OZNAKI PRAWDZIWEJ MIŁOŚCI:
JAK JĄ ROPOZNAĆ?
Każdy z nas dąży do znalezienia i utrzymania prawdziwej miłości na całe życie. Jednak jak rozpoznać, że rzeczywiście kochamy i jesteśmy kochani? Podstawowe cechy związane z prawdziwą miłością romantyczną to:
wzajemne zaangażowanie,
gotowość do pracy nad związkiem,
szacunek dla drugiej osoby i jej potrzeb,
zaufanie,
akceptacja,
okazywanie wsparcia,
potrzeba wyrażania uczuć,
chęć komunikacji i częstego przebywania z drugą osobą,
umiejętność rozwiązywania konfliktów w zdrowy sposób.
Ważnym aspektem rozpoznawania prawdziwej, trwałej miłości jest też odróżnienie jej od przelotnego zauroczenia lub zakochania (które najczęściej definiuje się jako początkową fazę miłości).
Miłość a zauroczenie
Zauroczenie często mylone jest z miłością, ale są to dwa różne stany emocjonalne. Zauroczenie zwykle związane jest z intensywnym uczuciem pociągu i wybuchem namiętności, które bywają krótkotrwałe. Tzw. motyle w brzuchu mogą, ale nie muszą przekształcić się następnie w coś głębszego i bardziej trwałego.
W przeciwieństwie do zauroczenia prawdziwa miłość opiera się na głębszym zrozumieniu drugiej osoby i chęci dzielenia z nią swojego życia i spędzania czasu na co dzień. Miłość „przez duże M” obejmuje także akceptację, troskę i zaangażowanie, które trwają znacznie dłużej niż zauroczenie.
Miłość a zakochanie — czy są tym samym?
Słowa „miłość” i „zakochanie” bywają stosowane zamiennie, jednak nie są to synonimy. Zakochanie to pierwszy etap miłości, charakteryzujący się silnym odczuwaniem atrakcyjności fizycznej i emocjonalnej obiektu uczuć. Cechuje je skupienie uwagi na drugiej osobie i trudność myślenia o czymkolwiek innym, jak również radość lub wręcz euforię związaną z byciem zakochanym (popularne „motyle w brzuchu”). Stan ten trwa zwykle od kilku tygodni do kilku miesięcy i może (choć nie musi) przekształcić się w miłość.
Miłość to uczucie, które rozwija się i trwa przez dłuższy czas. Z czasem, gdy związek staje się bardziej głęboki, towarzyszy mu stopniowe odkrywanie siebie nawzajem, zrozumienie i akceptacja, jak również obustronne wsparcie i współpraca.
Prawdziwa miłość wymaga pracy i inwestycji czasu, umiejętności akceptacji oraz szacunku do partnera. Jest to proces, w którym każda strona rozwija się, ucząc się i poszerzając granice swojej osobowości poprzez wprowadzanie zmian dla dobra związku i dla siebie nawzajem. Miłość to również partnerstwo oparte na wzajemnym zaufaniu, komunikacji i współdziałaniu w różnorodnych sytuacjach.
Podsumowując: zakochanie to stan emocjonalny, który prędzej czy później przeminie. Miłość to proces, który wymaga cierpliwości, zaangażowania i pracy.
Dlaczego warto kochać?
Miłość przynosi wiele korzyści dla naszego ogólnego samopoczucia i podnosi jakość życia. Osoby, które przeżywają głęboką, prawdziwą miłość, są zwykle zdrowsze fizyczne i psychiczne. Uczucie miłości wpływa na ludzki organizm i mózg w pozytywny sposób. Może także przyczynić się do poczucia spełnienia i szczęścia, dzięki czemu życie staje się przyjemniejsze i bardzie wartościowe, a my mamy więcej energii na codzienne zmagania.
Nie znaczy to oczywiście, że osoba niepozostająca w związku o charakterze romantycznym nie może być w pełni szczęśliwa: jak już wspomnieliśmy na początku tego artykułu, istnieje wiele rodzajów miłości. W dużym stopniu można zaspokajać swoje poczucie bliskości i przynależności także realizując się w miłości rodzicielskiej, rodzinnej lub przyjacielskiej.
Jak stworzyć udany związek?
Nie istnieje jedna, uniwersalna odpowiedź na to pytanie, ponieważ każda para jest inna i ma nieco inną historię oraz doświadczenia. Aby związek mógł się rozwijać i konsolidować, należy jednak zawsze skupić się na budowaniu głębszych więzi emocjonalnych. Istotne jest także to, aby słuchać partnera i wykazywać empatię, wyrażać swoje uczucia i potrzeby oraz szanować i akceptować różnice osobowościowe czy te wynikające z innych doświadczeń życiowych.
Warto dbać o to, aby spędzać wspólnie czas i podejmować takie aktywności, które sprawiają obu partnerom przyjemność. Trzeba nauczyć się sztuki kompromisu, tak aby nie stawiając tylko na swoim, umieć jednocześnie wykazywać nieco „zdrowego” egoizmu.
Trwa ładowanie...