Na początku 2024 zostałam zaproszona do pracy nad nowym raportem Otodom „Emocje na kwadracie”. Miał to być pierwszy w Polsce raport badający jak osoby neuroróznorodne* odbierają otoczenie domu, co daje im komfort, a co wyraźnie go odbiera. Po kilku miesiącach wytężonej pracy oddajemy w wasze ręce dużo ważnych danych. Jest to świetny wstęp do dyskusji jak robić przestrzenie do życia służące nam wszystkim, ponieważ osoby neuroatypowe są dla reszty społeczeństwa niczym kanarki w kopalni – są sygnalistami problemów i wyzwań w otaczającym nas świecie. To, co przeszkadza osobom neuroróżnorodnym, jest szkodliwe dla wszystkich, tylko "wszyscy" mają wyższą tolerancję na bodźce. Potrzebujemy miast, dzielnic i domów, które będą dawały nam szansę na komfortową regenerację – sen, pozwolą nam się skupić i zapewnią kontakt z naturą. To, niezależnie od diagnozy, są potrzeby ogólnoludzkie. Promowanie wiedzy o tym, jak różnie może być zbudowany nasz mózg oraz wykorzystywanie wyników badań z zakresu neuronauk przyczyni się do dobrostanu nas wszystkich.
* NEURORÓŻNORODNOŚĆ: To różne reakcje różnych mózgów na te same bodźce. Szacuje się, że ok. 15-20% populacji świata jest neuroatypowe.
Link do raportu w komentarzach, tak jak i do kanału OTODOM na YT gdzie możecie obejrzeć przepiękną (i wzruszającą) kampanię promującą wyniki raportów.
Ps. I gwarantuję, że po przeczytaniu raportu zrozumiecie, że Wasz sąsiad, wcale nie jest gburem…:)
Trwa ładowanie...