dezinformacja dotycząca trwających Igrzysk Olimpijskich w Paryżu spowodowała, że na naszym portalu pojawiły się tematy, którymi rzadko się zajmujemy. Czytelnicy pytają nas: po co sprawdzać, czy na zdjęciu widać skarpetkę czy jądro?
W sytuacji, w której widzimy, że jakaś informacja wywołuje silne emocje i skrajne reakcje, i że wokół niej pojawia się coraz większy chaos informacyjny, wtedy również weryfikujemy źródła i podane informacje.
Dostrzegamy, że takie kontrowersyjne publikacje stają się tematami wielu rozmów, publikacji i komentarzy. Zaczynają otaczać nas z każdej strony, nawet jeśli nas nie interesują – dlatego na nie reagujemy.
Wiele osób odwiedza nasz portal, żeby dowiedzieć się jakie są fakty w takich kontrowersyjnych tematach. Możemy szybko reagować w takich momentach tylko dzięki wsparciu, które otrzymujemy od Darczyńców i Patronów.
Potrzebujemy Twojego wsparcia, aby nie oglądając się na warunki grantów czy umów z naszymi partnerami podejmować tematy, które są ważne w danym momencie dla opinii publicznej.
Wiemy, że dostrzegasz jak ważne są fakty i liczymy, że wesprzesz nas w stawianiu ich na pierwszym miejscu.
Sprawdzone informacje dotyczące Igrzysk Olimpijskich
W sieci pojawiły się przekazy (1, 2, 3), z których wynika, że Prisca Awiti Alcaraz, rywalka Polki w judo w trakcie Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, to tak naprawdę mężczyzna.
Na poparcie tych twierdzeń nie przedstawiono przekonujących dowodów. Odwoływano się jedynie do aparycji zawodniczki, zamieszczając jej zdjęcia. Dla porównania pokazujemy inne fotografie kobiety, spoza kontekstu zawodów sportowych: 1, 2, 3.
Subiektywna opinia internautów dotycząca wyglądu zawodniczki nie stanowi kryterium przydzielania judoczkom kategorii, w której występują. Do sprawy odniosła się polska zawodniczka, która podkreśliła, że zna Meksykankę od lat – jako kobietę „pracowitą”, „zdeterminowaną” i „w pełni zasługującą” na sukces.
W sieci pojawiło się wiele doniesień na temat płci algierskiej zawodniczki Imane Khelif, która walczy w zawodach bokserskich na tegorocznych igrzyskach we Francji. Zdaniem niektórych komentatorów (1, 2, 3, 4) zawodniczka jest mężczyzną i przez to oszukuje w trakcie walki ze względu na nierówne siły.
Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOI) orzekł, że bokserka jest kobietą i powinna mieć możliwość rywalizacji jako kobieta. Z kolei Algierski Komitet Olimpijski (COA) odniósł się do zarzutów i potępił oskarżenia o transpłciowość zawodniczki.
Korekta płci w Algierii jest nielegalna, a MKOI ustala przydział zawodników do kategorii m.in. w oparciu o to, jakie informacje znajdują się w ich paszportach.
Fragment zdjęcia omyłkowo uznany za jądro to tak naprawdę kawałek skóry na udzie wystający spod podartych rajstop. Jeden z artystów miał dziurę w tym elemencie garderoby, która powiększała się wraz z jego ruchami podczas tańca [czas nagrania 2:38:40].
O rzekomej rezygnacji Samsunga z kampanii reklamowej związanej z igrzyskami olimpijskimi w Paryżu poinformowała na swoim blogu kancelaria Lega Artis. Chociaż nagłówek właśnie to sugeruje, już w treści materiału podano, że nic na to wycofanie się nie wskazuje.
Doniesienia te pod koniec lipca sprawdziła i zdementowała agencja prasowa Reuters. Powołała się na rzecznika Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOI), który wyjaśnił, że informacje o rezygnacji Samsunga są nieprawdziwe.
Rzecznik prasowy Samsung Electronics Polska w przesłanej do Demagoga wiadomości zaznacza, że zobowiązania partnerskie Samsunga wobec MKOI trwają do Igrzysk Olimpijskich w Los Angeles, które odbędą się w 2028 roku. Żadnej rezygnacji z kampanii nie było.
W mediach społecznościowych pojawiła się wiadomość, że Klaudia Zwolińska, reprezentantka Polski w kajakarstwie slalomowym na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu zadedykowała swój srebrny medal dziennikarzowi Przemysławowi Babiarzowi. Kajakarka miała to rzekomo przyznać podczas wywiadu dla Eurosportu.
To nieprawda – wicemistrzyni świata w kajakarstwie slalomowym nie powiedziała nic o zadedykowaniu swojego srebrnego medalu dziennikarzowi. W ostatnim czasie Klaudia Zwolińska dwukrotnie odpowiadała na pytania tej telewizji. Nagrania rozmów są dostępne w sieci i każdy może sprawdzić samodzielnie pełną treść oryginalnej wypowiedzi (1, 2).
Trwa ładowanie...