Jeśli nie wiecie co robić w Gdańsku w czasie nadchodzącego długiego weekendu (a główne jego atrakcje macie już odhaczone), to polecam to miejsce Spichlerz "Błękitny Baranek". Jest to zabytkowy budynek znajdujący się w Gdańsku na Wyspie Spichrzów przy ul. Chmielnej 53. Jest jedynym spichlerzem na Wyspie Spichrzów, który dobrze przetrwał zniszczenia II wojny światowej. Jest również jedynym gdańskim spichlerzem, który odbudowany został z użyciem oryginalnych materiałów, z epoki. Obecnie jest jednym z budynków oddziału Muzeum Archeologiczne w Gdańsku.
W muzeum znajdują się cztery stałe wystawy. Pierwsza z nich „Miasto pod miastem” wprowadza nas świat archeologii, przedstawiając prace archeologiczne podczas wykopalisk oraz w samym muzeum. Można się dowiedzieć jak wyglądał średniowieczny Gdańsk, ówczesne przedmioty oraz zrekonstruowany wygląd i warunki życia ówczesnych gdańszczan. Druga wystawa "Średniowieczna uliczka hanzeatycka” przenosi nas do Gdańska z przełomu XIV/XV wieku. Możemy zobaczyć zrekonstruowaną uliczkę, dawnych gdańszczan z wieloma detalami i poczuć jak się przechodzień. Trzecia z kolei "Gdańsk w świecie Hanzy" zawiera najciekawsze zabytki znalezione przez archeologów podczas badań wykopaliskowych w Gdańsku. Znaleziska pochodzą z późnego średniowiecza do XIX wieku, przybliżają nam jak wyglądało dawne życie mieszkańców. Wśród eksponatów są monety biżuteria, naczynia i sztućce, buty, paski, rękawice oraz różne przedmioty codziennego użytku. Wśród kolekcji znajdziemy unikaty oraz średniowieczne plakietki pielgrzymie. Jest część wystawy poświęcona zdrowiu i higienie w dawnym Gdańsku. Ostatnia wystawa “Wyspa Spichrzów w Gdańsku” przedstawia stare fotografie oraz film dokumentalny w sali kinowej poświęcony pracom archeologicznym w „Błękitnym Baranku”.
Propozycja ta będzie szczególnie ciekawa dla bielszczan, którzy w trakcie weekendu zatęsknią za rodzinnymi stronami. Bowiem w muzeum znajduje się wystawa czasowa "Skarby z ziemi wydarte" na której przedstawiono : 4 prehistoryczne skarby, w sumie 40 zabytkowych przedmiotów. Zapinki, bransolety, naszyjniki, szpile i sierpy sprzed 2600 lat. Znaleziska pochodzą z epoki brązu i żelaza, a zostały odkryte w latach 2019–2021 w rejonie beskidzkiego przełomu rzeki Soły, w okolicach Kobiernic i Porąbki niedaleko Bielsko-Białej. Badania prowadzili archeolodzy z Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej. Obecnie wystawę z Bielsko-Białej można zobaczyć w „Błękitnym Baranku” (trafiła tam 7 marca 2024) do 23 czerwca 2024 roku.
Autor wpisu: Jacek Czubacki
Opis został przygotowany na podstawie informacji zawartych w materiałach muzeum.
Trwa ładowanie...