Chaos informacyjny wokół Olipmpiady

Obrazek posta

Cześć,

dezinformacja dotycząca trwających Igrzysk Olimpijskich w Paryżu spowodowała, że na naszym portalu pojawiły się tematy, którymi rzadko się zajmujemy. Czytelnicy pytają nas: po co sprawdzać, czy na zdjęciu widać skarpetkę czy jądro? 

W sytuacji, w której widzimy, że jakaś informacja wywołuje silne emocje i skrajne reakcje, i że wokół niej pojawia się coraz większy chaos informacyjny, wtedy również weryfikujemy źródła i podane informacje. 

Dostrzegamy, że takie kontrowersyjne publikacje stają się tematami wielu rozmów, publikacji i komentarzy. Zaczynają otaczać nas z każdej strony, nawet jeśli nas nie interesują – dlatego na nie reagujemy. 


 

Wiele osób odwiedza nasz portal, żeby dowiedzieć się jakie są fakty w takich kontrowersyjnych tematach. Możemy szybko reagować w takich momentach tylko dzięki wsparciu, które otrzymujemy od Darczyńców i Patronów.

Potrzebujemy Twojego wsparcia, aby nie oglądając się na warunki grantów czy umów z naszymi partnerami podejmować tematy, które są ważne w danym momencie dla opinii publicznej.

Wiemy, że dostrzegasz jak ważne są fakty i liczymy, że wesprzesz nas w stawianiu ich na pierwszym miejscu.

 


 

Sprawdzone informacje dotyczące Igrzysk Olimpijskich 

 

Skrót analizy:

  1. W sieci pojawiły się przekazy (1, 2, 3), z których wynika, że Prisca Awiti Alcaraz, rywalka Polki w judo w trakcie Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, to tak naprawdę mężczyzna.
  2. Na poparcie tych twierdzeń nie przedstawiono przekonujących dowodów. Odwoływano się jedynie do aparycji zawodniczki, zamieszczając jej zdjęcia. Dla porównania pokazujemy inne fotografie kobiety, spoza kontekstu zawodów sportowych: 1, 2, 3.
  3. Subiektywna opinia internautów dotycząca wyglądu zawodniczki nie stanowi kryterium przydzielania judoczkom kategorii, w której występują. Do sprawy odniosła się polska zawodniczka, która podkreśliła, że zna Meksykankę od lat – jako kobietę „pracowitą”, „zdeterminowaną” i „w pełni zasługującą” na sukces.

 

Skrót analizy:

  1. W sieci pojawiło się wiele doniesień na temat płci algierskiej zawodniczki Imane Khelif, która walczy w zawodach bokserskich na tegorocznych igrzyskach we Francji. Zdaniem niektórych komentatorów (1, 2, 3, 4) zawodniczka jest mężczyzną i przez to oszukuje w trakcie walki ze względu na nierówne siły.
  2. Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOI) orzekł, że bokserka jest kobietą i powinna mieć możliwość rywalizacji jako kobieta. Z kolei Algierski Komitet Olimpijski (COA) odniósł się do zarzutów i potępił oskarżenia o transpłciowość zawodniczki.
  3. Korekta płci w Algierii jest nielegalna, a MKOI ustala przydział zawodników do kategorii m.in. w oparciu o to, jakie informacje znajdują się w ich paszportach.

     

Skrót analizy:

  1. W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia z ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich. Z treści wpisów (1, 2, 3, 4, 5) wynika, że podobno ma być na nich widoczne jądro jednego z artystów.
  2. Fragment zdjęcia omyłkowo uznany za jądro to tak naprawdę kawałek skóry na udzie wystający spod podartych rajstop. Jeden z artystów miał dziurę w tym elemencie garderoby, która powiększała się wraz z jego ruchami podczas tańca [czas nagrania 2:38:40].

 

Skrót analizy:

  1. O rzekomej rezygnacji Samsunga z kampanii reklamowej związanej z igrzyskami olimpijskimi w Paryżu poinformowała na swoim blogu kancelaria Lega Artis. Chociaż nagłówek właśnie to sugeruje, już w treści materiału podano, że nic na to wycofanie się nie wskazuje.
  2. Doniesienia te pod koniec lipca sprawdziła i zdementowała agencja prasowa Reuters. Powołała się na rzecznika Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOI), który wyjaśnił, że informacje o rezygnacji Samsunga są nieprawdziwe.
  3. Rzecznik prasowy Samsung Electronics Polska w przesłanej do Demagoga wiadomości zaznacza, że zobowiązania partnerskie Samsunga wobec MKOI trwają do Igrzysk Olimpijskich w Los Angeles, które odbędą się w 2028 roku. Żadnej rezygnacji z kampanii nie było.

 

Skrót analizy:

  1. W mediach społecznościowych pojawiła się wiadomość, że Klaudia Zwolińska, reprezentantka Polski w kajakarstwie slalomowym na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu zadedykowała swój srebrny medal dziennikarzowi Przemysławowi Babiarzowi. Kajakarka miała to rzekomo przyznać podczas wywiadu dla Eurosportu.
  2. To nieprawda – wicemistrzyni świata w kajakarstwie slalomowym nie powiedziała nic o zadedykowaniu swojego srebrnego medalu dziennikarzowi. W ostatnim czasie Klaudia Zwolińska dwukrotnie odpowiadała na pytania tej telewizji. Nagrania rozmów są dostępne w sieci i każdy może sprawdzić samodzielnie pełną treść oryginalnej wypowiedzi (1, 2).

 

 

Do przeczytania

Agnieszka Tobijasiewicz
agnieszka.tobijasiewicz@demagog.org.pl

olimpiada fakty fake news informacja

Zobacz również

Aktualności Demagoga 3#6
Aktualności Demagoga 1#7
Aktualności Demagoga 2#7

Komentarze (0)

Trwa ładowanie...