W drugim odcinku newslettera dla osób wspierających następujące tematy:
Wybory w Belgii odbyły się 9 czerwca. Prognoza autora artykułu nie sprawdziła się i skrajnie prawicowe Vlaams Belang nie zdołało wygrać, jednak zdobywa coraz większe poparcie we Flandrii. Artykuł jest jednak wart uwagi ze względu na swoją diagnozę dotyczącą przyczyn stopniowego wzmacniania się ugrupowań skrajnie prawicowych.
Obecny współczynnik dzietności w Korei Południowej to 0,68 dziecka na kobietę. Populacja zmniejszy się o połowę do końca wieku, jeśli współczynnik ten utrzyma się na tym samym poziomie. Rząd Korei Południowej zastanawia się nad wprowadzeniem subsydiów dla nowych rodziców w wysokości nawet 73 tys. dolarów, jednak nawet taka kwota może nie wystarczyć, aby wygrać ze wzorcami kulturowymi panującymi w wielu rozwiniętych gospodarczo państwach. Autor artykułu wskazuje również na warunki zatrudnienia w Korei i coraz większy udział małych biznesów w lokalnej gospodarce jako jedną z przyczyn problemów demograficznych Korei.
O rosyjskich wpływach w Austrii dowiecie się więcej w tym materiale na kanale Polityka Zagraniczna. Zalinkowany artykuł to kontynuacja tego wątku i dowód na to, że mimo odkrywania kolejnych afer, Austria nadal jest hubem rosyjskiego wpływu na kontynencie europejskim.
Nowa legislacja ma zostać wprowadzona przed wyborami do Seneddu (Parlamentu Walii) w 2026 roku. Przepisy mają być odpowiedzią na coraz większy brak ufności wyborców w stosunku do stwierdzeń wygłaszanych przez polityków.
Gujana znalazła się w gronie dziesięciu najbogatszych państw świata według wskaźnika PKP per capita Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Większość państw na liście MFW to raje podatkowe, jednak Gujana znalazła się wśród takich państw jak Stany Zjednoczone, Szwajcaria, Irlandia czy Norwegia.
Dziękuję za przeczytanie newslettera. Przy okazji zachęcam do zapoznania się z ostatnimi materiałami, które znajdziecie na kanale YouTube Polityki Zagranicznej.
Pozdrawiam.
Wiktor
Współpracownik kanału Polityka Zagraniczna
Trwa ładowanie...