Autorko, Autorze,
marzysz o wydaniu własnej książki? To wspaniale! Pamiętaj jednak, że zanim Twoja praca trafi do rąk czytelników, musi przejść przez szereg etapów wydawniczych. Każdy z nich jest ważny i wpływa na ostateczny wygląd Twojej książki!
Zastanawiasz się, od czego zacząć i o czym warto pamiętać podczas współpracy z wydawcą, żeby ostateczny efekt przeszedł Twoje – nawet najśmielsze – oczekiwania? 🤔 Koniecznie przeczytaj ten wpis i dowiedz się, jak wygląda proces wydawniczy krok po kroku. 👇
Twój tekst jest już gotowy… Nasuwa się więc pytanie: Co dalej?
Czas na jego redakcję, czyli opracowanie językowe i edytorskie.
To kluczowy etap prac nad „brzmieniem” książki. Redaktor lub redaktorka dokładnie czyta tekst, sprawdza jego spójność, proponuje zmiany, poprawia błędy, np. wyłapuje literówki i wstawia brakujące znaki interpunkcyjne. Ten etap pozwala też na ulepszenie fabuły, doszlifowanie dialogów i budowy postaci, a także na usunięcie niepotrzebnych fragmentów lub powtórzeń.
Oczywiście Ty, jako autor(ka), masz wgląd w proponowane zmiany i w każdej chwili możesz się do nich odnieść!
Równocześnie zaczyna się praca nad okładką książki. Graficy tworzą projekt, który ma przyciągnąć wzrok czytelnika i oddać klimat książki.
Okładka to wizytówka Twojej książki, dlatego ważne jest, aby była estetyczna i atrakcyjna.
Lubisz minimalistyczne rozwiązania czy wolisz, żeby na okładce „dużo się działo”? Graficy mogą przedstawić kilka propozycji, spośród których wybierzesz tę najlepszą.
Wówczas też graficy projektują layout książki, czyli jej wnętrze: np. dobierają rodzaj i rozmiar czcionki, style nagłówków, rozmiar interlinii, numeracji stron. Wszystko z myślą o treści i docelowej grupie czytelników Twojej książki.
Kiedy tekst po poprawkach redaktora jest już gotowy, następuje skład i łamanie książki.
Na tym etapie tekst jest formatowany, aby na stronach wyglądał estetycznie. Pracę tę składacz wykonuje zgodnie z layoutem, w przeznaczonym do tego programie graficznym.
Składanie obejmuje m.in. ustawienie marginesów, ułożenie nagłówków i tekstu w kolumnach oraz rozmieszczenie ilustracji. Na tym etapie Twój tekst zmienia kształt: z pliku do edycji tekstów przeobraża się w książkę, która już niedługo trafi do druku.
Po składzie książka wymaga korekty. Korektor lub korektorka sprawdza tekst pod kątem błędów gramatycznych, interpunkcyjnych, stylistycznych, edytorskich itp. – jednym słowem, eliminuje błędy, które mogły zostać przeoczone na etapie redakcji.
Korekta jest kluczowa, aby uniknąć literówek i innych potknięć, które mogą zniechęcić czytelnika. Korektorzy mają oczy dookoła głowy – czuwają zarówno nad poprawnością językową, jak i wizualnym kształtem tekstu (eliminują np. nieestetycznie wiszące słowa bądź wersy).
Po tym etapie książka znów wraca do Ciebie. Po Twojej autoryzacji korektor lub korektorka wykona tzw. rewizję i korektę techniczną (np. sprawdzi, czy na ostatnim etapie nie wkradł się żaden błąd i czy strony w spisie treści odpowiadają zawartości).
Na koniec składacz nanosi ostatnie zmiany i przygotowuje plik do druku.
Ostatni etap wydawniczy to druk książki.
Gdy już zaakceptujesz ostateczną wersję swojej książki, trafia ona do drukarni. Proces drukowania może trwać od kilku dni do kilku tygodni, w zależności od nakładu i rodzaju oprawy. Po wydrukowaniu książki trafiają do magazynów, skąd są dystrybuowane do księgarń i innych punktów sprzedaży.
Autorko, Autorze, jak widzisz, proces wydawniczy jest dość skomplikowany i składa się z wielu kluczowych etapów. Każdy z nich jest ważny, a przy tym wymaga sporo pracy, a także zaangażowania wielu osób.
Nie masz czasu lub przestrzeni, żeby samodzielnie wydać książkę, a nie chcesz korzystać ze wsparcia tradycyjnego wydawnictwa? Przychodzimy Ci z pomocą!
W ramach Patronite Publishing, razem z zespołem AT ONCE, przeprowadzimy Cię przez cały proces wydania książki oraz kompleksowo zajmiemy się obsługą i dystrybucją Twojej książki – od logistyki po magazynowanie.
Chcesz poznać szczegóły? Koniecznie zajrzyj tutaj!
Trwa ładowanie...