„Zranieni w Kościele”. Uruchamiamy telefon wsparcia dla osób dotkniętych przemocą seksualną

Obrazek posta

Chcemy podzielić się z Wami informacją o naszej nowej inicjatywie. Postanowiliśmy pomagać ofiarom przestępstw seksualnych w Kościele.   

7 marca zainaugurowała działalność inicjatywa „Zranieni w Kościele”. Powołały ją wspólnie Klub Inteligencji Katolickiej w Warszawie, Laboratorium „Więzi” oraz Fundacja Pomocy Psychologicznej Pracownia Dialogu.

Pod numerem 800 280 900 we wtorki wieczorem dyżurować będą odpowiednio przygotowani psychologowie. Rozmowy prowadzone będą anonimowo, bezpłatnie, cierpliwie i dyskretnie.

– Nasza inicjatywa to telefon zaufania i katolickie środowisko wsparcia dla osób dotkniętych przemocą seksualną w Kościele. Do kontaktu telefonicznego zapraszamy przede wszystkim osoby, które same doświadczyły wykorzystywania seksualnego, oraz ich najbliższych – tłumaczy Jakub Kiersnowski, prezes KIK Warszawa. – Nasze wsparcie proponujemy również wszystkim, dla których czyny ludzi Kościoła stały się zgorszeniem i przyczyną utraty zaufania do wspólnoty wiary.

Inicjatywę „Zranieni w Kościele” tworzą świeccy katolicy zatroskani o bliźnich skrzywdzonych przez przedstawicieli Kościoła. – Czujemy się odpowiedzialni za osoby zranione we wspólnocie wiary i za nasz Kościół. Dlatego chcemy zrobić co w naszej mocy, aby pomóc pokrzywdzonym. Znamy takie osoby, patrzyliśmy im w oczy, słuchaliśmy ich dramatycznych historii. Staramy się więc wyjść naprzeciw ich potrzebom – komentuje Zbigniew Nosowski, dyrektor programowy Laboratorium „Więzi”.

– W szczególny sposób otwieramy się na kontakt z osobami, które chciałyby otrzymać życzliwe wsparcie od członków Kościoła katolickiego, ale mogą mieć nieufność do przedstawicieli instytucji kościelnych. Zachęcamy pokrzywdzonych do opowiedzenia o swoich doświadczeniach ludziom wyznającym wiarę, która im samym była lub nadal jest bliska – dodaje. Podkreśla także, że inicjatorzy działają na własną odpowiedzialność katolików świeckich, ale w porozumieniu  z biskupami obu warszawskich diecezji. Inicjatywę znają też niektórzy inni biskupi, którzy przyjęli jej powstanie z życzliwością.

Inicjatorzy podkreślają, że ich celem jest wysłuchanie pokrzywdzonych oraz udzielenie im informacji o możliwościach otrzymania pomocy prawnej, psychologicznej i duchowej. Inicjatywa powstała we współpracy ze specjalistycznymi instytucjami: Centrum Ochrony Dziecka przy Akademii Ignatianum, Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę, Fundacją Stop Przedawnieniu oraz z wybranymi psychologami, terapeutami, duszpasterzami i prawnikami.

– Telefon odbierać będą przygotowani do tego specjaliści: psychologowie i psychoterapeuci – mówi Barbara Smolińska, prezes Fundacji Pomocy Psychologicznej Pracownia Dialogu. Rozmowy prowadzone będą anonimowo, bezpłatnie, cierpliwie i dyskretnie. – Zależy nam, żeby kontakt telefoniczny był wsparciem do dalszego działania. Wszystkim, którzy będą tego potrzebowali, będziemy umożliwiali osobisty kontakt z zaufanymi specjalistami: psychologami, prawnikami, duszpasterzami – dodaje.

Inicjatorzy podkreślają, że w razie potrzeby są gotowi pomóc osobom pokrzywdzonym także w zgłoszeniu przestępstwa do właściwych instytucji kościelnych i państwowych.

– Mamy nadzieję, że dzięki naszej inicjatywie kolejne osoby skrzywdzone przemocą seksualną w Kościele znajdą odpowiednią dla siebie pomoc i wsparcie – podsumowuje Kiersnowski.

Telefon 800 280 900 będzie czynny w każdy wtorek w godzinach 19–22.

Więcej informacji na https://zranieni.info/.

kościół polska katolicyzm molestowanie telefon zaufania

Zobacz również

Nowy specjalny numer kwartalnika Więź dla Patronów

Komentarze (0)

Trwa ładowanie...