku, charakteryzuje głęboka emocjonalność i dojrzałość, zarówno muzyczna, jak i tekstowa. Artystka z niewiarygodną lekkością łączy zmysłowość i subtelność z duszną i ciężką atmosferą. A wszystko to okraszone jest jej niezwykle głębokim głosem. Kathia bezbłędnie łączy ciepłe emocjonalne brzmienie pianina z elementami elektroniki.
Trwa ładowanie...